Elazığ'da okul servisleri enflasyona direnecek

Ülke genelinde okul servisleri zam furyasından nasibini alırken Elazığ’da okul servisleri yüksek zam yapmama kararı aldı. En uzak bölgeye götürülecek öğrenci en fazla 140 TL ile taşınacak.

Elazığ'da okul servisleri enflasyona direnecek

Ülke genelinde enflasyon ve motorin oranları baz alınarak 2018-2019 yılı okul servis ücretlerine zam yapıldı. Okul servisleri zam furyasından nasibini alırken Elazığ’da servis firmaları yüksek zam yapmama kararı aldı.
Vatandaşın çocuğunu okutması hayli zorlaştı. Türkiye’de 2017 yılında 0-3 kilometre arası bin 275 TL olan okul servis ücreti, 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde bin 515 liraya dayandı. 0-3 kilometrede okul servislerine 240 lira zam geldi. Mesafe oranı arttıkça, okul servislerinin ücreti de artış gösterdi. 0-6 kilometre arası hizmet veren okul servislerinin 2017 yılında dönemlik fiyatı bin 350 lira iken, bu yıl bin 605 lira oldu.

ELAZIĞ DİRENECEK
Çayda Çıra Servisleri Şirket Yöneticisi Fikri Özmen, il genelinde tüm servis firmalarının aldığı karar ile ülke genelinde alınan zam kararı oranının Elazığ’da uygulanmayacağını söyledi.
Özmen, geçtiğimiz yıl aylık 90 TL olan servis ödemesinin benzine yapılan zam bazlı olarak 120 TL’ye çıkarıldığını dile getirdi.
Sadece uzak olan bölgelere en fazla 140 TL’ye öğrenci taşınacağını belirten Fikri Özmen, ülke genelindeki yüksek artışın Elazığ’da uygulanmayacağını aktardı.
Fikri Özmen açıklamasında: “Şu anda genel olarak belirlenen servis rayiçlerini biz Elazığ’da uygulayamıyoruz. Elazığ’ın durumu buna müsait değil. Evet, benzin yakıt fiyatları yükseldi. Masraflarımız arttı ama verilen bu zam yüzde 120. Elazığ için çok fazla. Biz okulları tek tek gezdik fiyat belirledik geçen sene aylık 90 lira olan servis ücretini otuz lira zam yaparak 120 TL’ye yaptık. Bazı uzak okullar için de bu fiyatı 140 yaptık. Yani 120 lirayla 140 arasında bir fiyat belirledik. Özel okulların sistemi, uygulaması farklı. Onlar için eğitim saatleri dışında da öğrenci taşımacılığı yapılıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 10:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep irem
Zeynep irem - 3 ay Önce

Maddi durumu olmayan fakat okumak isteyen birine ücretsiz servis verebilen okul varmı Elazığ da lütfen bilen yardım etsin
Arkadaşım için istiyorum bunu lütfennnnn

SIRADAKİ HABER