Çakıcı’dan önemli uyarılar!

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, yarıyıl tatili için ailelere ve öğrencilere önemli uyarılarda bulundu.

EĞİTİM 25.01.2013, 08:18 25.01.2013, 08:18
9614
Çakıcı’dan önemli uyarılar!

Elazığ İstanbul Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Kurtuluş Çakıcı, yarıyıl tatili için ailelere ve öğrencilere önemli uyarılarda bulundu.

 
Çakıcı, yaptığı açıklamada, karnesinde zayıf olan çocuğa hayatta zaman zaman başarısızlıkların da olabileceğini, bunun yol açtığı üzüntüye katlanmak gerektiğini, bu düşük notun daha ileride iyi notlara dönüşmesi için birlikte bir şeyler yapmanın asıl başarı olduğunun anlatılması gerektiğini söyledi.
 
Bunun için aile içi küçük bir toplantı yapılmasını öneren Çakıcı, “Çocuğa Asla kızılmamalı, çocuk azarlanmamalı, başkalarının yanında küçük düşürülmemeli. Aile ilk yarıyılda hiçbir şey için geç kalınmadığını; bu zayıfların disiplinli, programlı bir çalışma ile düzeltilebileceğini çocuğa ifade etmelidir. Ailenin ilgisi ve tutumu yardım ve destek odaklı olmalıdır.” dedi.  
 
ÇOCUĞA CEZA VERİLMEMELİ
Karnesinde zayıf olan öğrencilere ceza verilmemesi gerektiğini vurgulayan Çakıcı, “Mutlaka başarısızlığının sebepleri araştırılmalı ve bir sorun varsa soruna çözüm odaklı yaklaşılmalı. Karnesi başarısız olabilir fakat bunu aile bireylerinin büyük bir sorunmuş gibi algılayıp çözüm odaklı değil de sorun odaklı yaklaşım sergilemesi sorunu içinden çıkılmaz bir hâle getirecektir. Çalışma ve öğrenme zorlukları araştırılmalı. Çocuklarda dikkat eksikliği-hiperaktivite, okuma bozukluğu, matematik öğrenme bozukluğu gibi öğrenme bozuklukları olabilir. Çocuğun başarısızlığının altında bunlar olabilir. Mutlaka bir rehberlik uzmanından ya da bir psikologdan yardım alınması gerekir. Psikolojik test ve tetkikler yapılmalıdır.” Diye konuştu.
 
Çakıcı, zayıfı bulunan çocuğa aile bireylerinin teselli vermesi gerektiğini, ortada bir başarı ya da başarısızlık varsa bunun günahının da sevabının da paylaşılması gerektiğini ifade etti.
 
Bir karne verilecekse bunun ailelere verilmesi önerisinde bulunan Çakıcı, “Çünkü başarı ya da başarısızlıkta ailenin de payı çok büyüktür. Anne ve baba, karnesinde zayıf getiren çocuğuna olan sevgisini göstererek onu mutlaka teselli etmeli. Ancak bu zayıfların nedeninin araştırılması şarttır. Genellikle zayıf karne getirmek ya da ona eşlik eden davranış bozuklukları anormal bir nedene bağlıdır. Aile burada kendi payını da sorgulamalı ve gözden geçirmelidir.” dedi.
 
ÇOCUĞUN OKUL BAŞARISI NASIL ARTIRILABİLİR?
Çakıcı, çocuğun başarısının artması için ailelerin öncelikle sınıf öğretmenleri ya da rehber öğretmenlere danışarak çocuğun problemlerini anlaması gerektiğini söyledi. Çocuğu başarısızlığa iten nedenler hakkında da bir uzmandan geniş biçimde araştırma yapılmasını isteyen Çakıcı, “ Aileler kendi iç dinamiklerine de dönerek çocuğun mutlu olup olmadığını mutlaka ama mutlaka soruşturmalıdır. Başarısızlık nedeni araştırılırken; anne-baba ve öğretmen ile çocuk birlikte hareket etmelidir, mutlaka çocuğun yanında olunmalıdır.
Çocukların eğitiminde arzu ve isteklerin ertelenmesi, önlenmesi karşısında olumsuz duygulara katlanma gücü kazandırmak çok önemlidir. Çocuklara istenen davranışları yaptıklarında ödül, istenmedik davranışları yaptıklarında açıklama ve bilgilendirme kuralı, doğru bir yaklaşımdır. Bu nedenle karnesi kötü bile olsa ödüllendirmek olumlu olabilir. Ancak bunun çocuğa anlatılması gerekir. Eğer çocuğa zaman ayıramamak nedeniyle içimizdeki suçluluk duygularımızı hediye alarak gösteriyorsak buna bir dur demek gerekir.
Bir insanın hoşlanmadığı ama hayatta gerekli olan bilgileri de öğrenme zorunluluğu olduğu, bu bilgilerin ileride ne kadar çok önemli olduğu anlatılmalıdır. Hayatta sevdiklerimiz ve sevmediklerimiz de olacaktır, bir dersi ya da o dersi öğreten öğretmeni sevmeyebiliriz fakat çocuğa duygularımızı ve önyargılarımızı kaldırmamız gerektiğini ve başarılı olmamız gerektiğini kavratmalıyız. Ancak çocukların beyinlerinin yetenekli olduğu alanlar bulunmalı, ortaya çıkarılmalı ve çocuk o yöne doğru desteklenmeli ve yönlendirilmelidir. Bir dersi sevmek ya da sevmemek ayrımı, eğitim sisteminden dolayı da yapılamaz. Hangi alanda daha yetenekli olduğu ya da olmadığı ayrımı yapılır.” diye konuştu.
 
TAVSİYELER
Çakıcı, karnesi kötü olan öğrencilere ve velilere şu tavsiyelerde bulundu:
* Öncelikle dönem sonunda alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır.
* Çocuğun kötü bir karnesi olabilir ama tek başına karne notu çocuğunuzun başarısız olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuzun karnesi, onun kişiliğinin göstergesi değil, okul başarısının göstergesidir. Velilerin bu durumu göz önüne almaları gerekir. ·
* Karne notları, öğrenciler ve veliler açısından bir "ölüm-kalım" meselesi olarak görülmemelidir. · Öğrencinin başarısında ailenin ve sosyal çevrenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu ve çocuğun kendini geliştirmesinin desteklendiği bir ailede başarı oranı daha yüksek olur.
* Veliler çocuklarını mümkün olduğunca başka çocuklarla kıyaslamamalıdır. Bu durum onların özgüvenini ve benlik algısını olumsuz etkiler. Çocukların psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir. · *Karnesindeki başarısı için öğrenciler tebrik edilmeli, takdir edilmeli, fakat tamamen maddi nitelikli ödüller verilmemelidir. Benzer bir şekilde başarısız karne getiren öğrenciler kesinlikle cezalandırılmamalı, başarısızlığın nedenleri sorgulanmalıdır. ·
* Her başarısızlık yeniden değerlendirmeyi gerektirir. Bu değerlendirme de öğrencinin eksiklerini görmesini, eksikleri gidermek için yeni planlamalar ve çalışmalar yapmasını sağlayarak sonuçta başarıya ulaşmayı sağlar. Eğer eksikler görülemezse, tekrar aynı durumla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.
* Derslerinde başarılı olan öğrenciler ile başarısız olan öğrenciler üzerinde yapılan araştırmalar, başarılı öğrencilerin başarılarından dolayı kendilerini sorumlu hissettikleri, başarısız olan öğrencilerin ise sorumluluğu kendi dışlarında aradıklarını göstermiştir.
* Son olarak şu temel gerçek unutulmamalıdır ki alınan karne notlarının telafisi her zaman mümkündür. Önemli olan, karnesi zayıf olan çocuğa hoşgörü ve sevgiyle yaklaşmaktır.
 
YARIYIL TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?
Yarıyıl tatilinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda da önerilerde bulunan Çakıcı şunları kaydetti: “
KONU TEKRARI YAPMAK: İnsan öğrendiklerinin bir haftada %75'ini,bir günde %66'sını,bir saatte de %54'ünü unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır.*Geçmiş konulardan çok fazla hata çıkıyorsa genel tekrara ağırlık verilmelidir.*İyi öğrendiğiniz konuların genel hatlarıyla tekrarını yapmalı,*eksik kalan konuları tamamlamalı, anlaşılmayan konuları belirleyip o konuya ağırlık vererek çalışmalısınız.
SORU ÇÖZMEK-:*Çalışılan konuları tam anlamıyla geliştirmek çok önemlidir.*Soru çözmeyle aynı zamanda pratiklik kazanılır.*Eksik kalan noktalar yine soru çözerken ortaya çıkar,böylece hemen yanlış yapılan konuya dönüp bir kere daha o konu üzerinde ayrıntılı çalışmak gerekir.*Çalışılacak kitaplar öğrencinin seviyesine uygun olmalı.(kolay-orta-zor-çok zor seviyesindeki kitaplar alınırken buna dikkat edilmelidir.)
YENİ KONULARA ÇALIŞMAK: Herhangi bir konuda eksiği olmayan öğrenci bir taraftan geçmiş konularla ilgili soru çözerken diğer taraftan da gelecek konulara bakmalı, bir ön bilgi(öz hazırlık)edinmelidir.Çünkü 2.dönem hem zamanın daha kısa olması,hem sınavın yaklaşmasıyla birlikte yaşanacak stres ve kaygı hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlamasıyla birlikte evin dışındaki ortamların daha cazip olması nedeniyle öğrencilere sıkıntı oluşturabilir.
KİTAP OKUMAK: Tatil, öğrenciler için kendilerini geliştirmek için de çok iyi fırsattır.Bir insanın kendini geliştirmesini sağlayacak en önemli etkinlik kitap okumaktır.Öğrenciler tatil boyunca bol bol kitap okuyacak vakte sahip olurlar.Kitap okumaya ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarıları elde etmesi zordur. Tatilde kitap okumaya başlamak böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için bu alışkanlığı kazanmaları, onlar için çok iyi bir başlangıç olacaktır.
Dinlenme adına neler yapılabilir:1-Seyahat edilebilir.2-Sinema veya tiyatroya gidilebilir.3-Kitap okunabilir.4-Akraba ziyaretlerinde bulunulabilir.5-Aile içi sosyal etkinlikler ve oyunlar düzenlenebilir.
Öğrenciler, bir dönemi daha(yarıyıl)geride bıraktınız, ikinci yarı döneme tüm yorgunluğunuzu, negatif enerjinizi atın ve tatil bittikten sonra yüksek bir pozitif enerjiyle, motivasyonla başlayın ki daha iyi başarılar elde edebilesiniz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@