06.02.2019 - EMNİYET VE BELEDİYE TRAFİK YETKİLİLERİNE İTHAFEN…

Uzun bir aranın ardından sporun haricinde bir köşe yazısıyla siz okurlarımızla beraberim.

Hepimizin sıklıkla kullandığı yerlerin başında Ahmet Aytar Meydanı geliyor. Burada malumunuz üzere Elazığ Belediyesi tarafından birkaç çalışma yapıldı ve önce ortadaki kavşak kaldırıldı, ardından da trafiği rahatlatmak ve hız katmak, yakıt tasarrufu vb faydalar sağlamak adına akıllı ışık ( Trafik yoğunluğuna göre kırmızı yada yeşil kendiliğinden yanıyor) sistemine geçildi.

Bu meydanı sıklıkla kullanan araçlar ise otobüs ve minibüsler.

Yapılan düzenleme ile Çayda Çıra Kavşağından Zübeyde Hanım Caddesine geliyorsanız, 3 şerit olan bu yolda, 2 şerit sağa dönüş yani Vali Fahri Bey Caddesine gidenler için ayrılmış ve bu durum yola çizilen işaretlerle de  açık bir şekilde gösterilmiş durumda.

Ama ne hikmetse özellikle bu yolu en çok kullanan sürücüler olan Abdullahpaşa, Bahçelievler, Hilalkent ve Çayda Çıra Mahallesi minibüs şoförlerinin büyük bir çoğunluğu iki şeridi birden kullanarak trafiği ciddi anlamda aksatıyorlar.

Garip olan bir başka şeyde arkadan uyardığımızda ise neredeyse bazı magandalar tarafından dayak yemenin eşiğine geliyor olmamız.

Emniyet Müdürlüğü Trafik yetkilileri şayet bu konuda önce bu arkadaşlarla (Minibüs şoförleri) görüşüp kendilerini uyarırsa ve ardından da bu konunun takipçisi olursa memnun oluruz. Yola çizilen işaretler harici, uyarı tabelaları da dikkat çekecektir diye düşünüyorum.

Yine, Yeni Mahalle Geçer Sokağı 5 adet park yasak tabelasına rağmen adının tersi bir hale getiren ve Geçer Sokak yerine GEÇİLMEZ SOKAK haline gelen bu sokakta, ekiplerin sıklıkla uğraması gereken bir başka nokta.  Bu sokaktaki çift sıra park ihlalleri karşısında çalışma yürütmesi elzem diye düşünüyorum.

Yeni Mahalle’den devam edelim, Namık Çiftçi Caddesine daha önce yerleştirilen ve yolu gidiş-geliş yönünde ayıran plastik dubaların yenisinin takılmasının zamanı çoktan geldi de geçiyor. Eski dubalar çok çirkin bir görüntü oluşturduğu gibi araç lastiklerine de ciddi zarar veriyor. Belediye ekipleri burayı göz ardı etmemeli.

Malatya Caddesi Tofaş kavşağından başlayıp Misland kavşağına kadar devam eden tali yol, iş makinesi, kamyon ve tır garajına dönmüş durumda. Uyarı tabelaları belediye ekipleri tarafından yeni yerleştirildi ama denetim olmadıktan sonra tabela koymak sorunu ne yazık ki çözmüyor. Rica ediyorum şehrin vizyon caddesi olan bu noktayı ağır araç oto parkı olmaktan kurtarın. Kepçeler, kamyonlar, tırlar, iş makineleri şehrin girişinde sizce de hoş duruyorsa bir şey diyemem

Ayrıyeten Asri mezarlık önünden başlayarak, Cezaevi kavşağına kadar olan onlarca kırmızı ışıkta durup kalkmak yerine daha önceden de kullanılan ve verimli sonuçlar alınan yeşil dalga sistemine geçilmesi yerinde olacaktır. Sürücülerde gelir kapısı görünen ve ısrarlı bir şekilde uygulanan RADAR CEZALARINDAN kurtulmuş olacaklardır. Şayet bütün kavşaklara akıllı kavşak sistemi uygulanacaksa bir şey diyemem ama uygulanacağa da benzemiyor.

Hava alanına giden hemen hemen her sürücü uygulanan yeni sistem ile 3 şeritli şehirlerarası yolda 82 KM hızla gitmek zorunda kalıyorlar. Bu durum gerçekten çok can sıkıcı. Bu konuda bu sistemi ya başka bir noktaya nakletsinler, ya da buradaki hız sınırını 3 şeritli bir çevre yolunda olması gerektiği gibi 82 km yerine 110 km çıkarsınlar

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü trafik yetkililerine duyarlılıkları için şimdiden teşekkür ediyorum, bakalım bizleri ne kadar dikkate alacaklar onu da merak ediyorum…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa canpolat
Mustafa canpolat - 3 ay Önce

Kayahan bey merhaba tüm konularda haklısınız denetim sıfır.havaalanı ve bimgöl yolu üzerindeki eds sistemi akçakiraz belediyesinin maddi getiri sağlamak için kurulan bir sistem.bilginize