Borçları ötelemek için çalışma yapılacak

Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, iş dünyasının bankalara olan borcunun 2019 yılı Ocak ayına kadar uygulanabilir faiz artışı ile ötelenmesi ve buna hem kamu hem özel bankaların uyması noktasında girişimde bulunacaklarını söyledi.

Borçları ötelemek için çalışma yapılacak

Finans Sektörü İstişare toplantısının ikincisi Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ve Elazığ’da faaliyette bulunan banka ve finans sektörü temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.  
Toplantıda konuşan Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar, yaşanan kriz ortamlarında finans sektörünün kendini koruma içgüdüsüyle iş dünyasının tümünü aynı kefeye koyarak hareket ettiğini söyledi. 
Ahmet Yaşar, iş dünyasının bankalara olan borcunun 2019 yılı Ocak ayına kadar uygulanabilir faiz artışı ile ötelenmesi ve buna hem kamu hem özel bankaların uyması noktasında bir girişimde bulunacağını dile getirdi.
Yaşar açıklamasında, “Temmuz ayı içerisinde yani Ülkemizin ekonomik baskılara maruz kalmadığı dönemde yaptığımız toplantıya ilimizdeki tüm banka ve finans sektör temsilcileri katılmıştı. Bugünkü toplantıyı neredeyse yüzde elli oranında daha az bir katılımla yapıyoruz. Bu durum zaten finans sektörünün iş dünyasından kaçtığını gösteriyor. Başkanımızın ifade ettiği gibi biz aynı gemide bulunan ve aynı tarafta olan kitleyiz. İş dünyası finans sektörüne, finans sektörü de iş dünyasına muhtaçtır. Biz iletişimimizi keser ve iş dünyasını kendi kaderine terk eder isek, üretim, ihracat ve istihdamdan nasıl söz edebiliriz. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Hiçbir bankanın batacağına kanaat getirdiği bir firmaya kredi vermesin. Çünkü bu durum zaten iş dünyasını da zarar uğratıyor. Ama küçük bir destek ile ticari faaliyetini devam ettirecek olan firmaya da desteğini kesmesin. Bununla birlikte bugün istişare ettiğimiz iş dünyasının bankalara olan borcunun 2019 yılı Ocak ayına kadar uygulanabilir faiz artışı ile ötelenmesi ve buna hem kamu hem özel bankaların uyması noktasında bir girişim başlatacağız. TOBB öncülüğünde bu talebimizi Ticaret Bakanlığımıza götüreceğiz. Sizlerin iyi niyet ve çözümün bir parçası olma gayretinizden şüphemiz bulunmuyor. Amacımız birlik ve beraberlik içerisinde bu sıkıntılı günleri en az hasarla atlatarak, üretim ve istihdam çarklarını durdurmadan sürekliliğini sağlamaktır” dedi. 

FİNANS SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRI
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ise, banka ve finans sektörü temsilcilerine açık çağrıda bulunarak işletmelerin ve Elazığ’ın sahiplenilmesi talebinde bulundu. 
Arslan değerlendirmesinde, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik baskı nedeniyle et ve tırnak gibi olan finans ve iş dünyasının bu dönemde çok daha yakın işbirliği içinde olması ve iletişimini artırması gerektiğine inanmaktayız. Aynı gemide bulunan ve bu masanın etrafında bulunan tüm kesimler olarak yaşanan bu süreci en az hasarla atlatmak için birbirimizi iyi anlamalı ve ‘ben kendimi kurtarayım gerisi ne olursa olsun’ mantığından uzak şekilde riskleri paylaşmamızın önemli olduğunu görmekteyiz. Üyelerimizden bankacılık sektörüyle ilgili olarak yoğun eleştiriler gelmekte ve bizden çözüm talebinde bulunmaktadırlar. İlimizde ikinci hatta üçüncü kuşak iş dünyasının içinde bulunan üyelerimiz var. Bu üyelerimizin çeklerinin, senetlerinin yazılması borçlarının temerrüde düşmesi ve ticari itibarlarının zarar görmesi bizlerin arzu etmediği bir durumdur. Bankaların içinden geçmekte olduğumuz bu dönemde iş dünyasına daha fazla ilgi göstermesini, iletişimini kesmemesini, empati yapmasını ve küçük bir destek ile ayakta kalabileceğini gördüğü işletmeleri yalnız bırakmamasını istiyoruz.” dedi.
“YASTIK ALTI BİRİKİMLERİMİZİ 
EKONOMİNİN İÇİNDE DEĞERLENDİRELİM”

Başkan Arslan, iş dünyası ve tüm vatandaşlara da seslenerek, “Ülkemiz şu an içinden geçmekte olduğu bu krizi birlik, beraberlik ve dayanışma ile aşacaktır. Bunun için özellikle döviz ve altın olarak tasarrufa giden yada yatırımının bir kısmını buraya aktararak yastı altı diye tabir ettiğimiz ekonominin dışında bekleten iş dünyası ve tüm vatandaşlarımızın bu birikimlerini mutlaka finans sektörüne aktarması bu dönemde çok büyük bir önem taşıyor. Bu birikimlerin Finans Sektörü kanalıyla iş dünyasına aktarılması, daha fazla üretim ve daha fazla istihdam olarak yine bu ülkeye geri dönecektir. Bu durumu tüm halkımız milli bir seferberlik olarak görmeli ve buna göre hareket etmelidir” ifadelerinde bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER