Değişen Bir Şey Yok

Batının sömürgecilik taktiklerinde bir değişiklik yok, sömürüye devam ediyor. Önceki yüzyıllarda işgal ve yeraltı zenginliklerini ülkelerine taşıyarak sömürüyorlardı. Şimdi o kadar zahmet etmeye gerek yok. Daha pratik ve karlı bir yöntem bulmuş.
Evet sadece para oyunu ile bütün dünyayı sömürmeye yetiyor. Öyle zahmet edip Afrika ve Asya ülkelerinde para harcayarak sömürmek yok.
Önüne bir para değeri koyulmuş, istediği zaman sizin paranıza değer kaybettirerek alacağını alıyor. 
Sizin ülkenizde bir yer alacağı zaman kendi parasının değerini bir anda yukarı çekiyor ve alacağını alıyor.
Ya da sizin ekonominiz iyi gidiyorsa, ufacık bir oyunla ekonominiz bir gecede altüst edebiliyor.
Kapitülasyonlara ya da zoraki antlaşmalara gerek yok, iki para birimi dünyanın en acımasız antlaşmalarını size sormadan size imzalatıyor.
Bir Avro, diğeri dolar…
Çağın öyle bir silahı ellerinde ki, bu silahlarla aynı zamanda sizin sosyal dokunuzu bozabiliyor, kargaşa çıkarabiliyor, kapısına muhtaç edebiliyor.
İkinci sömürü aracı ise dildir. İngilizce dili de güzel bir sömürü aracıdır. Adamların dili bile ülkelerine para akıtıyor. Dünyada para kazanan, ülkeye büyük katkıda bulunan tek dil İngilizcedir. 
İngiltere yıllık dilden kazandığı para elli milyar Paunt’tur.
Yaklaşık yüz milyar dolar diyelim ki iyice anlaşılsın. Amerika’nın sadece İngilizce dilde kazandığı para en az bu miktar kadar.
Dünyada dün ile bugün arasında tek fark sömürü araçlarının daha rahat, daha çok ve en önemlisi de uzaktan kumandalı olmasıdır.
Avro ve dolar kullanmayan ülkeler dışında bütün ülkelerdeki insanlar, bir anda alın teriyle kazandıkları para yok olabiliyor.  Bu insanların cebi kendi cebi, cebindeki para kendi kazandığı para fakat cepteki el sömürgeci Avrupa ve onların çocuklarının kurduğu Amerika’nın eli...
Ortaçağ sömürgeciliği bitti diyenler yanılıyor, değişen bir şey yok…
O zamanlar belki gücünüz varsa karşı çıkabiliyordunuz ve kendi ülkenizden uzaklaştırabiliyordunuz fakat bugün o ihtimal de ortadan kalktı.
İstesek de istemesek de çark onların istediği şekilde dönüyor.
İslam dünyasının kafasını kumdan ne zaman çıkarır bilinmez ama çıkarsa bile bu sömürüyü sonlandırması için en az birkaç yüzyıl gerek…
Zalimin zulmü diyoruz ama… 
Peki zulmün son bulması için çare arayan var mı?

YORUM EKLE