06.02.2019 - ÜRETMEDİĞİN SÜRECE YOKSUN

Dünyayı bugün kimler yönetiyor biliyor musunuz? Yaklaşık beş yüz üretim aracını ellerinde bulunduranlar. Bunları belirli bir sıraya koyarsak en baştaki üretim aracı İnternet.

Sonra gelenler ilaç sanayi, medikal sanayi, otomotiv sanayi, iletişim, uzay,savunma, tekstil, gıda ve temizlik ürünlerine kadar aklınıza ne geliyorsa.

Peki şu an bu üretim araçları kimlerin ellerinde. Beş yüz üretim aracından ortalama yüzelli tanesi Avrupa ülkelerinin elinde diğer üç yüz ellisi de İsrail ve ABD nin elinde.

Lütfen şöyle bir düşünün bugün bu üretim araçlarından en başta saymış olduğum internet in çok değil üç gün süreyle kesildiğini farz edin. Ne olur?

Her şey durur maalesef. Hiçbir hastane, hiçbir banka, kamu kurumlarının hemen hemen hepsi işleyemez hale gelir. Bugün çeşitli kurumlarda ( sistem yok) denip bekletildiğimizde bu internetin olmadığı anlamına geliyor.

İnternetin olmadığı bir ortam havadaki uçak bile rotasını çizemez , koordinatları göremez ve havaalanına inemez.

Bir diğerine geçelim ilaç ve medikal sanayi. Bir anda ülkemize ilaç satışının durdurulduğunu ve medikal sanayi içinde yer alan araç ve gereçlerin ( mr, tomo, ultrason, pet ct) artık verilmediğini düşünün. Hastanenin ve doktorun bir anlamı kalır mı?

Doktor ve hastane mr cihazı olmadan beynin sağ orta lobunda menanjiom mu hemanjiom mu olduğunu nasıl belirleyecek?

Diyelim ki bildi. İlaç olmadan bu hastayı nasıl iyileştirecek. Diğerlerini geçiyorum bugün sonuncu olarak yazdığım temizlik ürünlerin olmadığını düşünün her tarafı mikrop kaplar. Lavabolara giremez hale geliriz. Malesef tezgah üstlerini, banyoları, lavaboları yeşil sabunla temizleyemeyiz.

Önceleri dünyayı silah üreticileri yönetiyordu. Dünyanın en zenginleri silah tacirleriydi. Şimdi bu değişti. Artık dünyayı Microsoft un sahibi bill Gates ler , facebook un sahibi zuckerberg ler, medikal teknoloji sahibi sıemens ler yönetiyor.

Kısacası iletişimi ve ileri teknolojiyi ellerinde bulunduranlar yönetiyor.

Bu gün bizlere ellerinizdeki cep telefonlarını verin sizlere en gelişmiş silahlardan verelim dense kim kabul eder.

Kimse cep telefonundan vazgeçmez.  Çünkü internet onda , mesajlaşma onda, watsapp onda, twitter, instagram onda. Kim ne edecek silahı.

Şu an üst aklın ve kapitalizmin yaptığı şey, bu üretim araçlarını en iyi şekilde pazarlamak.

Bu üretim sürecinde yer alanlar daima güçlü kalacak ve her alanda ilerleme sağlayabileceklerdir.

Diğerleri ise sadece ve sadece bu üretim araçlarını ellerinde bulunduranların buyruğu altında yaşayacaklardır.

Maalesef tarih hep bunu söyleyegelmiştir.

YORUM EKLE