Feyzi Gürtürk, 'Tercih dönemlerinde bilinçli karar verin'

Elazığ Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Lise ve üniversite seçiminin bireylerin hayatlarında önemli yol ayrımlarından olduğunu anlatan tercih ve yerleştirme işlemleri konusunda uyarılarda bulundu.

Feyzi Gürtürk, 'Tercih dönemlerinde bilinçli karar verin'

Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk lise ve üniversite yerleştirme işlemleri ile ilgili açıklama yaptı.
Lise ve üniversite seçiminin bireylerin hayatlarında önemli yol ayrımlarından olduğunu anlatan Feyzi Gürtürk, 2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçlarına dayalı olarak tercih ve yerleştirme işlemlerinin devam ettiğini belirtti.
 31 Temmuz’da açıklanan YKS sonuçlarına dayalı üniversite tercih işlemlerinin 14 Ağustos tarihine kadar yapılacağını açıklayan Gürtürk, 30 Temmuz’da açıklanan lise yerleştirmelerinde esas nakil işlemlerinin ise 10 Ağustos tarihlerinde yapılacağı ve 4 dönem halinde devam edeceğini aktardı.
Bu yıl liselere ve üniversitelere öğrenci seçiminde ve yerleştirmelerinde yeni sistemler uygulandığının altını çizen Gürtürk, tercihlerin sağlıklı bir şekilde yapılmasının önemli olduğunu aktardı.
Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerin sağlıklı ve bilinçli tercih yapabilmeleri ve doğru karar verebilmeleri için çabaladıklarını vurgulayan Feyzi Gürtürk, “Temmuz ayında LGS sonuçlarına dayalı yaptığımız tercih danışmanlığı hizmetleriyle öğrencilerimizin hem merkezi sınavla hem de yerel yerleştirmeyle istedikleri bir okula yerleşmeleri için destek olduk.  Sistem yeni olduğu için bir kısım öğrencimiz herhangi bir liseye yerleşemediler. Birinci tercih döneminde Anadolu Lisesi kontenjanlarımız arttırıldı. Ancak bu hafta başlayan yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerimiz ve yerleşip de başka bir okul tercih edecek öğrencilerimiz yeniden tercih yapabileceklerdir. Bu öğrencilerimiz daha önce olduğu gibi 5 tercih hakları bulunmaktadır.” dedi.

ÖĞRENCİLER AYNI TÜR OKULLARDAN YAPABİLECEKLER
Öğrencilerin 5 tercihlerini de aynı tür okullardan yapabileceklerini kaydeden Gürtürk, “Yapılan değişiklikle bu dönemde adres, başarı durumu ve devamsızlık kriterleri dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır. Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrencilerimiz hem müdürlüğümüz bünyesinde açtığımız tercih danışma komisyonuna hem de Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ndeki komisyona başvurarak tercihleri konusunda yardım alabilirler. Bizim tavsiyemiz 5 tercihini de doldurmaları ve açıkta kalmamaları için mümkün olduğu kadar farklı okul türlerini de tercihlerine yazmalarıdır. Elbette son karar velilerimizin ve öğrencilerimizindir.” ifadelerini kullandı.

NAKİL DÖNEMLERİ 4 DÖNEM OLARAK DEVAM EDECEK
Eylül ayına kadar 4 tercih döneminin tamamlanacağını açıklayan Gürtürk, “Nakil dönemleri 4 dönem olarak devam edecek olup, yerleşemeyen veya yerleşip de farklı bir okula nakil isteyen öğrencilerimiz 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-7 Eylül tarihlerindeki yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde de yine nakil ve yerleştirme tercihinde bulunabileceklerdir.  YKS Tercih İşlemleri 14 Ağustos’a kadar devam edecek
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına dayalı tercih işlemleri de 7 Ağustos itibariyle başlamış olup 14 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecektir. Yine Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın bilinçli tercih yapmalarına yardımcı olmak için tercih danışma komisyonları oluşturduk ve bu komisyonlarımız bugünden itibaren çalışmaya başladılar. İl merkezinde 38 tercih danışma komisyonumuz hizmet vermeye başladı. İl Merkezinde toplam 38 Tercih Danışma Komisyonu kurduk. Bu komisyonlarımızın 35’i liselerde geri kalan 3 tanesi de İl Müdürlüğümüz, Öğretmenevi ve RAM’da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve velilerimiz mesai saatleri içerisinde üniversite tercihleriyle ilgili bu komisyonlarımıza başvurarak doğru tercih için yardım alabilirler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geleceğimizin teminatı çocuklarımız için elimizden gelen desteği ve rehberliği sunmaya çalışıyoruz. Onların başarısızı bizim mutlu olmamız anlamına gelmektedir.” açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER