08.12.2021, 13:24 170

ADI NURCİHAN, ERHAN, ALİ, DOĞUKAN OLSUN

3 Aralık tarihi  “Dünya Engelliler Günü” olarak anılmaktadır. Engelli birey kimdir? Engellilik insanlığın ortak sorunudur. Doğum öncesi veya doğum sonrası çeşitli nedenler ile fiziksel veya zihinsel bir sorunu nedeniyle hareketleri, fonksiyonları, duyuları kısıtlanan ya da işlevlerini hiç ya da kısmen yerine getiremeyen bireylerdir. Günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlükleri olan bireylerdir.

Engellilik genetik olabildiği için anne karnındayken engel şekillenebilir, doğum esnasında olabilir, sonradan geçirilen bir kaza sonucu olabilir, bir hastalık sonrası olabilir. Nedeni ne olursa olsun bir insanın kendi engeli ile baş başa kalması veya başkasının yardımına mahkûm olması, şüphesiz bireyin kendisi ve ailesi için yaşamın zor evreleridir.

Yaşamın her kesitinde engelli birey görmek mümkün. Bazen üzülerek bakarız, bazen empati yaparız, bazen birey adına ne yapabiliriz diye düşünürüz, bazen küçük dokunuşlar yaparız, bazen başımızı çevirir geçeriz. Her ne yaparsak yapalım yaşayan bilir o sıkıntıyı.

Gün geçtikçe engelli bireylerin sosyal yaşama dâhil edilebilmeleri için kurumların da çaba içerisinde olduğunu görüyoruz. Üniversitelerde Engelliler Araştırma Merkezleri kuruldu. Üniversitemizde 2008 yılında “İşitme Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi” adı altında faaliyete başlamıştı. 07 Mayıs 2009 tarihinde Üniversitemiz Rektörlüğünün teklifi ve YÖK 2547 sayılı Kanunu esas alarak  “Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi” adı altında yeni bir oluşumla hizmet verilmesine onay verdi.

Bu merkezin hedefleri büyüktür. En büyük hedeflerinden birisini tek cümleye sığdırırsam üniversitemizin ve kampüsün engelsiz olması için fiziksel eksikliklerin giderilmesidir. Engellilerin yaşam kalitesini artıracak projeler geliştirmek, onlara kendilerini, becerilerini anlatabilecekleri ortamlar yaratmaktır. Onlara yaşamı kolaylaştırmak için ne kadar fiziki ortam sağlanmaya çalışılıyor ise de ruhlarına dokunmanın çok anlamlı olduğunun farkındayız. Merkezin amaçları ve hedefleri fazladır. Mutlaka yerine getirebilen hizmetler de oldu, imkânsızlıklar nedeniyle yapılamayanlar da oldu.

Her 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs tarihleri arasında Dünya Engelliler Haftasında çeşitli etkinlikler yapılır. Her yıl bu etkinlikler içerisinde bulunuyorum. Çeşitli hayat hikâyeleri dinliyorum. Çoğu katılımcı gibi dinlerken gözyaşlarıma hâkim olamıyorum.

3 Aralık 2021 Cuma günü 4 engelli gencimizin hayat ve başarı hikâyelerini dinlerken etkilenmemek elden değildi. Programa davet edilen o pırıl pırıl gençlerimizden izin alarak engellerini ve ifadelerini sizinle paylaşmak istedim.

Doğuştan işitme engeli olan Ali Özyalçın’ın durumu ancak 4 yaşında fark edilir. Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrencidir. Türkiye Yüzme Şampiyonasında birincilik derecesi almıştır. Olimpiyatlara hazırlanan Ali Özyalçın hayalinin olimpiyatlarda Türk Bayrağını göndere çektirmek istediğini ifade etmesi de ayrı anlam buldu. Bazı çalışmalarında kendisini anlatır gibiydi.

Ortopedik engelli Doğukan Gülbaş yine üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi. Doğukan kırılgan kemik hastalığını 3 yaşından sonra hissetmeye başlamış. Bu hastalık nedeniyle sol bacağı ve dişlerinde fonksiyon kaybı olduğunu anlattı. Zihinsel ve fiziksel olarak güçlü kalması gerekliliğine inanarak güzel sanatlara yönelmiş.Çalışmaları sergilendi, beğeni topladı. Her bir resim ayrı anlam ifade ediyordu. Özellikle karakalem çalışmaları muhteşemdi.

29 yaşındaolan Erhan KaramanBiyomühendislik bölüm doktora öğrencisi.12 yaşından itibaren yani 17 yıldır düşen kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı kaldığını, 3 şiir kitabının basılı olduğunu, müzik hayatında beste yaparak sahne aldığını, TRT Müzik kanalında “Müzik Hayattır” programına katıldığını, hayatına bu şekilde anlam verdiğini ifade etti. Sevgili Erhan Karaman’ın kendi cümleleri ile duygularını aktarıyorum.

17 yıldır tekerlekli sandalye kullanıyorum ve son beş yıldır konuşmacı olarak üniversitelere ve liselerde yer alıyorum. Toplumda olan durumumuzu, insanların bize karşı sergilediği tutum ve davranışlarını, bizim kendi içimizde verdiğimiz savaşı ve savaşa yaşantının etkisini anlatıyorum.

Bizler rüzgâra karşı direnen zayıf fidanlarız. Kırılmaya oldukça müsait, çoğumuz güçsüz ve bir canlı olduğumuzu unutacak kadar bitkin. Yalnızca yanımızda bizi tutacak desteklere ihtiyacımız var bu kavgada. Yıllardır bir engelli olarak yaşadığımdan çok fazla engelli arkadaşım oldu ve fazlasıyla bu durumu onlarla görüştüğümde hepsi toplumda kendisini normal bir insan gibi hissetmek istiyor.

Bizim normalleşmeye böylesine ihtiyacımız varken, böylesine özel günlerde bile tek bir alanda bizi bir araya getirilmesi bize iyi gelmez. Bizim topluma kazandırılmamız gerekiliyor. Bizim tiyatrolara gitmeye, kafelerde sağlıklı insanlarla oturmaya, kamplar yapmaya, korkulmadan otobüslere binmeye, okula gitmeye, sokakta hiçbir yere takılmadan gezebilmeye ihtiyacımız var.

Görmezden gelinmezken çok dikkatli bakışlar atılmadan yaşamaya ihtiyacımız var. Yalnızca bir gün değil her gün ve her gün be her gün! Bunun farkında olunmasına ihtiyaç var. Çünkü dünya gerçekten farklı bir mecra, dönerken her düşünebiliyor birini. Yarından söz ederken yalnızca dil ile değil, yürekten bunun bilinmesine herkesin ihtiyacı var. Yalnızca normal bir yaşama sahip olmak için çabalıyorum. İstersek başarabiliriz, kolaylaştırabilir ve destek olabiliriz. En kötüsü engel olmayınız yaşamımıza. Ben Erhan Karaman. Yalnızca sınavımın farkında olan biriyim. İşte Erhan böyle seslendi.

Bir başka can sevgili Nurcihan Ekinci. “Doğduğum bölge, coğrafya kaderimdir” diyerek nasıl engelli olduğunu anlattı. 5-6 yaşlarında damdan düşer, bazı ihmalkârlıktan dolayı sol kolu kangren olur ve kolunu kayıp eder. Üniversite eğitimine başlar, felsefe okur ancak ilk 2 yıldan sonra hedefinin spor alanı olduğuna inanır ve Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine gelir. Başarıdan başarıya koşar.

İşte hayat dolu Nurcihan duygularını şöyle dile getirir. Aynı aktarıyorum size.

“Spor ile değişen bir hayat.

20 yıl önce yapılan yanlış tedaviden sonra hareketsiz pasif bir yaşam yanı sıra çocukluk hayalleri ile dibinde olduğum kuyuda debelendim durdum,oysa dipsiz bildiğimiz kuyular bildiğimiz kadar da karanlık ve dipsiz değil, her gece sabah uyandığımda kolumun olmasını diledim Allah'tan. Bu da Allah için imkânsız birşey değildi sanırım. Her bir gün kolumun sabah uyandığımda uzamış,eski haline geliş hayalini kurdum. Protezlerle olan mücadelem de belki buyüzden uzun sürdü. Bir süre omuzlarıma yük yaptım protezleri sanki; omuzlarımda,yaşama tutunma mücadelesi,coğrafyanın verdiği ağır olumsuz şartlar yetmiyormuş gibi birde omuzlarıma protez yükünü eklemiştim. Spor ile protezi rafa kaldırdım,yeni bir kimlik,yepyeni bir kişilik ve muhteşem bir özgüven serüveni kazandım. İnsanın hayatında adeta devrim niteliğinde yenilikler yapması mümkün olabiliyor, tabiki bu oturarak değil, harekete geçerek oluyor. Şöyle bir geriye dönüp baktığımda ise kendime sadece şu sözü söyleyebiliyorum. Nereden nereye…

Sen de bir amaç için yaşamak istiyorsan durma ve harekete geç. Sporu hayatımıza bir görev gibi değil, hayatımızın bir parçası ve prensiplerimizin arasına koyarsak bizi mutlu bir insan yapması mümkündür. Çünkü yaşamak için çok sebebimiz var. Sizlere yapacağım naçizane tavsiyem şunlardır. Yüreğinizden sevgiyi eksik etmeyin, kendinizi ve insanları sevin.” Dedi.

Sevgili Neslihan kişisel ihtiyaçlarını artık tek kol ile karşılayabildiğini belirtirken iki örnek verdi. “Yıllarca saçlarımı arkadan toplama, bağlama hayali kurmuştum. Öğrenmek, becermek zorundaydım, şimdi tek elim ile saçlarımı da topluyorum, bağcıklı ayakkabımı da bağlıyorum” derken yine mutluydu. Tatvan Belediyesi Spor Kulübünde ParaTekvandoçalışmalarında mutlu olduğunu dile getirdi. Devamında da başarıdan başarıya koşmuş. Başarı listesi şöyle.

Türkiye şampiyonasında 46 kilo ile beş kez üst üste Türkiye şampiyonu oldu. Başarıya doymadı azim ile devam etti. Avrupa şampiyonasında yarı finale kadar çıkarak Avrupa iki defa 2., Amerika’da 2., Kore’de 3.lük, dünyada 5. lik derecelerini alarak başarılara imza attı.

Başarısını 2024 Paris Olimpiyatları ve dünya dereceleriyle taçlandırmayı hedef almış.

Başarıları ile birlikte Ay Yıldızlı Türk bayrağını göndere çektirmesinin mutluluğunu yaşamış ve yaşatmış.

Böyle üretken, kendileri ile barışık sadece dört gencimiz bizim için 3 Aralık tarihinde dinlediğimiz gençlerimizdi. Onlar gibi binlerce engelli gençlerimiz aramızda.

Yaşam öykülerini dinlerken gözlerimiz ıslandı, empati yaptık, her halleri için kendilerini takdir ettik, hayran olduk, biz katılımcılara adeta hayat dersi verdiler.

Yüzünüzdeki gülümseme, gözlerinizdeki ışıltı solmasın sevgili evlatlar.

Yorumlar (1)
Şeyma 2 ay önce
Nurcihan canım arkadaşım Rabbim o yüzünü hep güldürsün sevgi pıtırcığım. Seni tanımış güzel yıllar geçirmiş olmak bir ayrıcalık. Başarılarının devamını diliyorum.
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 22 35
5. Hatayspor 21 35
6. Başakşehir 21 34
7. Adana Demirspor 22 34
8. Alanyaspor 21 32
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 21 23
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 22 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 20 24
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@