06.11.2019, 16:10 818

BİR KİTAP FUARI DAHA GERİDE KALDI

                   Ecdat yadigari, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin yanında tartışılmaz doğa güzellikleri ve de üretici ruha sahip insanların çokluğuyla cennet misali güzellikte olan ülkemizde yaşanan her olumlu ve güzel gelişmelerden mutlu olduğum gibi birçok insanında mutlu olduğu inancındayım.

            Geçen hafta ülkemizin, kadim bir tarihe sahip ve hem tarihi hem de kültürün birçok alanında adını konuşturan, manevi mimar ve edebi şahsiyetler ile bünyesinde yaşanılan birbirinden anlamlı etkinliklerle gündemdeki yerini korumaya çalışan, doğu ve batı arasında köprü vazifesi görmenin yanında stratejik konuma haiz Elazığ’da büyük bir kitleye hitap eden çok anlamlı ve zengin bir etkinlik yaşandı.

            Evet, geçen hafta bizleri yani okur kesimini çok mutlu eden, en kıymetli hazinelerden, boşa harcandığında geri dönüşü hiç mi hiç mümkün olmayan hazinelerden biri olan zamanın dolu dolu yaşandığı, eksiği ve gediği olmasına rağmen anlamını bulan bir kitap fuarı yaşanmış olundu Elazığ’da.

Elazığ Belediyesi öncülüğü ile taşıyıcı firma Batı Kitap ve  Kırtasiye’ nin girişim ve gayretiyle Elazığ Belediyesi Ulusal 3. Kitap Fuarı gerçekleşti. Batı Kitap ve Kırtasiyeden bahsetmek gerekirse Elazığ’ımızın köklü yayın evlerinden biri olup okuyucu kitlesini artırmak noktasında gayretleri tartışılmaz bir yayın evidir.

            Elazığ’da olsun başka illerde olsun yaşanan kültürel etkinlikler içerisinde en değerli, en anlamlı olanı kitap fuarlarıdır. Çünkü insana en güzel, en vefalı, en sadık, beyin jimnastiği yaptırıp insanı üreticiliğe sevk eden en kıymetli arkadaş kitaptır.

Tabi ki her zaman ifade ettiğimiz gibi her kitap değil.

Milli ve manevi değer içeren, insanın ufkunu açıp üreticiliğe (Fikir veya ekonomiye dayalı üretime) sevk eden kitaplardır kastımız kabul edilir veya edilmez.

Dokuz gün, tam dokuz gün süren bir fuar idi Elazığ’da gerçekleşen Elazığ Belediyesi Ulusal 3. Kitap Fuarı. Bu fuara il dışından birçok yayın evi katıldığı gibi il içinden de birçok yayın evi yanında Elazığ’ın yetiştirdiği şair ve yazarlarda yayın hayatına kazandırmış oldukları eserleriyle katılmış oldular tabii ki Elazığ Belediyesi’nin inisiyatifi doğrultusunda.

Belediyemizin inisiyatifi doğrultusunda fuara katılan bir yayın evi de; Elazığ’ın olmakla beraber Türk ve Türk Dünyası tarihi ve kültürünü yapmış olduğu etkinlikler ve vermiş olduğu hizmet ödülleriyle büyük bir çalışma ve hizmete damga vuran, bünyesinde var kıldığı şair-yazar-araştırmacı ve bilim insanlarının, yani edebi şahsiyetlerin yayın hayatına kazandırdıkları eserlerin basımını yapan Manas Yayıncılık bir diğer ifade ile Manas Gönül ve Kültür Evi’ idi.

Bir hususu peşinen vurgulamamızda fayda var. O’ da kabul etmek gerekir ki her etkinlikte veya organizasyonda isteseniz de istemeseniz de ufak tefek eksiklikler ve aksaklıklar olabiliyor ve olmaktadır.

Saadete gelecek olursak eğer; dokuz gün süren söz konusu 3. kitap fuarında yaşanan olumlu veya olumsuz (Tatlı sıkıntıları-sofranın tuzu biberi) gelişmeleri Keşke başlığıyla değerlendirip bir sonraki yıl veya yıllarda olumlu olanlarının daha zengin bir biçimde yaşamak ve olumsuz olanların ise yaşamamak adına ışık tutalım isteriz.

Amacımız bağda üzüm yemektir bağbancıyı dövmek ve insanların aşk ve şevklerini kırmak değil tabii ki.

Keşke ifadesi veya kavramı İslam literatüründe olmasa da toplumda alışıla gelmiş olduğu için bizde anlaşılırlık adına keşke demek durumundayız.

Keşke; Fuarın açıldığı gün, O kutlu Cuma günü açılışta protokolün tamamı hazır bulunmuş olunsaydı ve açılış sonrası hazirun da var olan protokol stantların tümünü bire bir gezip katılımcı firmaları görmüş, incelemiş ve tebrik etmiş,

Fuarda bulunan yayınevleri dışında bulunmayan yayın evleri ve geçen yıl olduğu gibi dergiler de var olarak fuara zenginlik (Can-Vakıf Bank- Ötüken ve dergiler gibi...) katmış,

Sayın valimiz başta olmak üzere protokolün diğer mensupları, hele hele bu işin öncüsü, yani fuar düzenleyicisi Belediye Başkanımız Sn. Şahin Şerifoğuları Bey ve sorumlu personeli ile Elazığ Okuyor Kampanyası’ nın öncüsü İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Feyzi Gürtürk Bey ve sorumlu personelleri sadece ve sadece o gün değil, o günden sonra fuar bitene kadar her gün olmasa da iki günde bir fuarı gezip halkın dikkati nazarını çekip okuyucuların kitap alma şevklerine vesile olmuş olsalardı.

Bu arada; Elazığ Belediyesi Kült. Müd. Sn. Ahmet Özden Özen Bey’in her gün fuarda bulunup hem personeli kontrol etmesi ve hem de stant sorumlularıyla istişarede bulunması ile İl Mil. Eğit. Müd. ARGE’ biriminde görevli öğretmen arkadaşlar ile eseri bulunan öğretmenlerin arada bir sabahları hariç diğer günler öyleye doğru imkanları dahilinde 2-3 saat kendilerine ayrılan stant da oldukları ve yayınladıkları bir eseri çocuklara bedava verdikleri gözden kaçmayanlar arsında.

Keşke; Belediyenin tahsis etmiş olduğu araçlarla fuara getirilen ilk-Orta ve Lise öğrencilerinin birden fazla okul ve de sınıf olarak getirilip tren katarı gibi tek düze, at gözlüğü takmışçasına bir kapıdan girdirilip bir diğer kapıdan çıkarılmaları yanında öğrencilere bir gün öncesi fuara katılımları duyurulmuş,

Öğrencilere okudukları okulda okula adları verilen şahsiyetler ile değer addeden mekan isimlerinin manası (Hazar-H. Hulusi Yahyagil-Çubuk Bey-Ahmet Kabaklı ve gibi…) öğretilmiş,

Yine öğrencilere refakat eden öğretmenlerin Türkçe-Edebiyat-Tarih veya Din Kültürü öğret

menlerinden oluşmuş (Özellikle erkek öğretmenlerin) ciddiyetlerini gösteren kıyafetle refakat etmeleri uyarısında bulunulmuş olunsaydı.

Keşke; Gerçekleşmiş olunan fuarın bir ayağına Üniversitemiz de dahil edilmiş olup tüm kadro ve öğrencileriyle katılımları sağlansaydı.

İlimizde bulunan idarecilerin ki bunlar İl Kültür Müd.-Etso Bşk.- (Stantları birebir gezip gerekli yerlerde eser alan Borsa Bşk. Hariç) Sivil Toplum Kuruluş Bşk.ları-( Türk Ocağı Elazığ Şubesi Başkanı hariç )Siyası Parti İl Bşk.ları (Ekibiyle stantları birebir gezerek kimi yerde eserler alıp bağışta bulunan Mhp İl Bşk. İle yönetimiyle gelip sadece gül dağıtıp temennide bulunan İyi Parti İl Bşk. ları hariç) ve birim amirleri top yekün katılım sağlamış ve tüm yayınevlerinden olmasa da Elazığ’da güzel ve anlamlı çalışmalar yapmasının yanında yayın hayatına eserler kazandıran Manas Yayıncılık ile üretici ruhlarıyla eserler kazandırıp fuarda yer almış bulunan Elazığlı Şair ve Yazarlar standına uğrayıp birer takım kitap alarak okul kütüphanelerine veya Kızılay’a bahşetselerdi.

Ve sonuç olarak Keşke; kalıcı veya daimi fuar alanı bir an önce tamamlanılıp Ulusal 3. Kitap Fuarı orada açılmış, trafik sorunu yaşanmamış, katılımcı olarak çağrılan şair ve yazarların konferans salonunda yapacakları konuşmanın duyurusu sağlıklı yapılmış,

Özellikle de Elazığlı şair ve yazarların konuşmalarının yapılacağı gün sağlıklı tespit edilip o gün ve saatler görevlendirilen biri tarafından duyurunun önceden sık sık yaptırılması ve en azından Ortaokul ile Lise öğrencilerinin katılımları sağlanmış olunsaydı diyor, keşkeler le dile getirdiğimiz önerilerden öte beklentilerimizin bir sonraki fuar ve fuarlarda gerçekleşmesini görmek istiyoruz..

Bu memleket bizim, ecdat yadigari cennet misali bu Anavatan bizim, Bu Aziz Vatan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayan Bu Aziz Millet, tüm unsurlarıyla asırlardır bir arada yaşamış ve yaşamakta olan, İslam’ın bayraktarlığını yağmış ve halen daha yapmakta olan Bu Aziz Türk Milleti Bizim.

Yaşayacağımız Mevlit Kandili’ nin tüm İslam alemine, özellikle de milletimize hayırlara vesile olmasını diler, vatanın birlik-beraberlik-bütünlük ve güvenliği için sınır ötesi harekatta bulunan Mehmetçiklerimiz ile Emniyet mensuplarının muzaffer olmalarına sebep olsun diyoruz. Ülkenin ve milletin geleceğine, var olan ve olacak bela ve musibetlerin define yönelik yapılacak tüm duaların kabul olmasını temenni ediyoruz.

Hepimiz biriz, biriz ve bir bütünüz hepimiz. Ne Mutlu Türküm Diyene ve de diyebilene..

                                                                            AYETLER

*Medyen’e kardeşleri Şuayb’ı gönderdik. Dedi ki: "Ey kavmim! Allah’a kulluk edin; sizin O’ndan başka tanrınız yoktur. Size rabbinizden açık bir delil gelmiştir. Artık ölçüyü tartıyı tam yapın, insanların mallarının değerini düşürmeyin, düzene sokulduktan sonra yeryüzünde bozgunculuk yapamayın. Eğer inananlar iseniz bunlar sizin için daha hayırlıdır." A’raf; 85

* " İnananları tehdit edip Allah yolundan alıkoyarak ve onu eğri göstermek maksadıyla her yolun başında (pusu kurup) oturmayın. Düşünün ki, siz az sayıdaydınız, sonra O sizi çoğalttı. Bozguncuların sonunun nasıl olduğunu da düşünün!" A’raf: 86

* "Eğer içinizden bir grup bana gönderilene inanmış, bir grup da inanmamışsa, artık Allah aramızda hükmünü verinceye kadar sabredin! O, hükmedenlerin en iyisidir." A’raf; 87

                                                                      GÜZEL SÖZLER

*Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır. Cemil Meriç

*Faydalı bir kitabı ilk defa okuduğum zaman, yeni bir dost edindim sanırım, beğendiğim, sevdiğim bir kitabı tekrar okuduğum zaman da eski bir dosta kavuşmuş gibi okurum. N. Fazıl Kısakürek

*Elazığ’da var olan dinamikler gazetecilerle el ele, omuz omuza vermiş olsalar, kendilerinin gözünden kaçan sorunları dile getiren gazeteci meslektaşlarımızı dikkate almış olsalar inanın ne Bingöl'e, ne Malatya'ya ne de başka bir ile gıpta ile bakmaz 1936'ların Elazığ'ını yaşamanın mutluluğunu yaşarız. onun için bu şehir için el ele, gönül gönüle verelim. Nafiz Koca

*Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. Katip Çelebi

      USTA’YA VEDA

( Nuri PAKDİL’in ardından…)

Doksanlardaydık,

Öğrencilik yıllarımızdaydık,

Kitapların az sayıda yayınlanır,

Her kitabın bir numarası olurdu.

Okurduk seni ki,

“Okunmamış günümüz karanlıktı”.

Fatih Ağabey’den seni sorardık,

‘Sükut Suretinde’ki vakitlerdi,

‘Klas Duruşu’nu görmek için, arardık,

Yedi Güzel Adam’dan geriye kalan,

Bir yıldızdın, bir izdin,

Bir güzel çizgi çizdin.

İşte bunun içindi…

Ankara’ya her gelişte,

Kendimizi yorardık.

Seni görebilmek için,

Kitapçıları gezer,

Seni okuyunca özel hisseder,

Bulurduk kendimizi.

Tanışmak da Malatya’da fuarda nasipmiş.

Elini öpmeye çalışınca,

“Estağfirullah” deyip izin vermeyişini,

Unutamıyorum.

Hastaneye yattığında Necip Ağabey’i aramıştım,

Birkaç damla yaş düşmüştü gözümden,

‘Otel Gören Defterler’ini otellerde okumuş,

‘Anneler ve Kudüsler’i çok özel bulmuştuk,

İmzalı ‘Mektuplar’ının tam ortasında, ikincisindeyken,

‘Ortasındayken ömrün’ gibi, veda haberini görünce,

Bir ‘Kalem Kalesi’nin,

Bir ‘Ahid Kulesi’nin düşüşünü hissettim.

Cesaretimi toplayıp,

Bir uçağa atlayıp,

Son görevimi yapmaya,

Vuslata uğurlamaya,

Gelemedim.

Lütfen hakkını helal et.

Seni seviyoruz,

Kudüs yürekli adam

Unutmayacağız seni,

Güzel bir ata binip,

Özel bir şekilde gidişini,

Unutmayacağız / unutamayız.

Allah senden razı olsun,

Mekanın cennet,

Makamın ali olsun.

Halis Bilgin

YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM

Ok çıktı yaydan artık
Dert aştı boydan artık
Er görsün meydan artık
Semaya kalktı elim:
“Ya istiklâl ya ölüm!”

     Bugün erlik günüdür
     Düzen, dirlik günüdür
     Seferberlik günüdür
     Olsam da dilim dilim
     Ya istiklâl ya ölüm!

And olsam, ahit olsam
Andıma şahit olsam
Hak yolda şehit olsam
Hür olsun yurdum, elim
Ya istiklâl ya ölüm!

     Yiğidin bağrıdır bu
     Namerde ağrıdır bu
     Bozkurtça çağrıdır bu
     Bir olmuş cümle zalim
     Ya istiklâl ya ölüm!

Vur Mehmetçik, vur, vur, vur!
Vur düşmanı, vur, savur!
Gününü görsün gâvur
Bitsin mazluma zulüm
Ya istiklâl ya ölüm!

     Yakılmadık dağ koyma
     Yıkılmadık dağ koyma
     Bir kişiyi sağ koyma
     Ateş saçmalı yelim
     Ya istiklâl ya ölüm!

Sûr’u çal, gök delinsin
Yer yarılıp silinsin
Artık böyle bilinsin
Gayrı tufanım, selim
Ya istiklâl ya ölüm!

Kenan ÇARBOĞA/Sivas-Gemerek

NE GÜZEL

Arifler meclisi ufkumu açar

Edebi erkanı bilmek ne güzel

Hatamı sezdim mi uykum tez kaçar

Duyarlı birisi olmak ne güzel

     Dünyanın çilesi ölmeden bitmez

     Kötülük düşünen asla kâr etmez

     Benim sevdiceğim aklımdan gitmez

     Güzel hayallere dalmak ne güzel

Beslerim satarım sürüyle kazı

Aşk ile çalarım yarenim sazı

Şüphesiz yaradan deniyor bizi

Sabırla menzili bulmak ne güzel

     Aralık ayıdır güneş tez batar

     Vakit kış mevsimi yerler buz tutar

     Bir hayır duası insana yeter

     Yoksulla aşını bölmek ne güzel

Kulun ayıbını yüzüne vurmam

İkna olmayanın üstüne varmam

Zorbalığı sevmem kimseyi yormam

Yüreklere sevinç salmak ne güzel

     Hak dostu şairim gördüm bu kışı

     Şimdi yaşıyorum ben altmış yaşı

     Yetişmedi ona sultan bahşişi

     Firdevsi misali ölmek ne güzel

İhsan NAZİK/Elazığ

Yorumlar (2)
ZÜLKÜF KURAL 1 yıl önce
Sevgili hocam yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum.Allah razı olsun kaleminize sağlık.saygılarımla
M. Dursun Aksoy 1 yıl önce
Değerli okurum Zülküf Bey hassasiyetinize teşekkür ederim. Ancak duygu 've düşüncelerinizi bekleriz.
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 05:45
Güneş 07:12
Öğle 12:16
İkindi 14:48
Akşam 17:10
Yatsı 18:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Trabzonspor 10 12
13. Göztepe 8 11
14. Malatyaspor 8 11
15. Sivasspor 8 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 9 17
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. Wolverhampton 9 14
10. Newcastle 10 14
11. M. United 8 13
12. Arsenal 9 13
13. Crystal Palace 10 13
14. Man City 8 12
15. Leeds United 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Athletic Bilbao 9 12
9. Valencia 10 12
10. Elche 8 12
11. Getafe 9 12
12. Real Betis 10 12
13. Barcelona 8 11
14. Osasuna 9 11
15. Deportivo Alaves 10 10
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Levante 10 8
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@