'Devletten ödenek bekliyoruz'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP sunumun ardından, Elazığ’da yatırımları olan bazı Elazığlı iş adamları, devletten ödenek beklediklerine dikkat çekerek, bu ödeneğin ödenmemesi halinde şantiyeleri kapatarak personel çıkarmak zorunda kalacaklarını söylediler.

'Devletten ödenek bekliyoruz'

HABER: SEVDA DEMİR
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Orta Vadeli Program’da hükümetin ekonomi üzerinde yapacağı eylen planlarını açıkladı.
2019-2021 yıllarını kapsayacak olan Orta Vadeli Program (OVP), Yeni Ekonomi Programı Elazığlı iş adamlarını memnun etmedi.
Ekonomik sorunların ortadan kaldırılmasını hedefleyecek yol haritasını anlatan Albayrak: “Ekonomimizin güçlü yanlarını ve zayıf yanlarını gayet iyi biliyoruz. Biz kendi ekonomimizi güçlü kıldığımız sürece küresel ekonomik ve siyasal gelişmelere karşı direncimiz en üst düzeyde olacak.” dedi.
2019 yılı için kamuda 60 milyar TL tasarruf öngörülürken 16 milyar TL gelir artırımı elde edileceğini söyleyen Berat Albayrak, “Böylece 76 milyar liralık kaynak yaratılacak. Yeni programda vergilerde istisna ve muafiyetlerin gözden geçirilecek, yeni düzenlemeler getirilecek. Bankalar için kapsamlı bir politika seti uygulanacak. Yatırımlarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.
Bakan Albayrak’ın bu açıklamaları Elazığ’da devletten ödenek bekleyen işadamlarını hayal kırıklığına uğrattı.

ELAZIĞ İŞ DÜNYASI: “BEKLENTİLER KARŞILANMADI”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın YEP sunumun ardından, Elazığ’da yatırımları olan bazı Elazığlı iş adamları, Yeni Ekonomi Programı adı verilen orta vadeli programı değerlendirdi.
Elazığ’da iş dünyasında olan birçok iş adamı programın Türkiye ekonomisi ve Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunurken, açıklanan programda yaraya merhem olacak çözümlerin öne sürülmemesini eleştirdiler.

"PERSONEL ÇIKARMAK ZORUNDA KALACAĞIZ"
Türkiye’de ve Elazığ’da yatırımları bulunan bazı iş adamları devletten ödenek beklediklerine dikkat çektiler. Bu ödeneğin ödenmemesi halinde şantiyeleri kapatarak personel çıkarmak zorunda kalacaklarına vurgu yapan işadamları çözüm bulunmasını istediler.
İşadamları YEP adı verilen Yeni Ekonomi Programını şöyle değerlendirdiler; “Programı sonuna kadar dinledik. Elbette elle tutulur, ekonomik ifadeler var. Vergi düzenlemelerinin yapılması olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ama  genel manada bakarsak, ifadelerin tahminlerden ibaret olduğunu görüyoruz. Tasarruftan bahsediliyor. Güzel. Elbette olmalı. Kamuda tasarruf olmalı. Bunun karşılığı olumlu olacaktır. Ekonomik olarak olumlu geri dönüşü olacaktır. Fakat bir gerçek var. Bugün yatırım yapan iş dünyasının bütün ödenekleri kesilmiş. Bu yüzden iş yapan büyük firmalar, şantiyelerini ya kapatmış, ya kapatmak üzere. Çalışmayan, kapanmış ve kapanmak üzere olan bir iş yerinde eleman olur mu olmaz. Şantiyelerden işçi çıkartılmış durumda. Yeni programda, yatırımlar devam edecek deniliyor. Ama ne zaman, nasıl? İfadeler net olmalı. Yatırımlar yarım kalmamalı, bu güven iş dünyasına verilmeli. Ödenekler biran önce verilmeli ki çark dönsün. Bu sadece, iş dünyasının ödeneğiyle alakalı değil. Zincirin halkasıdır. Yatırımlar yarım kalınca, ödenekler verilmeyince, şantiyeler kapanınca halka büyür. İşsizlik artar. Yatırım yapan, malzemeyi aldığı yere ödeme yapamaz, malzeme alamaz. Tüccar etkilenir. Üretici etkilenir. İşi var olduğu için rahatlıkla alış veriş yapan işçi işsiz kalınca alışverişini daraltacaktır, küçük esnaf sıkıntıya düşecektir. Hükümet YEP derken, aslında bu soruna da mutlak çözüm bulmalıdır. Yatırımların önü açılmalı, yarım kalanlar verilecek ödeneklerle tamamlanmalı.”
Yeni Ekonomi Programının uygulama aşamasında yatırımların devamı ve eksiklerin tamamlanması konusunu önemsediklerini söyleyen Elazığlı iş adamları; “Elbette umutsuz değiliz. YEP sonrası ek önlemler ve acil eylem planlarıyla bahsettiğimiz konuların öne çekileceğine inanıyoruz. Bu yükün altından birlikte kalkacağız. Umutsuzluğa düşmeden, inşallah sorunlarımızı gidermiş olacağız.” dediler.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER