18.06.2021, 10:29 319

BAŞKAN YENTÜR VE YÖNETİMİ,SEÇİMLER

Baromuzun değerli başkanı Mustafa YENTÜR ile ilgili hatırlarsanız daha önce bir yazı kaleme almıştık.Başkanımızın ve değerli yönetiminin bugüne kadarki görmüş olduğumuz yönetim kadroları içerisinde çalışkanlığı,üretkenliği,azim ve kararlılığı ile pek çok başarılı işin altına imza atarak Elazığ adına ve hukukçular adına gurur verici başarıları göğüsleyerek diğer halef ve seleflerinden ayrıldıklarını dile getirmiştik.İşte şimdi önümüzde 26. 06.2021 tarihinde tekrar yeni bir baro başkan ve yönetimi seçimleri yapılacaktır.Biz şahsen değerli başkan ve yönetiminin pek çok projesini daha tasarladığını ve hayata geçireceğini kendisinden daha önce dinlemiştik.Bu vesile ile önümüzdeki seçimlerin değerli başkan ve yönetiminin kıymetli çalışmalarını genel kurulun olumlu yönde değerlendirerek onların şahıslarına bir kez daha hemde yüksek oyla teveccüh göstereceklerine,bu kıymetli arkadaşlarımız için sonucun çok olumlu olacağına inancımız tamdır.Bizlerde bu kaliteli insanların hizmetlerine kaldıkları yerden devam etmeleri adına sonuna kadar kendilerini desteklediğimizi onlara olan bir vefa borcu olarak burda belirtmek isteriz.Bu vesile ile Başkanımız ve yönetimi ile ilgili kaleme aldığımzı yazımızı güncellemeyi uygun gördük.Yeterlilik ilkesi olarak da adlandırabileceğimiz liyakat, verilen görevi başarı ile yapabilme yetisi ve işi yapabilme yetkinliğine sahip olma olarak tanımlanabilir. İşe yerleştirmede ve yönetici atamalarında o işe uygun olan insanın atanması, görevlendirilmesi anlamında kullanılmaktadır.

Bu vesileyle, 1092 Ekim ayında şehit edilen Nizamülmülk'ü saygı ve rahmetle anarken, kitabı siyasetnamesinden alıntılar yaparak konuyu değerlendirmek isterim.

İlk Alıntım; "Filozof Buzurcmihr'e dünyada kendisi gibi tedbirli ve bilgili bir insan olmadığı ve bizzat devletin idarecilerinden olduğu halde Sasanîoğulları padişahlığının niçin yıkıldığını sordular. "İlk sebep, Sasanîlerin büyük işlere, iş bilmeyen, ehliyetsiz ve akılsız kişileri tayin etmeleridir. Diğer sebep, akıllı, uyanık ve bilgili kişilere değer vermemeleridir."

Bu satırlar bize yönetimde liyakat usulüne uygun atama yapılmamasının olumsuzluklarına işaret ederken, akıllı, uyanık ve bilgili insanlara değer verilmemesinin olumsuz sonuçlarının olduğunu anlatmaktadır.

Şirketler layık insanları göreve atamamasının sonucu olarak para kaybedebilir veya şirketin kapanması sonucunu ortaya çıkabilmektedir. Başarılı ve şirkete yararlı insanların rakip şirketlere geçmeleri ve şirkete karşı çalışmaları da şirketlere ayrıca zarar verebilmektedir.

Büyük Selçuklunun, büyük veziri danışman olarak seçilecek kişide aranacak faktörleri ele alırken liyakat konusunu ele almaktadır. Bunun için ikinci alıntıya bakalım. Parantez içinde bu hususları güncel kelimelerle ile vurguladım.

1."Padişahların memleket işleri için âlimlerle meşveret (danışma) yapması İşler hakkında kendisiyle meşveret ( danışma) yapılacak kişinin kuvvetli görüş sahibi olması gerekir.

2.Herkesin bir ihtisas sahası vardır, bir kişinin çok iyi bildiği bir işi, diğeri bilmez. Bir insanın bilgisi vardır, pratiği yoktur. Fakat bir diğerinin bilgisi de, pratiği de, yeterli tecrübesi de vardır. Bunu şöyle açıklayabiliriz: Bir şahıs bir hastalığın ilacını kitaplarda arar, bulur, okur, üstelik bütün ilaçların isimlerini de bilir, o kadar.
Sayılan faktörlere baktığımızda muhakeme ve mukayese den kişinin düşünme şeklini ve karar verme becerisini anlayabiliriz. İletişim her dönemde gerek mesajları aktarmak gerekse insanları anlamak ve yönetmek için çok önemli olmuştur. Zeka ve kavrama becerisi, vizyon, strateji yeni kavramlar olarak günümüzde zihnimizde yerlerini alırken, 926 sene önce bu güncek terimlere benzer anlatımları büyük vezir kullanmaktadır. Hizmet süresi, tecrübe ve bilgi birlikte ele alınırken aralarındaki bağ ortaya konulmaktadır. Tevazu ise güç sarhoşluğuna ve ortak akılı yaratmada ki etkisini ortaya koyabilmek için kullanılmaktadır.

Yöneticilerimize kendi kültürümüzdeki kitapları okumalarını tavsiye ederim. Ancak her okuduğunuzu doğru kabul etmeyiniz, Algı filtrelerinizden geçiriniz ve güncel bilgilerinizle karşılaştırınız.

Siyasetnameden üçüncü alıntımız; Bilginler, "Liyakatli ve denenmiş köle, bin oğuldan daha iyidir" demişlerdir. Bu söz şu manada söylenmiştir: Bir itaatkâr kul 300 oğuldan iyidir. Oğul babasının ölümünü, öteki ise efendisinin yücelmesini ister.

Bu açıklamada liyakat ve denemiş köle derken, liyakat, tecrübe, ehliyet ve sadakat birlikte ele alınmaktadır.

Günümüzde yöneticiler yalnızca liyakat faktörlerine göre karar vermemelidirler, seçim yaparken liyakatin değerlendirilmesinde önem kazanan diğer faktör ise Sadakattir.

Sadakat Türk dil kurumu Türkçe sözlüğüne göre İçten bağlılık, Sağlam, güçlü dostluk anlamına gelmektedir. Sadakat ölçümü ve değerlendirilmesinde sayısal bir değer söz konusu değildir. Güven duygusuna bağlı değerlendirilen bir algıdır.

Sadakat güven duygusuna bağlı olduğuna göre tek yönlü olması gereken bir eylem değildir. Yöneticinin bir alt yöneticiden ve çalışanından beklediği sadakat, çalışanın için yöneticisine güvenmesi anlamına gelmektedir.

Bu noktadan hareketle liyakatin yanı sıra yönetimlerin güvenecekleri ve beraber çalışacakları insanları seçme hakları vardır. Kişiler önce liyakat ilkesine uygun adayları belirleyecek ve layık olanlar arasından güvenecekleri kişiyi seçmelidirler.İşte ben tanıdığım ilimizde bu özelliklere sahip olan değerli yöneticimizi burada anmayı ona olan bir gönül borcu olarak hissediyorum.Bahsettiğim kişi Uzun süredir BARO BAŞKANLIĞI YAPAN MUSTAFA YENTÜR kardeşimizdir.Kendisi başkanlığı boyunca liyakat ile bir yöneticinin nasıl olması gerektiğini en iyi şekilde göstermiştir.Avukat evi hizmet projesini bitirmiş,arsa tahsisini gerçekleştirmiş,ihale aşamasına getirmiştir.Avukat hakları komisyonu oluşturmuş,otopark sorunu tüm avukatlara kumanda verilmek suretiyle çözmüş,zemin kat baro odası tamamen yenilenmiş,modernize edilmiş,kartlı geçiş sistemi getirilmiştir.Avukat bekleme odaları kartlı geçiş sistemnine geçirilmiştir.Avukat adliye giriş sorunu çözülmüş,avukatlara önceden vatanda ile aynı kapıdan girerken şimdi ayrı kapıdan girme ayrıcalığına kavuşmuştur.Mesleki eğitim seminerleri sayıları artırılmış,CMK,beden dili ve hitabet,arabuluculuk,idari yargı,disiplin hukuku ve sair eğitimler yapılmıştır.3 kez ayrı ayrı arabulucuk eğitimi verilmiştir.Nöbetçi duruşma avukatı listesi oluşturulmuştur.Mobil mübaşir sistemi getirilmiştir.Anonim şirketlere ihtar çekilmiş,avukat bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.Bilgisayar sayısı 3 den 6 ya çıkarılmıştır.hasar danışmanlık şirketleri ile mücadele kapsamında billboardlara reklam verilmiştir.Her avukata ayrı cübbe yaptırılmıştır.Tüm avukat ve stajerlere ücretsiz Yargıtay kararları programı dağıtılmıştır.Stajerler 3 kez Ankara’ya gönderilmiştir.VE SON OLARAK PEK ÇOK  İLDE BULUNMAYAN AVUKAT EVİNİN YAPIMI İÇİN TÜM BÜROKRATİK İŞLERİN TAMAMLANDIĞI KARARIN ALINDIĞI VE ONAYLANDIĞI VE YAKINDA YAPIMINA BAŞLANACAĞI MÜJDESİNİDE BAŞKANIMIZDAN ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUZ.Velhasıl,velhasıl daha pek çok hizmet yapılmıştır. İşte MUSTAFA YENTÜR BAŞKANIMIZ  gibi yukarda andığımız vasıfları taşıyan kaliteli,liyakatlı insanlarımızın değerlerinin bilinerek bu tür kıymetli değerlerin yönetim kadrolarında üst noktalarda değerlendirilmeleri bizler için kazanç olacaktır.Dolayısıyla bizlerin sayıları az olan bu kıymet ve değerlerimizi onurlandırmamız vicdani bir borçtur.Görüşmek Dileğiyle …

Yorumlar (0)
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:15
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:44
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@