Avcıl 'Demir çelik gruplarına rant mı sağlanacak?'

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl, inşaat sektörünün gerçek sahiplerinin dinlenmesi gerektiğinin altını çizerek, sorunlara istismarcı zihniyetin ortaya attığı sözde çözüm önerileriyle yaklaşmanın ileride telafisi güç zararlara ve sıkıntılara sebep olacağını söyledi.

Avcıl 'Demir çelik gruplarına rant mı sağlanacak?'

İMKON Yönetim Kurulu üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği başkanı Av. Osman Avcıl, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı konut kampanyası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından imzalanan genelge, 81 ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderildi. Genelgede, ileriki dönemde yaşama geçirilecek projelerde yerli ve milli ürünler tercih edilmesi istendi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Osman Avcıl, inşaat sektörün esas sorununun girdi maliyetleri, vergisel maliyetleri, sektörel ve mesleki yasal düzenlemeler olduğunu dile getirdi.
Sektörün gerçek sahiplerinin dinlenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Avcıl, sorunlara istismarcı zihniyetin ortaya attığı sözde çözüm önerileriyle yaklaşmanın ileride telafisi güç zararlara ve sıkıntılara sebep olacağını bu nedenle Sektörün gerçek sahiplerine ve temsilcilerine kulak verilmese gerektiğini aktardı.
Sektörel sorun ve taleplerin çözülmesini ve sektörün güçlenmesi gerekliliğini yıllarca haykırdıklarığna dikkat Çeken Avcıl, “24 Haziran seçimlerinin ardından Yeni Hükümet sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte İnşaat sektörünün yakın temasta olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının ilgili icracı Bakanlıklar olarak yeni dönemde sektöre ilgilerini takip ettik. Ancak; İnşaat sektörünün çatı kuruluşu ve STK olarak bizler uzun yıllardan beridir tüm Türkiye’yi kapsayan sektörel sorun ve taleplerin çözülmesini ve sektörün güçlenmesi gerekliliğini resmen haykırdık. Sektörün sorunu sadece konut satışından ibaret değildir. Sektörün esas sorunu girdi maliyetleri, vergisel maliyetler, sektörel ve mesleki yasal düzenlemelerdir” dedi. 

“KONFEDARASYON VE DERNEKLERİMİZİ DİNLEMEDİLER”
Osman Avcıl inşaat sektörü adına sadece bir grubun menfaatleri gözetilerek çalışma yapıldığını anlatarak, “Sayın bakanımızın konutta yapmış olduğu kampanya aslında Anadolu’daki inşaat sektörünün sorunlarını dikkate almadan İstanbul’u devamlı esas alarak yaptıkları bir kampanyadır. Anadolu’daki dernekleri ve konfederasyonumuzu dinlemeden inşaat sektörü adına sadece bir grubun menfaatlerine göre karar almamaları bizleri üzmüş ve rahatsız etmiştir.” ifadelerini kullandı.

“BİRİLERİNE RANT MI SAĞLANIYOR?”
Demir çelik gruplarına rant sağlanıp sağlanmadığını soran Osman Avcıl, taleplerini şöyle anlattı: “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da anlaşılan o ki demir çelik gruplarını makamında kabul edip onların önünü açıcı bir takım girişimlerde bulunulması yine mağdur olan Anadolu insanı tablosunu ortaya koymaktadır. İlgili bakanlarımızdan ve devletimizden sektörün zorlu süreci aşması adına öncelikli taleplerimiz; Sıfır konut ve işyeri satışlarında tapu harcı ve döner sermaye bedelinin sıfırlanması, İnşaat sektöründe kullanılan temel inşaat malzemelerinden son bir yıl içerisinde yüzde 50’yi geçen zamlı ürünlere ait KDV oranının yüzde 18’ den yüzde 9’a geçici olarak indirilmesi, Mevcut ekonomik şartlar göz önüne alınarak kamu müteahhitlerine fiyat farkı ödenmesi, İçeride daralan müteahhitlik piyasasının desteklenerek yurt dışına daha güçlü taşınması, vergi ve harç oranlarının makul seviyelere indirilmesi, Sektörün güçlenmesi, kalıcı ve güvenilen bir sektör olarak varlığını sürdürmesi için müteahhitlik mesleğini idari, teknik ve mesleki olarak düzenleyen yasal düzenleme yapılması konuları önem ve öncelikli olarak çözüme kavuşturulmalıdır.” 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER