08.06.2020, 17:39 2058

ADI MÜCAHİT YANILMAZ OLSUN!

Mustafapaşa Mahallesinde ikamet ediyorum, Orduevinin hemen karşısında…

Birine oturduğum evi tarif ederken Mücahit Yanılmaz Alt – Üst geçidinin bulunduğu yerleşke diyorum, orası Hamza Yanılmaz Alt-Üst Geçidi değil miydi diyorlar, “HAYIR” deyip itiraz ediyorum.

O geçitler merhum Hamza Yanılmaz tarafından yapılmadı, ağabeyi Mücahit Yanılmaz tarafından yapıldı ve yapıldıktan aylar sonra köprüye Hamza Yanılmaz ismi verildi.

Bazılarına göre nedeni; merhum Hamza Yanılmaz’ın adını yaşatmak…

Bana göre öyle değil, çünkü ben, ağabey Yanılmaz’ın merhum Yanılmaz’ın adının geçtiği her yerde gizli rahatsızlıklar duyduğunu bizzat kendi yakınlarından duyduğum için biliyorum.

Zira seçmenin; “Merhum Hamza Yanılmaz’ın hatırına Mücahit Yanılmaz’a oy verdik” demelerine ne kadar bozulduğunu da biliyorum.

Dolayısıyla kardeş Yanılmaz’ın adını yaşatmak değildi amaç.

Öyle olsaydı köprü biter bitmez tabelası asılır ve ismi konulurdu.

Buradaki amaç bana göre yıllar sonra o ucubenin kim tarafından yapıldığı sorgulandığı zaman tabelaya bakanlar; “Hım demek ki bu ucubeyi eski Belediye Başkanlarından Hamza Yanılmaz yapmış” diye bilsinlerdi.

Onun için ben adresimi veya o yerleşkede bir adresi tarif ederken Hamza Yanılmaz adını kullanmıyor, Mücahit Yanılmaz Alt-Üst geçidinin orada diyorum.

Neden mi? O güzelim bölgeyi alt üst edip Belediyenin 16 Milyon (eski para birimiyle 16 Trilyon) lirasını Hamza Yanılmaz değil de Mücahit Yanılmaz çöpe attığı için.

*

Bu günlerde o meşhur alt üst geçidin yıkılması söz konusu…

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum Elazığ’a geldiğinde o mevkide incelemelerde bulunurken adeta bir boş tarlaya dönen Orduevi civarında hayalet gibi duran köprünün yıkılması gerektiğine karar verdi.

16 Milyonluk bir masrafın yapıldığı köprünün yıkılma gerekçesini de; o zamanlar bu bölgede ihtiyaç olduğu için yapıldı, şu an ihtiyaç olmadığı için yıkılması gerekmektedir şeklinde açıkladı.

Açıklama gayet mantıklı…

Sayın Kurum yapıldığı o dönemleri bilmediği için bir Belediye Başkanı boş yere böyle bir masrafı yapmaz düşüncesiyle ihtiyaçtan yapıldığını ancak geldiğimiz an itibariyle köprüye ihtiyaç kalmadığını bizzat gördüğü için de haklı olarak yıkılsın dedi.

Sayın Kurum nereden bilebilsin ki o dönemlerde de bu köprüye ihtiyaç olmadığını.

Hatta nereden bilsin ki o köprü yapılmadan o bölgede kıyametlerin koptuğunu ve bölge insanının bu köprüye ihtiyaç yok diyerek eylemler yaptığını.

Ve Sayın Bakan nereden bilebilsin ki köprü yapılıp tamamlandıktan sonra açılışını yapanların bile vatandaşın göstereceği tepkinin korkusundan sadece köprünün altından geçip gittiklerini.

Açılışı yapılıp bölgedeki mülk sahiplerinin ve işyeri bulunanların Milletvekillerinden Sayın Metin Bulut’u köprünün yapıldığı yere davet ederek şikayetlerini dile getirmeleri üzerine köprüyü yapan müteahhidin basının önünde Sayın Bulut’a hitaben; “Ben defaten bunlara söyledim bu proje buraya uymaz diye” dediğini Sayın Bakan nereden bilebilsindi ki…

Bilmesi mümkün değildi, onun için Sayın Bakan o ucubenin ihtiyaçtan yapıldığını düşünmüş, yıkılan binalardan dolayı da köprüye artık ihtiyaç kalmadığı için yıkılması gerektiğini salık vermişti Elazığ ziyaretlerinde.

Sayın Bakanın yıkım kararı vermesinin ardından şehir halkı yıkılsın ve yıkılmasın diyenler olarak ikiye bölündü.

Kimileri gerçekten ihtiyaç olmadığı ve yanlış bir projeydi diye yıkılmasını isterken kimileri de eski para birimiyle 16 Trilyon paraya yazık diyerek yıkılmasını istemiyor.

Yıkılmasını istemeyenlerin başında da karizması çizilen Mücahit Yanılmaz tarafları geliyor.

Çünkü o ucube yıkılırsa zaten ağır yaralı şehirden ayrılan Mücahit Yanılmaz, bir yara daha alacak ve aldığı o yarayla bu şehirde siyaseten bir daha da iflah olmayacaktı.

Hatta bu kente girmeye yüzü de kalmayacaktı. Onun için yıkılmaması için gereken yapılmalıydı diyerek algı operasyonlarına başlandı.

*

Ben başından beri o ucubenin yıkılmasını isteyenlerdendim.

Ancak gelinen nokta farklı ve yıkılmaması gerektiğine inanıyorum.

Sebebi belli: eski para birimiyle 16 Trilyonun çöpe gitmemesi…

Henüz borcu bile bitmemiş olan bu köprünün yıkılmasının bu kente fayda sağlamayacağını düşünüyorum.

Zira yıkılırsa 16 Trilyon çöpe gidecek bir dert, yerine yeni bir proje yapılması halinde en az bir 16 Trilyon harcanması da ayrı bir dert.

Dolayısıyla birçok STK temsilcisiyle de köprü hakkında fikir teatisinde bulunduk.

Ekseriyeti şunu söyledi: gereksiz bir yere kendi fantezileri ve iş bilmezliği yüzünden şehrin 16 Milyonunu hiç etti, yıkılması bir fayda sağlamayacak. Bu nedenle yerinde kalsın ama öteki tarafta kent insanı olarak iki elimiz yakasında olacak dediler.

Durum bu, yani mantığa vurulursa bu aşamadan sonra köprü hakkında iki yol var.

Ya mermer sektöründe son teknoloji ürünü olarak kullanılan makinelerle köprünün hiçbir ayağına zarar vermeden kesilip bir başka yerde kullanılmak üzere taşınması ya da yıkılmaması…

Birinci seçenek öyle görünüyor ki an itibariyle mümkün değil.

Onun için deprem anından bu güne kadar şehirden elini çekmeyen ve deprem yaralarının bir an önce sarılması için elinden gelen bütün fedakarlıkları yapan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’dan şehir olarak istirhamımız aldığı yıkım kararından vazgeçmesidir.

Sayın Kurum’un bölgenin en güzide kenti Elazığ için bu kararı yeniden gözden geçireceğine inancımız sonsuzdur.

Bir başka konu, köprünün yıkılmasını isteyenlerin yüzde 99’u hem köprünün yıkılmasını hem de o köprüye milletin parasını harcayanlardan hesap sorulmasını istiyor, bu mümkün değil.

Zira atı alan üsküdar’ı geçti. Ama gerçek hesap günü gelecek ve o günde herkesin iki eli bu insanların iki yakasında olacak.

Her şeyden önce o köprünün yapılmasıyla, işyerlerini kapatmak zorunda kalanlar başta olmak üzere; iş hacmi düşen esnaf ve hayatı boyunca biriktirdiği parayla bir ev sahibi olup da ağız tadıyla aldığı evde oturamayanların hesabı ağır olacak.

Hülasa gelinen noktada, projesinin uygulamaya geçildiği andan itibaren günlerce adeta yalvarırcasına yazılar yazarak; “Yapmayın, etmeyin” diyen ve yapıldıktan sonra da yapanların da pişman olduğunu görünce o pişmanlıklarından yola çıkarak: “Gelin yıkın bu ucubeyi” diye haykıran biri olarak kredi borcu bile bitmemiş bu 16 Trilyonluk köprünün yıkılmasını istemiyorum.

Şehir için çırpınan Sayın Şahin Şerifoğulları’na naçizane tavsiyem şudur: Sayın Başkanım, Sayın Bakanımız yıkım kararı vermiş olsa da şehrimizin ali menfaatleri için ricamızı kırmayacak ve kararını yeniden gözden geçirecek kuvvetle muhtemel köprü yerinde mevcudiyetini koruyacaktır.

Onun için yıkılmayacak olan bu mühendislik harikası(!) katlı kavşağın tabelasının değiştirilerek; “Hamza Yanılmaz” isminin yerine, “Mücahit Yanılmaz” isminin verilmesini öneriyorum.

Gelin 16 Trilyonu hiç etmeyelim, kararı siz verin takdiri vatandaşa bırakalım.

“Mücahit Yanılmaz Alt Üst Geçidi” tabelasını gören vatandaş kendi takdirleriyle rahmet okumayı emin olun ihmal etmeyecektir.

Bu da onun sadaka-i cariyesi olsun, insanlar rahmet mi okur başka bir şey mi onu da varsın kendisi düşünsün.

Merhum Hamza Yanılmaz’ın adının verilmesi için de adına sanına yakışacak uygun bir yeri sizin bulacağınıza inanıyoruz.

.

Yorumlar (10)
FERHAT KOYUNCU 2 yıl önce
Nafiz bey şahane yazmışsınız da adam terfi etti.yerel yönetimler bşk yrd oldu.hesap şoranmı var.seçildiğinin 2 günü aldığı arabayı hatırlayın.
Mustafa . 2 yıl önce
Evet hiç unutmam birgün cuma pazarina yolum düşmüştü yanımda arkadaşım celâl beyde vardı yolların etrafını yuksek bariyerlerle kapatmışlardı burda ne yapıyorlar diyerek merak ettik calal beyle bariyerlerin arasindan zorbela epeyi birzaman izlerdik ismakinalarini celal arkadaşım şahit dedim bizimde gelecek neslimizinde demeline öyle bir forekozigi caktilarki ölmüşlerimizin gemiginekadar yetişti kimse bu kazığı çıkartamaz gitki gidesin Allah sebep olanlardan elbette hesabını sokacak hiç ahirete de bırakmaz bakalım mevlâm neyler neylerse güzel eyler serifler anı.seyreyler.
Elazığlı 2 yıl önce
Bu giden belediye başkanı bu şehire ne yapmış soran varmı kime sorsan haram olsun buradan verdigimiz oylar diyorlar inşAllah bu yeni başkan birşeyler yapar mücohit gibi adı cıkmaz
Habip YAŞAR 2 yıl önce
Değerli Nafiz bey;yorumunuza katılıyorum.16 trilyonun dışında başka lüzumsuz israflarda var.Mesala;Eski adliyeye milli eğitim çok masraf etti bıraktı. Şarap fab.na taşındı orayada çok harcama yaptı bıraktı.Simdi Cemil Meriç fen lisesine yerleşti.Kendine yer yapamayasın öğrenciye, eğitim camiasına vereceği neyi olabilir.ögretmen evi boşaltıldı .Bahçesi boş dururken öğretmenler sokakta dolaşıyorlar.Bölge hastanesi yapıldığı dönemde Devlet hastanesine ek bina yaptılar. İlimiz,ülkemiz işsizlikten açlıktan kıvranırken bu israfları yapanlar,ödenek çıkaranlardan kim hesap soruyor.Duyarli olduğunuzu bildiğim için ifade etme gereği duydum.Teşekkurler, hayırlı geceler.
Ahmet Rufai Yüksel 2 yıl önce
Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler başkanım, Allah hidayet versin inşAllah. Allah milletin parasını keyfi olarak israf edenlerin belasını versin inşAllah...
Mehmet 2 yıl önce
Siyasetin gözü kör olsun.. Bu adamdan Kaç 16 trilyona hesap soracağız Allah aşkına..
Mulayim 2 yıl önce
Milletin parasını hiç edenler terfi etti oteyanda ekmeğinin peşinde olan gariban koftecinin barakasini yıktılar büyük başarı olsa gerek adalete gidin milletin parasını iç edenlerden hesap sorun garibanın ekmeğiyle oynamayin
DOĞAN 2 yıl önce
Nafiz Bey;köprü için iki adet çözüm yolu var diyorsunuz,birinci çözüm yıkılması gerekir,ikinci çözüm mermer kesme makineleri ile kesilip başka yere kurulmalı diyorsunuz,Betonarme yapılar peynir kalıbı gibi kesilip başka yere taşınmaz,mezkur köprü çelik yapı olsaydı sökülüp değerlendirme yapılırdı,selam ve saygılar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Gaziantep FK 2 4
4. Başakşehir 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Beşiktaş 1 3
7. Giresunspor 2 3
8. Antalyaspor 2 3
9. Galatasaray 2 3
10. Kayserispor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Altınordu 1 1
6. Gençlerbirliği 1 1
7. Keçiörengücü 1 1
8. Rizespor 1 1
9. Adanaspor 0 0
10. Bandırmaspor 0 0
11. Erzurumspor 0 0
12. Göztepe 1 1
13. Pendikspor 0 0
14. Sakaryaspor 1 1
15. Tuzlaspor 0 0
16. Denizlispor 1 0
17. Manisa Futbol Kulübü 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 1 3
2. Osasuna 1 3
3. Real Sociedad 1 3
4. Celta Vigo 1 1
5. Espanyol 1 1
6. Barcelona 1 1
7. Rayo Vallecano 1 1
8. Almeria 0 0
9. Athletic Bilbao 0 0
10. Atletico Madrid 0 0
11. Elche 0 0
12. Getafe 0 0
13. Girona 1 1
14. Mallorca 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Valencia 1 1
18. Sevilla 1 0
19. Cadiz 1 0
20. Real Valladolid 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@