-3 ile kalsa iyi!


Elli birinci yılına girmiş, yarım asırlık Elazığspor can çekişiyor. Üç ay içerisinde üç başkan ile tabiri caizse yoğun bakımdan çıkmayı planladı ama olmadı. Elazığspor’da asıl tehlike yarın!!! Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kulüplere kulüp lisansı almak için verilen süre doluyor. 
Kulüp lisansı almak için kulüplerin bir çok kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Bunlar içerisinde Mali kriterlerden öne çıkanlar şöyle:
 1) Vergi ve SGK borcunun
 2) Elazığspor’un diğer kulüplere borcun 
3) Futbol ailesi dediğimiz (Futbolcu, Antrenör, Personel) şahıslara borcun olmaması gerekiyor. 
Peki Elazığspor’un yukarıda saydığımız bu mali kriterlerden dolayı borcu ne kadar? Kulüp lisansı alabilecek miyiz? Kanımca çok zor!!! Elazığspor’un yaklaşık onbir milyon tl gibi ödemesi gereken meblağ konuşuluyor. Transfer tahtası için beş milyon bulamamışken, onbir milyon için hiç ümidim yok. 
Size asıl tehlikeyi söyleyeyim. TFF’den gelecek olan -3 ile kalsa çok iyi, FİFA’da devam eden eski futbolcu ve teknik adamlara olan yaklaşık bir milyon euro (7milyon tl) civarında acil ödemeye ihtiyaç var.  Ödenmese ne mi olur?  -6 puan silme ardından iki dönem tranfer yasağı ve küme düşürmeye kadar giden cezalar alabiliriz. 
FİFA her dosya için ayrı işlem yapıyor. Hatırlayalım!!! Serdar Gürler’in eski kulübü FC Soshaux’dan dolayı -6 alan Elazığspor yine aynı sezon içinde Fábio Bilica davasından da -6 almıştı. FİFA’nın şakası yok, yaptırımları çok ağır. Bu bilgiler ışığında zaman geçiyor,  Elazığspor eriyor. Yarın çok geç olabilir. Son zamanlarda basın önünde yaşanan çekişmelerin kimseye faydası olmadığı gibi gündemi de meşgul etmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.  Yapılacak bir şey varsa yapılsın yoksa da mezar kazalım.
Selam ve saygılarım ile hoş çakalın...
YORUM EKLE