04.03.2021, 14:57 337

DOKUNULMADIK GÖNÜL BIRAKMAYACAĞIZ

Allah’ın kainattaki muhatabı en şerefli varlık olan insandır. İnsan bir idarecidir; en azından kendisini idare etmekle mükelleftir. “İnsan başı boş yaratılmamıştır, insanın vazifesi kulluktur.” Yaratılışın en büyük gayesi de budur.

İnsan doğumundan itibaren üstlendiği, idare ettiği hayat ekseninde üstlendiği statüleri, rolleri vardır. İdarecilik şahıstan, aileden, mahalleden, köyden, ilçeden, ilden, kurumsal yapılarda üstlenilen görevlerden, o ülkenin en tepesine kadar, uluslara arası ilişkilere kadar, tepeden de bireye kadar idare ve düzen anlayışı devam eder.

Devlet, hükümet yetkilileri adına devlet başkanını, hükümeti, cumhurbaşkanını valililer temsil eder. Tarihte de hep böyle olmuştur. Geçen köşe yazımızda da genel olarak idare, idare adına vali, tarihten bugüne valilik-bazı valiler, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneğinin gönle dokunan, hafızalarda kayıt altına alınan Geleneksel Çocuk Oyunları, Kardeşlik Sınır Tanımaz, Biz Birlikte Güçlüyüz Projelerinde iz bırakan bazı valililerimiz ve cumhuriyetten bugüne Elazığ’da görev yapan valilerimizi unutmamıştık ve en son olarak  10 Haziran 2020 İçişleri Bakanlığı Valiler Kararnamesi 46. vali olarak Elazığ’a atanan Sayın Erkaya Yırık Valimiz ile söze giriş yaparak geçmişten Elazığ Valiliğine atandığı döneme kadar olan süredeki çalışmaları ve referanslarını kısaca ele almıştık.

            Bir kişinin en güzel referansı kendisidir, sözleridir, yaptıklarıdır, duruşudur, birlikte olduğu arkadaşlarıdır… Elazığ Valisi Sayın Erkaya Yırık’ın göreve başladığı ilk günkü sözü çok önemliydi, anlamlıydı; bir o kadar da altı çizilmesi gereken iddialı bir sözdü. Neydi o güzel ve gönül iklimini her mevsimde dolaştıran o söz; “Elazığ'da dokunulmadık gönül bırakmayacağız. İnsanlarımızın bire bir gönlüne dokunarak, vatandaşımızın mutluluğuna ortak olmaya çalışacağız.”

            Göreve başladıktan sonra söyledikleri, icraatları neler olmuştu, başka önemli neler söylemişti? İşte bazı önemli başlıklar:

Şehit aileleri, şehitlerimizin bize emanetidir,

Teröre karşı duruş, herkesi kucaklama, anneleri ile görüşmelerini isteyen çocuklarla ailece birlikte olmak Gakko’larınn çocukları da anneleri de candır, onlara güzel bir gelecek için çalışıyoruz,

Gakkolar’a duyulan sevgiyi hiçbir zaman karşılıksız bırakmayan aziz insanlarımız hep var olun, El-Aziz bir başka, Gakkomun sevgisi bir başka,

Deprem sonrası hassasiyetle yaklaşım, vatandaşla hemhal olma- Pazar alışverişleri- halk ile şakalaşma, Elazığ’a ve Elazığlıya -insana yatırım, Abdullah Nazırlı gibi gönül adamlarına olan ziyaretler ve muhabbet, İnsan ve yatırım odaklı projeler…

Elazığ'ı hak ettiği yere taşımak adına yapılacak çalışmalarda vatandaşların da görüşünü almak amacıyla anket çalışması başlatmış, sosyal medya üzerinden gerçekleşen ankette, Elazığ'ın en önemli üç sorunu vatandaşa sorularak birlikte hareket edelim mesajı vermişti Elazığ Valimiz Sayın Erkaya Yırık…

Bu arada hemen nasıl bir vali, ya da örnek vali diye sesli bir şekilde sorduğumuzda;

Kalem, İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği, tarihi kayıtlara ve yaşanmış örneklere bakıldığında; samimiyet ve sadakat kisvesini giyinen aynadaki şöhrete, kibre, kine, dünyevileşmeye önem vermeyen, oturduğu makama yapışmayıp yakışan, makamı kendisine tahsis bilmeyip muayyen dönemdeki vazifeyi geride hoş bir sadaya çevirerek ölümsüz bir eserle ölümsüzleşen, hesabilikten uzak hasbi kişiliğin ön planda olduğu çalışkan, dürüst, gayretli, sadaka-i cariye ile bir insana hizmeti bütün kainata hizmet etmek bilen,  kalem ile kılıcı bir arada yürüterek alimlere hürmet eden, bedenen ölse bile ölümsüzlük yolunda yürüyen bir vali…

Başkentten Türkiye’ye, memleketlere; memleketlerden, taşradan da Başkent’e bakabilmek…

Bakmak, görmek, hissetmek, yaşamak birbirine benzer olsa da çok farklı şeylerdir.  İmkan olsa da bu pencereden herkes bakabilse!

Makamlar ile çalışmak zordur. Dahası burası emanet ve vekalet makamlarıdır, bu makamların asıl sahibi millettir. Makamlar ulaşılabilen, millet ile iç içe olan yerledir.  Bürokrasi ne kadar yoğun olursa olsun aramanın aslında bir başka şekildeki ifadesi; Bir sorun mu var, sana değer veriyorum, lütfen mağdurum beni muhatap al. Bak Allah ile her an dua ile birlikteyim. Sana emanet olanları hor ve bencil kullanma ve yetkilerin kadar; sorumluluklarının olduğunu da bil, müsait olmazsan lütfen mesaj at ve geri dön … gibi anlamlara gelmektedir.

Ulaşılabilirlik, kendini anlatabilmek, takdir görmek çok ama çok önemli. Bakayım yerinde mi, buyurun telefonu bende not alayım yaklaşımı zorunlu olsa da adet haline getirilmemesi gereken bir durumdur.

Bu hadise bizi çok etkilemişti. Görevine yeni başlayan Sayın Erkaya Yırık Valimizi arayarak kendilerini Şahsen ve İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği adına Elazığ İl Temsilcimiz ile ziyarete gelmek istediğimizi arz ettik ve Kendileri memnuniyetle karşılayarak dışarıdaki programlarından sonrası Makamlarında Bizi beklediklerini söylediler. Sayın Valimiz ile görüşmede insana, fikirlere, anlatılan projelere önem veren yaklaşımla, görüşmeye verdiği önem gereği Kendileri, Bizleri uzun süre misafir ettiler ve birlikteliğe çok önem verdiklerini hissettirdiler. Bu görüşme mıştan, ezberden ve rutinden öte olduğundan mutlu olmuştuk.

Farklı zamanlarda da Elazığ Valimiz Sayın Erkaya Yırık ile görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmelerde asla şahsi bir talebimiz olmadı. Sayın Erkaya Yırık Valimiz bütün telefonlara çıktı ve hizmet için elbette birlikteliğin, fikirlerin, tavsiyelerin, ortak projelerin çok önemli olduğunu söyledi ve sözden, sohbetten öte somut hususlar üzerinde önemle durdular.

Bu çok önemliydi. Zira bir ilin en büyük mülki idare amirin makamına; hem de kendisine ulaşabilmek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak çok ama çok önemliydi. Zira kendisine ulaşılmayan, arama ve mesajları gördüğü halde geri dönmeyen, notunuzu ilettik ama… gibi alışılmış bürokratik bir anlayışın ötesinde bir yaklaşımda bulunmak çok önemli.

            Elazığ Valimiz Sayın Erkaya Yırık’ın resmi kurum-kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, ilçe ve köy ziyaretleri, toplumun değişik kesimleri ile ilişkileri kadar insanlarla hemhal olması, toplumun içerisine girerek onlarla şakalaşması, bir pazarcının ifadesine göre; “yirmi yıldan fazladır pazarcılıkla uğraşıyorum ama ilk defa bir vali pazarda bizimle muhatap oldu.” şeklindeki konuşması da oldukça manidardır. Bu arada Elazığ Valimiz Sayın Erkaya Yırık’ın deprem, pandemi ve sigara ile yaptığı özverili mücadele de unutulmamalıdır.

Şehrin sorunlarını tespit etme ve şehrin kaderini birlikte tayin etme ve şehri birlikte yönetme adına Elazığ Valimiz Sayın Erkaya Yırık’ın, Elazığ'ı hak ettiği yere taşımak adına yapılacak çalışmalarda vatandaşların da görüşünü almak amacıyla anket çalışması ile Elazığ'ın en önemli üç sorununu tespit etmek amacıyla vatandaşın kanaati alması da başka bir önemli ve anlamlı bir yaklaşım…

Elazığ, onlarca medeniyetin hüküm sürdüğü kadim bir coğrafya, aziz bir şehirdir. Elazığlı da kadirşinastır, vatanına, mukaddesatına, milli ve manevi değerlerine bağlı bir şehirdir. Sadece malın değil; ömrün, bilginin, marifetin de zekatı, sadakası vardır. Hizmetçilik de gocunulacak bir husus değildir. İnsana hizmet etmek, ikramda bulunmak da herkese nasip olmaz. Bilgimizi verme hususunda cimri davranarak karşılık beklemek samimiyetsizliktir, hesabiliktir. Tecrübemiz miri malıdır.

Memleketimiz, vatanımız medarı iftiharımızdır. Terörün karşısında kale gibi duran, deprem ve arkasında gelen hastalık ile Elazığ’daki nüfus ve nüfuz göçüne dur diyebilmek ve gönül iklimine girebilmek ve öncelikle çocukların gönül iklimine girebilmek için… Sayın Elazığ Valimiz Erkaya Yırık’ın “Dokunulmadık Gönül Bırakmayacağız.” sözü ezberleri bozan, Elazığ’ın değişeceğine ve gelişeceğine inandıran bir ifade, umut, ümit, ışık oldu.

Zira en büyük yatırım insana, insanın gelişmesine, gönül iklimine, duygularına, hasletlerine, değerlerine yapılan yatırımdır. 

Yorumlar (7)
Murat Yeşil 1 ay önce
Sayın valimiz Kayseri de olduğu dönemde kendisini tanıyan herkesin gönlünde taht kurdu. İfade ettiğiniz gibi Elazığ'dada dokunulmadık gönül bırakmayacaktır. Gönül adamı olmak, hizmet adamı olmak böyle birşey. Elazığ ın Valimiz in kıymetini bileceği ve kendisinden istifade edeceği yazınızdan anlaşılıyor. Kendisine sahip çıkalım destek olalım inşaAllah.
Kaleminize sağlık sayın Yücel Can. Valimiz Sayın Erkaya Yırık beyefendiye de selam ve sonsuz saygılar.
Murat Yeşil
İdareci ve Bürokratlar Birliği Kayseri İl Temsilcisi
Hükmü ERDOĞAN 1 ay önce
Kıymetli Yücel Can Başkanım Aziz diyar El-aziz'imize ,geçmişimize, kültürümüze saygı anlamındaki farkındalık oluşturmak için yaptığınız projelerinize yürekten teşekkürler.Ayrıca Elazığ'ımız
İle ilgili projelerimizle ,Şehitlerimizin Ailelerine ve deprem koordinasyonunda VEFA'LI ve gönüllere hitap eden kıymetli Valimiz Sn Erkaya YIRIK Beyefendi ,Aksaray ilimizin manevi mimarlarından Somuncu Baba'nın eserlerinden manevi ikliminden istifade eden gönül insanı olduğundan Elazığ'ımızda gönüllerde taht kuracak ve güzel işler yapacağına inanıyoruz. Sn Erkaya YIRIK Valimizin İnsanlığa VEFA'lı çalışmalarına gönülden teşekkürler.
Başarılarınız sevincimizdir.Başarılarınızın devamını dilerim .
Hükmü ERDOĞAN/NİĞDE İDARECİ VE BÜROKRATLAR BİRLİĞİ DERNEĞİ İL TEMSİLCİSİ
Mustafa demirci 1 ay önce
Yüreginize kaleminize sağlık
Yaşar Kayhan 1 ay önce
Yüreğine sağlık her satırı yüreğe dokunuyor güzel yazilarin devamını dilerim
Turan Çam 1 ay önce
Allah razı olsun sizin gibi yazarların artmasını istiyoruz
Zeynep Kardeş Tecer 1 ay önce
Ağzına yüreğine sağlık cok faideli Allah razı olsun
Ali Bal 1 ay önce
Tebrikler güzel bir yazı
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:46
Öğle 12:29
İkindi 16:08
Akşam 19:03
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@