23.12.2020, 15:04 595

BİZİM KARAKOÇAN’DA-10-

Şehirler ve kendilerine bağlı ilçeler sahiplenme nedeniyle zaman zaman parlayıp, zaman zaman da sahipsizlikten ötürü sönüp, sönük hal alsalar da bağrında çok değerli insanlar yetiştirmekten de vaz geçmezler Elazığ ilimiz ve ilçelerinde olduğu gibi.

Bir zamanlar fabrikalarının bolluğu, işsizliğin en alt seviyede olduğu, huzur ve refahın çıta yaptığı, ovalarının sulu ve verimli olduğuyla kimilerine göre Doğunun Paris’i kimilerine göre de Doğunun İncisi unvanını uzun zamanlar elinde tutan ancak günümüzde bu unvanların esamesinin okunmadığı Elazığ çok değerli şahsiyetler yetiştirmiş ve ev sahipliği yapmıştır hele de kültür alanında.

Elazığ’ın; kültür alanında yetiştirdiği ender insanlarından biri de Böyük Abe namıyla merhum Bünyamin Eroğlu Bey idi.

Merhum Bünyamin Eroğlu Bey, varlığını borçlu olduğu vatan ve yaşadığı Elazığ için yazdığı anlamlı şiirinde şöyle der…

‘’Vatanın elleri çok güzel amma Gakgoşlar diyarı Elazığ başka’’

Evet, gerçek bir kültür adamı merhum büyüğümüz çok doğru demiş. Vatanda her yer çok güzel amma herkesin vatanı kendine başka, bir başka güzeldir.

Bizim için de öyledir…

İşte bizim için de Elazığ ve ilçesi Karakoçan öyledir…

Vatanın elleri ve ellerinde ki ilçeler çok güzel amma Gakgoşlar diyarı Elazığ ve ilçesi Karakoçan başka, bir başka güzeldir.

Diğer ilçelerimiz güzel değil mi?

Elbette ki onlarda çok güzel amma Karakoçan bizim için bir başka güzel.

Varlığımızı borçlu olduğumuz vatanın ellerinden biri olan varlığımızın membaı, tarih kokan, kültür kokan, sultanların otağ kurduğu, erenlerin gelip geçtiği ve medfun olmasıyla gönül zenginliği tartışılmaz Elazığ ve ilçesi Karakoçan hakkında değil sadece biz, eli kalem tutan, ilim irfan sahibi, ama görevi gereği ama misafirliğiyle bir dönem ve zaman orada bulunmuş birçok değerler birçok şeyler yazmış, güzel sözler sarf etmiş ve anlamlı şiirlerle güzel methiyelerde bulunmuşlardır.

Elazığ’ımızda sarf edilen ve zaman zaman da olsa dillendirilen çok güzel sözlerden anonimleşmiş bir söz var kendini veya çok yakınını övenler için.

Denir ki; ‘’Emmim gilin sağırlar döner bir(lerini)birini ağırlar.’’

Biz de bu sözün muhatabı olmamak adına varlığımızın membaını her zaman anlatan biz değil, bizi ve ilçemizi biz gibi gören, biz gibi düşünen bizden birileri anlatsın, ifade etsin istedik. O nedenle uzun zaman önce ilçemizle alakalı bu minvalde bir yazı dizimizi başlatmış olduk.

Söz konusu ilçemizle alakalı seri yazı dizimizin bugün 10.cusu ile karşınızdayız.

Bugün ilçemizi anlatacak olan şahsiyet; milli ve manevi değerler çerçevesinde bir yaşam sürdüğü için, sorumluluk duygusu yüksek olup aldığı görevleri bihakkın yerine getirdiği için, kainatın yaratılışının ana kaynağı olan sevgiyi esas alıp insanlara sevgiyle bakıp sevgiyle yaklaştığı için her zaman bizden biri olarak görüp değer verdiğimiz, uzun yıllar önce uzun zaman ilçemizde görev yapan ve görevi ifa ederken bir sevgi yumağı oluşturan gönül ehli ağabeyimiz merhum Selami Kartal Bey’in iyi bir aile reisi örneğiyle yaşamından kesitleri ki bunlardan biri ilçemiz Karakoçan ile alakalı kesitleri, yani anlattığı hatıratını yine bir o kadar sevdiğimiz büyük oğlu Mürsel Kartal Bey’in dilinden kaleme dökülen şekliyle sizlerin bilgisine sunalım istedik.

İşte; tarihiyle ve kültürüyle, hem yer altı hem de yer üstü zenginlikleriyle, metfun bulunan erenleriyle, bunları hasbelkader kendilerince zenginleştirip güzelleştirmeye çalışan insanlarıyla, can insanlarıyla bir başka güzel olan Karakoçan ve Karakoçan’ı merhum babasının anlatımıyla dile getiren Mürsel Kartal Bey ve işte siz değerli okurlarım.   

Ben uzun yıllar iller içerisinde nadide ilimiz Elazığ’ın şahsımın da çok küçük yaşlarda çocukluğunun geçtiği için az çok bilen biri olarak gerçek manada birçok alanda nadide bir ilçe olduğuna inandığım Karakoçan ilçesinde görev yapmış, görev yaptığı süre içerisinde çok güzel ve anlamlı anıları olmuş merhum Selami Kartal’ın oğlu Mürsel Kartal.

Babam Selami Kartal’dan Karakoçan anıları

Babam; 1941 yılında Tunceli Pertek İlçesi Sağman köyünde dünyaya gelmiş, belirli aşamada ki eğitimini tamamlayarak 1964 yılında Elazığ Sağlık Müdürlüğüne bağlı Trahom Savaş Başkanlığında sağlık memuru olarak göreve başlamıştır.

Sırasıyla Ağın İlçesi, Tadım, Şeyh Hacı ve Çöteli köylerinde görev yaptıktan sonra 1966 yılında söz konusu anılarının olduğu Elazığ’ımızın çok yönlü özelliklere sahip Karakoçan ilçesine tayin olur.

Tayin edildiği ilçe Karakoçan’ın hatırı sayılı ender insanlarından biri olan Hacı İbrahim DANIŞ Bey’in evini kiralayıp oturmuşlar. Herkesin Cici Anne olarak bildiği ve hitap ettiği (Hacı amcanın) eşi tam bir Osmanlı kadını imiş. Ve o dönem yeni evli olan babam ve anneme Hacı amca ile eşleri Cici anne lakaplı Osmanlı kadını tam anlamıyla bir baba ve bir anne gibi büyüklük yaparak sahip olmuşlar.

Hacı İbrahim DANIŞ Bey’ in çocukları olmadığından ağabeyinin torunu Yaşar olarak bildiğimiz genci evlat edinmesine rağmen bağ-bahçe işlerini yürüten Ali (Kişin)Çavuş ve ev işlerinde Cici Anneye yardımcı olan Ayten Abla onların çocukları gibilermiş. Babamı ve annemi de evlatları gibi bilmiş ve sevmişler. Hatta babamın Elazığ’a tayin olduğu sırada Hacı amcanın babama “Sen Elazığ’a git ama kızım burada kalsın, her hafta gider gelirsin dediğini bilmekteyiz.” Buna rağmen babam, tayin sonrası Elazığ’a evini taşırken çok fazla üzüldüklerini ve arkalarından gözyaşı döktüklerini anlatırdı. Aynı şekilde babam ve annem de Hacı amca ve Cici anneyi kendi anne ve babaları gibi görmüş ve hiçbir şekilde hürmette kusur etmemişler. Hatta onları vefatlarına kadar da arayıp sormuş ve zaman zaman ziyaret etmişler.

İlçede, Bingöl’de doktor olan Halit Rıza adında bir doktorun eczanesini işleten Mehmet ELGİN Bey ile de çok k alıcı dostluklar kurmuş. Öyle ki, oğlu İbrahim ELGİN abi ben Mürsel ve kardeşim Yüksel KARTAL’ ın kirvesi olmuştur. Ayrıca Bingöl’de ikamet eden Eczane sahibi Dr. Halit Rıza ÜNAL Bey ile de ayrı bir dostlukları olmuş.

Merhum babam, Karakoçan’ın bugün olduğu gibi o yıllarda da çok yönlü (Tarım-Ziraat-Ormancılık-çok gelişmemiş olsa da Golan Kaplıcası) devlete ekonomik olarak katkısı olan, manevi mimarların metfun olduğu, tarihi şahsiyetlerin otağ kurduğuyla hem tarih hem de kültür noktasında zengin, ilçeler içerisinde en fazla nüfusa ve coğrafi bölgeye sahip olduğunu, okumuşunun çok, insanlarının (Yerli) güvenilir, mert ve gözü gönlü tok ve de misafirperver olduklarını söylerdi.

O dönemlerde hemen hemen birçok köyde okul olduğundan o köyleri gezdiğini, insanlarının gönül zenginliğine sahip olduğunu, ancak bunun yanında komşu olduğu illerde yaşanan olumsuzluktan da çok etkilenen bir ilçe olduğunu da ifade ederdi Karakoçan için.

10 yıl gibi bir süre Karakoçan’da görev yaptıktan sonra 1975 yılında Elazığ merkeze tayini çıkmış. Fakat her zaman Karakoçan’ı özlemle yad ederek, orada edindiği dostlukları unutamadığını belirtirdi. Merhum babam, vefat edinceye kadar da bu dostluklar devam etmiştir. Kalan memuriyetini Elazığ merkezde tamamlayıp emekli olan babam; Elazığ merkezde bulunan Karakoçanlı birçok gönül ehli insanla arkadaşlığı ve dostluğu devam etmiştir.

Çok kısa bir süre de olsa çocukluğumun geçtiği Karakoçan ilçesi bence de çok güzel, doğa harikasıyla bir başka güzel bir ilçe. Büyükleri pek bilmem ancak çocukluk arkadaşlarımın bir kısmıyla iyi arkadaşlıklarımız oldu. İnsanlarının diyebilirim ki hemen hemen hepsi milli ve manevi değerlerine bağlı insanlar. O insanların varlığıyla mutlu olduk ve halende o insanların varlığıyla mutlu olmaktayız.

O insanlara, o değerli insanlara, ağabeylerime selam olsun…

Evet, sonuç itibariyle çok yönlü olduğunu dile getirdiğimiz ilçemiz Karakoçan’ı bizim olduğu kadar biz gibi gören ve düşünen, kişiliğiyle gönlümüzde ayrı bir yer edinen babası merhum ağabeyimiz Selami Kartal Bey’in anılarını dile getirerek bizlere zenginlik katan bir gönül insanı, yüreği sevgi dolu, milli ve manevi hassasiyeti yüksek bir kardeşimiz olan Mürsel Kartal Bey’e çok çok teşekkür eder, Covid-19 testinin Pozitif çıkmasından dolayı çok geçmiş olsun der, Allah’tan Şafi ismi hürmetine acil şifalar ihsan buyurması temennisiyle ilçemiz ve halkını biz kadar bilen bir başka dost ve siz değerli okurlarımla bir sonraki yazımızda bir arada olmak üzere sağlıkla kalın diyoruz.

AYETLER

*Savaşta onları siz öldürmediniz, onları Allah öldürdü; (oku) attığında da sen atmadın, Allah attı; bunu da müminlere kendinden güzel bir lutufta bulunmuş olmak için yaptı. Allah her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir. Enfal:17

*İşte size lutfu! Allah inkâr edenlerin tuzaklarını hep bozmaktadır. Enfal:18

*Siz (ey putperestler), eğer zafer peşinde iseniz kazandığınız zaferi gördünüz! Son verirseniz bu sizin için en iyi olanıdır, tekrarlarsanız biz de tekrarlarız. Topluluğunuz çok da olsa amacınıza ulaşmanıza yetmeyecektir; zira Allah müminlerle beraberdir. Enfal:19

GÜZEL SÖZLER

*İnsanlar ne tuhaftır. Fikrine, ümidine, arzusuna muhalif bir şeye rast gelince hemen bozulur. Ömer Seyfettin

*Bir insanın insanlığı, ( Kişiliği, karakteri, değeri ) konuşmasına ve konuşmasındaki tercih ettiği üsluba ( ifade tarzına ) yansır, onu orada görebilirsiniz. Cemil Karabulut

*Yaşamak varla yok arası, kaşla göz arası, zamanla mekan arası, sabırla umudun nikah kıymasıdır. Gülden (Güldence)Taş

*Hayatta en çok sevdiğimiz husus ve görüşlerden biri olup ifade edilmesi gereken kavram ’Ben’ değil, ’Biz’ olmalı, biz diye düşünüp, biz diye ifade edilmeli. Çünkü ben; benliği, enaniyeti, günümüz ifadesi ile Egoyu çağrıştırdığı için ben değil biz demeli ve diyebilmeliyiz. M. Dursun Aksoy

KOMŞU OLDUK YARE

Önceleri bir yastıkta yatarken.
Kovid bizi bize komşu eyledi.
Gök yüzünde, yıldızlara bakarken,
Mevlam bizi bize hasret eyledi.
Katlanamam yalancı dünya sana.
Mahkum ettin dört duvar arasına.
Savrulduk bak her birimiz bir yana.
Kader bizi bize hasret eyledi.
Aramıza girdi corona virüs.
Bizde ne merhamet koydu, ne de his.
Herkes ayrı, ayrı yerde sanki pis.
Felek bizi bize hasret eyledi.
Gıyasettin Güneş/Elazığ-Palu

USTA

Kalk gidelim desem...
Sorma "nereye?"
Bildiğim tek cevap; "geldiğim yere".
Boşuna mı geldim, dediğin yere?
Gelme dediğini unuttum usta.
Sahiden mi bugün her şey bitecek?
Verdiğin sözler mi gerçekleşecek?
Yutkunduklarım ha!
Bir gün gelecek,
Nefes olup bağrımdan çıkar mı usta?
Zor denilen bir şey kolaysa eğer.
Denemek gerekir o buna değer.
Kolayı zorlaştırmakmış yaptığım meğer.
Zor deyip ömrümden geçmişim usta.

Ömer Pilten / Elazığ -Karakoçan

Yorumlar (3)
B.ATLI 8 ay önce
Teşekkürler kalemine ve yüreğine sağlık
Gıyasettin Güneş 8 ay önce
Şair diyor bir memleket isterim,
Evet her kesin memleketi kendine güzel. Elazığ her ilçenin özellikleri ile bir başka güzel.
Yüreğine kalemine sağlık. Bünyamin Eroğlu na da memleket sevdası bir başka. Nurlar içinde yatsın.
M.kaya AYDIN 8 ay önce
Teşekkürler Dursun hocam kalemine sağlık köşe yazılarının sayesinde azda olsa memleket hasreti gideriyoruz. Selam ve saygılar.
33°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 03:38
Güneş 05:17
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:43
Yatsı 21:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@