Diklenmedik ama dik durduk!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2014 yılı faaliyet raporu açıklandı.

Diklenmedik ama dik durduk!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2014 yılı faaliyet raporu açıklandı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, yaptığı açıklamada, yönetim olarak “şeffaflık” anlayışı ile 2014 yılı hizmet dönemini tüm üyelerin takdirlerine sunmak amacı ile ana başlıklar itibarıyla rapor hazırladıklarını belirtti.

Görev yaptıkları süre içerisinde tüm üyelere eşit mesafede, çözüm odaklı hizmet anlayışı sergilediklerini vurgulayan Şekerdağ, bunun yanısıra  ticaretin ve Elazığ’ın çözüm bekleyen önemli sorunlarını devletin zirvesinden yereldeki birimlere kadar ulaştırarak çözümü noktasında ısrarcı ve takipçi bir yönetim sergilediklerini kaydetti.

Bu dönem içerisinde Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının 90 yılı aşan tarihi birikimi ve toplum içerisindeki saygın duruşuna yakışır şekilde kimseye diklenmeden ama dik bir duruşla asla taviz vermeden Elazığ ticaret camiasını temsil ettiklerini belirten Şekerağ, “Kuruluş kanunu gereği talep makamı olan Odamız, icranın başında olan tüm makam ve kurumlara bölgemizin beklentileri, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kalkınma ve gelişmesini sağlayacak çalışma ve projeleri sunmuştur. Detaylarını bu raporda bulabileceğiniz çalışmalarımızın özünde değerli üyelerimize, insanımıza ve ilimize hizmet esas alınmıştır.  Şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışını hakim kılmak suretiyle, temsilde etkili, kurum ve kuruluşlarla sürekli diyalog kurabilen, devletin en üst makamından yereldeki birimlerine kadar ilin tüm beklentilerini sunabilen, çağın gerektirdiği ticaret kültürünü üyelerine sunma gayreti olan, İlin potansiyelini ülke genelinde ve ülke dışında tanıtmayı amaçlayan, ilin sosyal, kültürel, ekonomik ve her alandaki dinamiklerini ayağa kaldırmayı amaçlayan yönetim anlayışımız ilimizde tüm kesimlerin dikkatini çekmektedir.” dedi.

 

“2015 YILINDA DA SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2014’te olduğu gibi 2015 yılında da Elazığ’ın sorunlarının takipçisi olacaklarını belirten Başkan Şekerdağ, şunları söyledi: “İlimiz ekonomi ve sanayisinin canlanması, şehrimizin bölgemizde çekim merkezi olması, işsizlik sorunun ortadan kaldırılması ve çocuklarımıza yaşanabilir bir kent bırakmak için hazırlamış olduğumuz “2023 Elazığ TSO Manifestosu”nu  toplumun tüm kesimleriyle paylaşmış ve atılması gereken tüm adımları maddeler halinde yayınlamış bulunmaktayız. Yine aynı şekilde Elazığ Valiliği öncülüğünde, Odamızın da içinde bulunduğu kurum ve kuruluşlarca yaklaşık bir yıl süren Elazığ 1. Kalkınma Kurultayı yapılmış ve kurultay da çıkan en önemli adımların yine devlet eliyle yapılması gereken çalışmalar olduğu belirtilmiştir.

Bunlar çok kısa olarak; Yeni Teşvik Yasasında Elazığ’ın 5. Bölgede yer alması gerektiğini, bedelsiz arsa tahsislerinde bürokrasinin kaldırılması ve yatırımcıların önünün açılmasını, Harput ve Hazar Gölü’nün Turizme kazandırılması için önündeki engellerin kaldırılması, ilin potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması için özel destekler verilmesi, şehrin imajını ve gelişimini olumsuz etkileyen çimento fabrikası ve yimpaş inşaatının yeniden değerlendirilmesi,  devlet demir yollarının il dışına çıkartılması, şehrin kuzey bölgelerinin imara açılması gibi konuları içermektedir.

Bu sorunların çözüm yeri icara makamlarıdır. Odamız tarafından zaman zaman medya aracılığı ile paylaştığımız ve acil çözümünü istediğimiz bu konuların 2015 yılında da takipçisi olmaya devam edecek ve Elazığ’ın haklarını her platformda sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle; Başta üyelerimiz olmak üzere, Odamız yönetim organlarında görev yapan tüm arkadaşlarımıza, personellerimize, hizmet sağlayıcı paydaşlarımıza ve kamuoyuna teşekkür ediyor, 2015 hizmet döneminin ilimize ve Odamıza hayırlar getirmesi temennisiyle, tüm yönetim birimlerimiz adına en derin saygılarımızı sunuyoruz…

 

 

 

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI 2014 HİZMET DÖNEMİNDE AYLAR İTİBARI İLE YAPILAN ÇALIŞMALAR ŞÖYLE

 

OCAK 2014

ELAZIĞ TSO 2023 MANİFESTOSU YAYINLANDI: Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve Elazığ’ı 2023 ve 2050’li yıllara taşıyacak, ilin sosyo-ekonomik ve kültürel yönden kalkınma ve gelişmesini hedefleyen rapor yayınlandı. 40 maddeden oluşan raporda ilin kanlıma ve gelişmesinin önündeki engelleri içeren sorunlar dosya halinde ilgili kurumlarla paylaşıldı.

SATIŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ: Elazığ TSO ile TEB Girişim Bankacılığı işbirliğinde, Oda üyeleri ve ilgililere yönelik ücretsiz “Satış Teknikleri” eğitimi Elazığ TSO eğitim salonunda verildi. Elazığ TSO Yeni Hizmet Binası Eğitim Salonunda, 13.00-17.00 saatleri arasında, TEB Girişim Evi Eğitmeni Osman Özkoç  tarafından verilen eğitime çok sayıda KOBİ temsilcisi katıldı.

KUYAP PROJE OFİSİ KURULDU: TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), AB ve aralarında Elazığ TSO’nun da bulunduğu 5 ilin odaları tarafından desteklenen ve kısa adı KUYAP olan, Çalışanların ve KOBİ’lerin Küresel Ekonomiye Uyumu Projesinin Odamız bünyesinde ofisi oluşturulmuş, ulusal ilan ile bir personel alımı yapılmış, Elazığ açılış toplantısı gerçekleştirilmiştir.

MALATYA, DİYARBARIK VE BATMAN İLLERİNDE KUYAP TANITIMI: KUYAP Projesi kapsamında Elazığ’a bağlı olan illerden Batman ve Diyarbakır tanıtım toplantıları adı geçen illerde organize edilmiş ve bu toplantılara Meclis Başkanı düzeyinde Odamızdan katılım sağlanmıştır.

YEREL YÖNETİMLERDEN BEKLENTİLER DOSYASI HAZIRLANDI: Yerel seçimler öncesi Odamızı ziyaret eden siyasi parti temsilcilerine Odamızın yerel yönetimlerden beklentileri hususunda hazırlanan dosya takdim edildi. Söz konusu dosya içeriği Elazığ’ı 2023 yılına taşıyacak Odamız manifestosunu içermektedir.

GİRİŞİMCİ KENTE DOĞRU PROJESİ TANITIMI: Elazığ Dernekler Federasyonu ile Odamız müşterekliğinde hazırlanan “Girişimci Kente Doğru” projesi İçişleri Bakanlığınca onaylanmış olup, Dernek ve Proje ortağı İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de katılımı ile Odamızda bir tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.

TÜRKİYE-İTALYA İŞFORMU’NA KATILIM SAĞLANDI: Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün İtalya’ya yapmış oldukları gezi programı kapsamında TOBB ve DEİK tarafından organize edilen “İtalya-Türkiye İş Formu”na Odamız Yönetim Kurulu Başkanı katılarak İlimizi ve Odamızı temsil etmiştir.

JCI ve ODAMIZ İŞBİRLİĞİNDE EĞİTİM: Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ve 2014 yılının ilk ulusal etkinliği olan “JCI Türkiye Kış Zirvesi” etkinliği kapsamında Odamızın destek ve işbirliğinde Üyelerimize yönelik iki önemli eğitim düzenlenmiştir.

BELGE YÖNETİM SİSTEMİ KURULDU: Odamız, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından geçilmesi zorunlu olan Belge Yönetim Sistemi (BYS) uygulamasına ülkemizdeki odalar içerisinde öncü olarak başlamıştır. BYS kapsamında Odamızdaki tüm yazışmalar elektronik imzalı olarak hazırlanmakta ve Odamıza kayıtlı tüm üyelerimizin dosya bilgileri elektronik ortama uyumlu hale getirilmiştir.

GAZETECİLERE KUTLAMA: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladılar.

ELAZIĞ TANITIM FİLMİ VE YATIRIM FIRSATLARI TANITIM: Odamız tarafından Elazığ tanıtım filmi güncellenmiş ve ilin yatırım fırsatları, devlet destekleri ve ön fizibilite raporları da eklenerek 5000 adet CD hazırlanmıştır.

 

 

ŞUBAT 2014

EMITT FUARINA KATILIM SAĞLANDI: Bu yıl 18'ncisi düzenlenen Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarında (EMITT) Elazığ TSO standı yoğun ilgi gördü. Fırat Kalkınma Ajansı koordinasyonunda açılan TRB1 illeri standında kurulan Elazığ tanıtım standında Odamız tarafından etkili tanıtım yapıldı. İlin tanıtımını içeren ve 4 farklı dil seçeneği ile ilgi gören Elazığ Tanıtım Filminden 1500 adet dağıtılırken, yine Elazığ ili yatırım fırsatları ve genel tanıtımı ile ilgili CD’lerden de 1000 adet dağıtılmıştır.

KUYAP EĞİTİM İHTİYAÇ ANALİZİ: TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), AB ve aralarında Elazığ TSO’nun da bulunduğu 5 ilin odaları tarafından desteklenen ve kısa adı KUYAP olan, Çalışanların ve KOBİ’lerin Küresel Ekonomiye Uyumu Projesi kapsamında KOBİ’lere eğitim verilebilmesi için eğitim konularının tespiti için, ilimizde yaklaşık 200 KOBİ ile birebir anket çalışması yapılış olup, eğitim ihtiyaç analizi tamamlanmıştır.

TKDK VE FKA DESTEK PROGRAMI TANITIMLARI: Kırsal Kalkınma Ajansı ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilmiş olan Mali Destek Programlarıyla ilgili olarak Odamız Üyelerine yönelik bilgilendirme faaliyetlerinde bulunulmuştur.

 

BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI UZMANLARIYLA TOPLANTI: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanlarıyla Odamızda yapılan toplantı ile Haziran ayı içerisinde Bakanlık ile müşterek olarak üyelerimize yönelik bir dizi eğitim programı yapılması kararlaştırılmıştır.

FIRASET PROJESİ KAPSAMINDA ETKİNLİKLER: Odamız iştiraklerinden olan FIRAT TEKNOKENT ziyaret edilerek, yapılan çalışmalar yerinde incelenmiş, Girişimciliği destekleyerek, iş, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), inovasyon, teknoloji ve bilişim ortamının iyileştirilmesiyle bölgesel rekabet gücünü arttırma amacıyla yürütülmekte olan FIRASET Projesi kapsamında 24 Şubat 2014 tarihinde “İş Modelleme  -  İş Modeli Oluşturma Oturumları” öğrenciler ve yeni girişimcilere uygulanmıştır.

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI VE ÇAYDAÇIRA FİLM FESTİVALİ HAZIRLIKLARI: İlimizin tanıtımına önemli bir katkı sağlayan Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları ve Uluslar arası Çaydaçıra Film festivali hazırlık toplantılarına katılım sağlanmış ve Sayın Valimiz ile ilimizdeki kurum ve kuruluşlar ile STK’ların da katılımı ile değerlendirme toplantısı Odamız ev sahipliğinde yapılmıştır.

MEDYA ARACILIĞI İLE TANITIM FAALİYETLERİ: İlimizin tanıtımı, sorunlarının gündeme taşınması ve beklentilerin ilgili mercilere duyurulması anlamında Posta Gazetesi ve Kanal 5 TV’de etkili iletişim çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

 

MART 2014

VERGİ ÖDÜL TÖRENİ: Elazığ Defterdarlığı tarafından organize edilen Vergi Ödül törenine Odamız tarafından katılım sağlanmış ve ilk 10’a girmiş olan firmalar kutlanarak plaketle ödüllendirilmiştir.

POLİS HAFTASI KUTLAMALARI: İl Emniyet Müdürümüz ve teşkilat yöneticileri “Polis Haftası Kutlamaları” çerçevesinde Odamıza davet edilerek, Emniyet Mensupları ile kahvaltıda bir araya gelinmiş, iş dünyası ve halkımızın emniyet teşkilatından beklentileri ile polisin vatandaşlarımızdan beklentileri istişare edilmiştir.

KUYAP PROJESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Odamızın da aralarında bulunduğu 5 Oda tarafından yürütülmekte olan KUYAP Projesinin, Diyarbakır, Batman, Malatya ve Elazığ tanıtım toplantıları tamamlanmış, iş dünyasına yönelik olarak yapılan İhtiyaç Analiz Çalışması, Proje üst yönetim kadrosunun katılımı ile Odamızda bir çalıştayla değerlendirilmiştir. Çalıştay ile birlikte Mayıs ayında Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Batman illerinde iş dünyası ve çalışanlara yönelik eğitimlerin başlatılması karlaştırılmıştır.

YATIRIMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER RAPORU HAZIRLANDI: Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Kurulu tarafından Mayıs ayında yapılacak geniş katılımlı toplantıda değerlendirilmek üzere Odamızdan talep edilen, yatırımların önündeki engellerle ilgili hazırlanmış olan raporumuz TOBB aracılığı ile ilgili kuruma sunulmuştur.

-          Bu Raporda ana başlıklar itibarı ile sorunlar şu şekilde maddelendirilmiştir:

·         Bürokratik Engeller ve Eşgüdüm Yetersizliği

·         Yen Teşvik Yasasının Elazığ’a Getirdiği Olumsuzluklar

·         KOSGEB, Kalkanıma Ajansları ve TKDK Desteklerinin Yetersizliği

·         Kaynakların Ekonomiye Kazandırılamaması

·         İşsizlikle Mücadelede İşverenlerin Desteklenmesi

 

SEKTÖRLERİN TANITIMI VE SORUNLARIN DİLE GETİRİLMESİ ÇALIŞMASI: Kanal E Televizyonunda yayınlanmak üzere “Esnafın Sesi” adlı bir program düzenlenmesi hususunda ilgili TV kanalı ve program yapımcısıyla görüşmeler yapılmış olup, Odamız meslek gruplarını oluşturan 14 meslek grubunda yer alan sektör temsilcileriyle kendi işyerlerinde bir program yapılması kararlaştırılmıştır. Çekimlerin 2014 yılı sonuna kadar yapılması ve her çekimin ilgili TV kanalında 3 kez yayınlanması ayrıca Odamız web sitesinde de çekimlerin yayınlanması sağlanmıştır. Program çekimine Mart ayı itibarı ile başlanmıştır.

TÜİK BÖLGE MÜDÜRÜ İLE ELAZIĞ ÇALIŞMASI: TÜİK Malatya Bölge Müdürü Hüseyin Avni Dizman ve kurum uzmanları ile Elazığ TSO’da Yönetim Kurulu Başkanının katılımı ile bir toplantı yapılmış, Elazığ’la ilgili tüm anket çalışmaları ve verilerin bir yayında değerlendirilmek üzere yıl içerisinde Odamıza verilmesi kararlaştırılmıştır.

7. TÜRKİYE SEKTÖREL EKONOMİ ŞURASI: TOBB’da düzenlenen 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda, Türkiye’nin üretim ve hizmet alanındaki gücünü oluşturan 59 sektör meclisi, sorun ve çözüm önerilerini, birinci ağızdan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ilgili bakanlar ve bürokratlara iletme fırsatı buldu. Toplantıya katılan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı, ilin önceliklerini oluşturan sorunlar raporunu şura komitesine takdim etti.

KADINLARIN İŞ DÜNYASINDA DAHA FAZLA YER ALMASI PROJESİ: Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı kadınların iş dünyasında daha fazla yer alması noktasında 2014 yılında girişimcilik eğitimlerinin devam edeceği ve bu konuyla ilgili hazırlıkların devam ettiğini açıkladılar.

NİSAN 2014

MATAL, MADEN VE İNŞAAT SEKTÖRLERİNE YÖNELİK EĞİTİM: Elazığ TSO, Elazığ Çalışma İl Müdürlüğü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde; metal, maden ve inşaat sektörlerindeki işletmelere yönelik olarak 1-3 Nisan tarihleri arasında ‘İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Koşullarının İyileştirilmesi’ konusunda ÇSGB Uzmanlarının katılımı ile eğitim verildi.

ELAZIĞ 1. KALKINMA KURULTAYI HAZIRLIKLARI BAŞLATILDI: Elazığ Valiliği, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ve Fırat Üniversitesi tarafından Haziran ayı içerisinde yapılması planlanan “Elazığ 2. Ekonomi Kurultayı” hazırlıklarına Odamız tarafından katılım sağlanmış, yer aldığımız komisyonlarla ilgili raporlar hazırlanmıştır.

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANINA ZİYARET: Elazığ Belediye Başkanımız Meclis Üyelerinin de katılımı ile ziyaret edilmiş, Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantı ile karşılıklı olarak görüş alış-verişinde bulunulmuştur. Sayın Belediye Başkanının önümüzdeki günlerde Meclis Toplantısına da katılımı gündeme gelmiştir.

MÜSİAD GENEL BAŞKANI İLE ELAZIĞ TSO’DA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI: MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Nail Olpak ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Odamız Meclis Salonunda bir toplantı yapılarak ilimiz ekonomi ve sanayisi değerlendirilmiş ve tarafımızdan MÜSİAD Üyelerine ilimize yatırım yapması çağrısında bulunulmuştur.

KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ: Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde İlimiz Sanayi Sitesi Sanayi Camiinde yaklaşık 2 bin 500 kişiye kavurma-pilav ikram edilerek gül dağıtılmıştır.

SUİDİ İŞADAMLARIYLA YATIRIM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Fırat Kalkınma Ajansı’nın organize ettiği etkinlik kapsamında Suudi Arabistan’dan gelen yaklaşık 20 işadamı ile Odamız Meclisinde bir toplantı yapılarak, ilimiz tanıtımı ve yatırım imkanları hakkında Odamız tarafından hazırlanan tanıtım filmi Arapça olarak seslendirilmiş ve işadamlarıyla yatırım ve işbirliği konuları görüşülmüştür.

ELAZIĞ LOBİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ: Marmara Elazığlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle Odamızda bir araya gelinmiş ve başta lobi çalışmaları olmak üzere Elazığ Tanıtım Günleri değerlendirilmiştir.

YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN BELİRLENMESİ TOPLANTISI: Elazığ Valisi Sn. Ömer Faruk Koçak, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı ile Elazığ TSO Meclis Üyelerinin katılımı ile Elazığ TSO’da düzenlenen ve yaklaşık 4 saat süren toplantı ile yatırımların önündeki engellerin kaldırılması ve yatırım süreçleriyle ilgili geniş katılımlı değerlendirme toplantısı yapıldı.

UMEM KAPSAMINDA SİGORTA SEKTÖRÜNE ARA ELEMAN KURSU: Odamız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş Kur İl Müdürlüğü müşterekliğinde Sigorta Sektörüne Ara Eleman Yetiştirilmesi kapsamında bay ve bayanlardan oluşan 20 kişiye uygulamaları Sigortacılık Teknik Eleman kursu başlatılmıştır.

OSB HEYETİYLE MECLİS TOPLANTISI: Elazığ OSB Yönetim Kurulu Üyeleri ile yapılan Meclis Toplantısında OSB’de yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

MAYIS 2014

KARİYER GÜNLERİ ETKİNLİĞİ: Odamızın da ortağı olduğu “Girişimci Kente Doğru” Projesi kapsamında Elazığ Dernekler Federasyonu ile birlikte Lise öğrencilerine yönelik “Kariyer Günleri” etkinlikleri kapsamında iki önemli etkinlik gerçekleştirilmiş olup, işadamları Mehmet Ali Aydınlar, İbrahim Taşel, Süleyman Orakçıoğlu ve Dr. Fatih Anıl konuşmacı olarak ilimizde ağırlanmıştır.

KUYAP PROJESİ BİLGİ PAYLAŞIM ETKİNLİĞİ: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Odamızın da aralarında bulunduğu 5 Oda tarafından yürütülmekte olan KUYAP Projesi kapsamında “Bilgi Paylaşımı” etkinliği ilk olarak Elazığ’da Odamız Yönetim organlarına yönelik olarak yapılmıştır.

TOBB GENEL KURULUNA KATILIM SAĞLANDI: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ankara’da gerçekleştirilen 70. Genel Kurulu’na Odamız TOBB Üst Kurul Delegeleri ve Yönetim kurulu olarak katılım sağlanmıştır.

HIDIRELLEZ KÜLTÜREL ETKİNLİĞİNE KATILIM VE DESTEK SAĞLANDI: Odamızın her yıl olduğu gibi bu yıl da destek olduğu kültürel etkinliklerden “Hıdırellez Kutlamaları”na maddi destek ve katılım sağlamıştır.

SİGORTA SEKTÖRÜ BÖLGE TOPLANTISI: Sigorta Sektörü Bölge Toplantısı Odamızın ev sahipliğinde TOBB Sigortacılık Sektörü Dairesi, SAGEM ve ilgili bakanlık temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilmiş olup, geniş bir katılımla yapılan toplantıda sektörel sorunlar dile getirilmiştir.

 

“KONUŞAN KENTLER” PROGRAMI: TOBB tarafından organize edilen ve TV24 ile Star Gazetesi’nde yayınlanan “Konuşan Kentler” programının çekimi Elazığ’da yapılmış olup, Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından ilimiz sorunları, fırsatlar ve yatırım imkanları değerlendirilmiştir.

UMEM PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Kısa adı UMEM olan Uzmanlaşmış Meslek Edinme Projesi kapsamında, İşkur İl Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Odamız tarafından bir toplantı yapılarak, Sigorta sektöründen sonra açılabilecek yeni kurslar üzerinde bir değerlendirme yapılarak sektör tespiti çalışması başlatılmıştır.

KALKINMA KURULTAYI TANITIM TOPLANTISI: Elazığ Valiliği öncülüğünde, Fırat Üniversitesi ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından hazırlıkları yapılan ve Haziran ayı içerisinde düzenlenmesi planlanan “Elazığ 1. Kalkınma Kurultayı” çalışmalarına komisyonlar bazında Odamız temsilcileri katılım sağlamış olup, ELFED tarafından İstanbul’da düzenlenen bilgilendirme toplantısına ise Odamız Yönetim Kurulu Başkanı katılarak kurultayla ilgili beklentilerini dile getirmiştir.

SGK İL YÖNETİMİYLE TOPLANTI: Her yıl 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan SGK haftası nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu Elazığ Müdürü Esat Ceylan ve SGK Yöneticileriyle Elazığ TSO’da bir toplantı yapılarak üyelerin bilgilendirilmesine yönelik bir eğitim çalışması yapılması değerlendirildi.

KUYAP “GELİŞTİRME PROGRAMI” ELAZIĞ TSO’DA YAPILDI: 'KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişilere Uyum Yeteneğinin Arttırılması' (KUYAP) projesi kapsamında yürütülen 'Gelişim Programları' pilot uygulaması Elazığ TSO’da yapıldı.  Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin katılımı ile gerçekleşen 3 günlük programa, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Temsilcisi Belgin Yılmaz, KUYAP Projesi  uzmanlarından Mourizio Biagi, KOBİ geliştirme uzmanı John Toner, Proje uzmanı İnan Ayrıbaş, Erzurum ve Elazığ KUYAP Ofisi yetkilileri katıldı.

KOSGEB ELAZIĞ MÜDÜRLÜĞÜ İLE MECLİS TOPLANTISI: Elazığ KOSGEB Müdürü Ömer Erdoğan ve Kurum Uzmanları Elazığ TSO Mayıs Ayı Meclis toplantısının konuğu oldular. Toplantıda KOSGEB destekleriyle ilgili bilgi paylaşımı ve bugüne kadar Elazığ’a yapılan destekler hakkında bilgi verilirken, Elazığ TSO Meclis Üyelerinin çeşitli soruları KOSGEB uzmanlarınca cevaplandırıldı.

KARİYER GÜNLERİ İKİNCİ TOPLANTISI YAPILDI: Kısa adı ELFED olan, Elazığ Dernekler Federasyonu Başkanlığında, Elazığ TSO, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği ortaklığında Elazığ’da uygulanmasına başlanan “Girişimci Kente Doğru” projesi kapsamında Mayıs ayındaki üç ayrı  Tecrübe Transferi Toplantılarında işadamları Süleyman Orakçıoğlu, Dr. Fatih Anıl, Osman Benzeş, Ala Sarsılmaz, Ali Rıza Arslan ve Abdullah Kığılı Elazığ’da liseli gençler ve iş dünyası ile buluşturuldu.

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSU: Elazığ TSO tarafından eğitim giderleri karşılanan Uygulamalı Girişimcilik Kursu kapsamında Elazığ KOSGEB ile işbirliği yapılarak bay ve bayanlardan oluşan 30 kişilik bir gruba girişimcilik kursu açıldı. Kursu başarı ile bitiren ve sertifika alanların KOSGEB desteklerinden istifade etmesine imkan sağlandı.

 

HAZİRAN 2014

SİVRİCE’NİN TURİZM BÖLGESİ KALMASI ÇALIŞMALARI: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Sivrice İlçesine cezaevi yapılması düşüncesinin yanlış olduğu ve projeden vazgeçilmesi için, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ilimiz milletvekilleri ve Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek,Sivrice’nin bölgenin en önemli turizm bölgesi olduğunu ifade ederek ilçenin bu yönü ile geliştirilmesi ve yatırım kazanması talebinde bulundu.

EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ ELAZIĞ TSO’DA YAPILDI: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Elazığ TSO’nun da aralarında bulunduğu 5 Oda tarafından yürütülmekte olan KUYAP Projesi kapsamında, Elazığ ve bölge illerinden gelen 15 kişiye Elazığ TSO’da “Eğiticilerin Eğitimi” verildi.

KALKINMA KURULTAYI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, Elazığ’daki STK temsilcileri ve Elazığ TSO Meclis Üyelerinin katılımı ile, Eylül ayı içerisinde 1. Birleşim toplantısı yapılacak olan Elazığ Kalkınma Kurultayı değerlendirme toplantısı yapıldı.

“İŞ’LE BULUŞMALAR” TOPLANTISI: İş Bankası ile Dünya Gazetesi işbirliğinde “İş’le Buluşmalar Toplantısı”nın 33.sü Elazığ TSO’nun girişim ve daveti üzerine Elazığ’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Elazığ Valisi Ömer Faruk Koçak, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ, Alarko Holding  Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Dünya Gazetesi Genel Yönetmeni Hakan Güldağ, STK temsilcileriyle, iş dünyası temsilcileri katıldı.

AKARYAKIT SEKTÖRÜ SORUNLARI TARTIŞILDI: Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Merkezi, Elazığ TSO, PÜİS Batman Şubesi ve PÜİS Elazığ Temsilciliği tarafından “Elazığ Bölgesi Akaryakıt Bayileri Toplantısı” Elazığ TSO eski hizmet binası Toplantı Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Akaryakıt Sektörünün ve bayilerin sorunlarının tartışıldığı toplantıya, Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, PÜİS Genel Başkanı Muhsin Alkan, PÜİS Batman Şube Başkanı Aydın Sarı, PÜİS Elazığ Baş temsilcisi Mehmet Karamazı ile akaryakıt sektöründe yer alan çok sayıda Elazığ TSO üyesi katıldı.

ELAZIĞ RAMADA OTELİ PROTOKOLÜ İMZALANDI: İlimizde yapımı devam eden otel inşaatı İstanbul’da düzenlenen bir protokol ile Ramada ismini aldı. Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ ve  İşadamı Yusuf Demirtaş ile Ramada Otel temsilcilerinin katıldığı törenle protokol imzalandı.

BELEDİYE BAŞKANI YANILMAZ İLE MECLİS TOPLANTISI: A.Hamit Kaya Başkanlığında toplanan Elazığ TSO Haziran ayı meclis toplantısı ilklere sahne oldu. Elazığ TSO ile Elazığ Belediye Meclis Üyeleri ilk kez bir meclis toplantısında bir araya gelirken, yine ilk kez Elazığ TSO Meclis toplantısı canlı yayınlandı.Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi olarak kaldırım, temizlik ve park yapma dışında asli görevlerinin ilin kalkınma ve gelişmesi olduğunu ifade etti. Toplantıda Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, iş dünyasının yerel yönetimlerden beklentileri doğrultusunda bir açıklama yaptı.

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU İLE TOPLANTI: Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ile Elazığ TSO işbirliğinde Türkiye Gazeteciler Federasyonu 45. Başkanlar Konseyi Toplantısı Elazığ’da yapıldı. Elazığ’a gelen TGC Başkanı Atilla Sertel ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle çok sayıda ilin cemiyet başkanı Elazığ TSO’da düzenlenen toplantıyla katılarak medyanın içinde bulunduğu durumu değerlendirdiler.

UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK KURSU: Yoğun talep üzerine Elazığ TSO tarafından eğitim giderleri karşılanmak üzere Uygulamalı Girişimcilik Kursu kapsamında Elazığ KOSGEB ile işbirliği yapılarak bay ve bayanlardan oluşan 30 kişilik bir gruba girişimcilik kursu açıldı. Kursu başarı ile bitiren ve sertifika alanların KOSGEB desteklerinden istifade etmesine imkan sağlandı.

 

TEMMUZ 2014

1000 AİLEYE RAMAZAN PAKETİ YARDIMI: TOBB’nin maddi desteği ve Odamızın katkılarıyla hazırlanan 1000 adet gıda maddelerinden oluşan yardım paketi Elazığ TSO Meclis Üyeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

TİCARET VE SANAYİ ODALARI KONSEY TOPLANTISI: TOBB tarafından Ankara’da düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısına Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı katılım sağlamış ve ekonominin önündeki sorunlarla ilgili hazırlanan raporu komisyona sunmuştur.

JCI ÜYELERİNE KUYAP EĞİTİMİ: Türkiye'de belirlenen 15 Büyüme Merkezinde devam eden KUYAP ''KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi'' kapsamında Elazığ’da JCI (Genç Liderler ve Girişimiler Derneği) üyelerine 3 günlük bir eğitim programı düzenlendi. 

ALACAKAYA MERMER İŞLETMESİNE KUYAP EĞİTİMİ: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Elazığ TSO’nun da aralarında bulunduğu 5 Oda tarafından yürütülmekte olan KUYAP Projesi kapsamında, Elazığ’ın önemli ihracatçı firmaları arasında bulunan Alacakaya Mermer A.Ş. işletmesi yönetici ve çalışanlarından oluşan 25 kişilik gruba 3 gün süreyle ‘farkındalık’ eğitimi verildi.

YDO FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLDİ: Yatırımcıların daha profesyonel karşılanması ve yatırım süreçlerinin  desteklenmesi amacıyla Elazığ TSO bünyesindeki FKA Ofisinde oluşturularak hizmete açılan Yatırımcı Kabul Salonunda gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Vali Ömer Faruk Koçak, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ TSO Başkanı Ali Şekerdağ ve İl Genel Meclisi Başkanı Metin Baki Ölçücü ile FKA Genel Sekreter V. Mesut Öztop katıldı.

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI KUTLAMASI: 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı birer kutlama mesajı yayınlayarak Medya mensuplarının bayramını kutladılar.

ELAZIĞ TSO MECLİSİNDEN KINAMA: Temmuz ayı meclis toplantısının açılış konuşmasına yapan Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, İsrail’in, Filistin’de uyguladığı insanlık dışı soy kırımı lanetleyerek, gelişmelere seyirci kalan tüm batılı ülkelerin artık sesini çıkarması gerektiğini açıkladı.

 

AĞUSTOS 2014

ELAZIĞ TSO GELENEKSEL KUPA KOŞUSU: Türkiye Jokey Kulübü tarafından 8'incisi düzenlenen Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Koşusu Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Yönetim Kurulu Başkan V. Polat Şaroğulu, Elazığ TSO Yönetim ve Meclis Üyelerinin katılımı ile yapıldı.  Bu yılki koşuyu, Mahmut Karakeçi'nin NAİFAĞA isimli safkanı, jokey Mahmut Ünlü ile kazındı.

TOBB EKONOMİ VE SANAYİ ŞURASINA KATILIM SAĞLANDI: TOBB tarafından Ankara’da organize edilen ve Başta bakanlar olmak üzere devletin zirvesinin katıldığı 7. Ekonomi Şurasında bölgemizde ekonominin önündeki en önemli 5 madde Odamız tarafından hazırlanmış ve TOBB’nin beklentiler raporuna dahil edilerek, ilgili şurada okunmuştur.

CUMHURBAŞKANINA VE HÜKÜMETE KUTLAMA MESAJI VE ÇAĞRI: Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ile Meclis Başkanı Cumhurbaşkanlığı seçiminin geride kaldığını ve artık ekonomiye odaklanma zamanı geldiğini açıklayarak, yeni cumhurbaşkanı ve yeni hükümete başarı temennisinde bulundular.

KUYAP BİLGİ PAYLAŞIM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI: KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Arttırılması Projesi (KUYAP) bilgilendirme ve eğitim konferanslarının üçüncüsü, 27 Ağustos 2014 tarihlerinde TOBB'un evsahipliğinde Ankara’da yapıldı. Elazığ koordinasyonunda Malatya, Diyarbakır ve Batman illeri ile Elazığ’dan toplantıya 40 kişilik bir grup katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Y.Zeki Kılşçı projenin önemi üzerinde durdu.

HAZAR GÖLÜ VE HARPUT ÇALIŞTAYLARI: Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ TSO ve çok sayıda kurum ve stk tarafından desteklenen Hazar Gölü ve Harput Çalıştaylarına Elazığ TSO tarafından destek ve katılım sağlanmıştır.

ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MEJASI: Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanı yayınladıkları mesaj ile tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer bayramını kutladılar.

ELAZIĞ TSO’DA GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA: Elazığ TSO’da her yıl olduğu gibi oda yönetim organları, üyeler, stk temsilcileri, medya ve vatandaşların katılımı ile bayramlaşma töreni yapıldı. Törende bir konuşma yapan Başkan Şekerdağ, birlik ve beraberliğin önemi üzerinde durarak, tüm halkımızın bayramını tebrik etti.

KUYAP KAPSAMINDA MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARI BİR ARAYA GELDİ: Odamızın organizatör kuruluş olarak yer aldığı KUYAP Projesi kapsamında Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Batman illerinde KOBİ yöneticileri ve KOBİ çalışanlarına yönelik eğitimler başlatılarak geniş katılımlara sürdürülmüş ve Üniversite ve Meslek Liseleri ile yapılan işbirliği ile işletmeler ve mesleki eğitim kurumları bir araya getirilmiştir.

ELAZIĞ TANITIM GÜNLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Elazığ Dernekler Federosyonu (ELFED) organizasyonunda, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Fırat Üniversitesi, Elazığ TSO, Elazığ Dernek ve Vakıfları ile stk’lar tarafından desteklenen ve 4/7 Eylül 2014 tarihleri arasında Feshane’de düzenlenecek olan ‘Elazığ Tanıtım Günleri’ değerlendirme toplantısı geniş bir katılımla Elazığ TSO ev sahipliğinde yapılmış ve tüm hazırlık çalışmaları değerlendirilmiştir.

 

EYLÜL 2014

DIŞ TİCARET SEMİNERİ: Ekonomi Bakanlığı, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği ve Odamız işbirliğinde Üyelerimize ve tüm ilgililere yönelik olarak Odamızda geniş katılımlı bir “Dış Ticaret Semineri” verilmiş olup, seminere konuşmacı olarak Ekonomi Bakanlığından 4 ve DAİB’ten 2 uzman katılmıştır. Seminere Elazığ işletmeleri yoğun bir ilgi göstermişlerdir.

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI: Ülkemizin en önde gelen Güneş Ererji Panel Üreticisi GTC Dış Ticaret Şirket yöneticileri İlimize davet edilmiş ve yeni bir yatırım konusu olarak dikkat çeken,  Güneş Enerjisi Yatırımlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı Odamızda iş dünyasının yoğun katılımı ile yapılmıştır.

GİRİŞİMCİ KENTE DOĞRU PROJE YARIŞMASI: Odamızın da ortağı olduğu ve ELFED tarafından yürütülmekte olan “Girişimci Kente Doğru” projesi kapsamında liseli gençlere yönelik Girişimcilik eğitimlerİ ve kariyer günleri tamamlanmış olup liseli gençlere yönelik olarak açılan proje yarışması 31 Ekim 2014 tarihine uzatılarak konu hakkında medya bilgilendirilmiştir.

ELAZIĞ TANITIM GÜNLERİNE KATILIM SAĞLANMIŞTIR: İstanbul Feshanede 4/7 Eylül 2014 tarihleri arasında 2’ncisi düzenlenen Elazığ Tanıtım Günleri’ne Odamız katılım sağlamış ve ilimizin tanıtımı noktasında 4 gün boyunca Elazığ standını ziyaret edenlere gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve hazırlanan tanıtım CD’lerinden 1000 adet dağıtılmıştır. Tanıtım günlerine Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanı ile birlikte Odamız yönetim organları katılarak Elazığ’ı temsil etmişlerdir.

ELAZIĞ 1. KALKINMA KURULTAYI: 19-20 Eylül 2014 tarihleri arasında Devlet Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleştirilen “Elazığ Kalkınma Kurultayı” çalışmalarına Odamız katılım sağlamış ve Kurultayın 1. Aşaması ilimizdeki kurum ve kuruluşların işbirliğiyle tamamlanmıştır. Kurultay öncesi yapılan tüm tanıtım ve hazırlık toplantılarına da Odamız tam katılım sağlamıştır. İki gün süren kurultayın ikinci günü yapılan ve 140 kişinin katılımı ile yapılan çalıştayda, Yer altı Kaynakları, Su Ürünleri ve Turizm odak sektörler olarak belirlenmiştir.

KUYAP KAPSAMINDA İŞVEREN VE MESLEKİ EĞİTİM BİR ARAYA GELDİ: Elazığ TSO ve KUYAP işbirliğiyle Meslek Liseleri ve Fırat Üniversitesi Meslek Yüksek Okullarında görevli Öğretmenleri ve Akademisyenleri kapsayan ve iki hafta süren program dahilinde katılımcılar ilimizde faaliyet gösteren18 sanayi kuruluşunu ziyaret etti.  Okul Sanayi işbirliğinin güçlendirilmesini amaçlayan program çerçevesinde Akdağ Sentetik, Alacakaya Mermer, Misaş, Coca Cola, Dağyüce Plastik, İsaş Gıda, Keban Alabalık, Mesta Mermer, Elif Ofset, İnci Ruyam Tekstil, Altınışık Isı, Doğu Döküm, Güler Kuruyemiş, Hazar Ambalaj, Lukston, Mert Döküm ve  Yıltat Gıda gibi firmaları ziyaret eden katılımcılar karşılıklı bilgi paylaşımında bulunularak, mevcut sorunları değerlendirdiler.  Teknik gezilerin ardından Elazığ TSO’da okul-sanayi işbirliğine yönelik olarak “Değerlendirme Toplantısı ve Sertifika Töreni” düzenlendi.

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI KÜLTÜREL ETKİNLİĞİNE KATILIM SAĞLANDI: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi ve Elazığ TSO tarafından organize edilen ve Ülkemizin en önemli Kültür ve Edebiyat etkinlikleri arasında değerlendirilen Hazar Şiir Akşamları’nın 22.si, şairler yürüyüşü, sohbetler, konferanslar, imza günleri, musiki ve şiir dinletisiyle 25/27 Eylül 2014 tarihleri arasında yapıldı.

MÜSİAD ELAZIĞ TSO MECLİSİNİN KONUĞU OLDU: Elazığ TSO Eylül Ayı Meclis Toplantısının konuğu Elazığ MÜSİAD Başkanı Av. İbrahim Gök ve MÜSİAD Üyeleri oldu. Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, sivil toplum kuruluşlarının dayanışmasının, illerin kalkınma ve gelişmesinde büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Oda olarak ilimizdeki tüm meslek kuruluşları ve STK platformlarıyla ilimize hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi. MÜSİAD Başkanı Gök’te çalışmalar hakkında bilgiler vererek, müşterek her çalışmada severek yer alacaklarını ifade etti.

TEKNOPARK YÖNETİCİLERİ ELAZIĞ’DA TOPLANDI: Elazığ TSO’nun kurucu ortak olduğu Fırat Teknokent’in ev sahipliğiyle gerçekleştirilen, FIRASET Projesi’nin kapanış aşamasında elde edilen deneyimlerin paylaşıldığı, ulusal bazda 40’a yakın Teknopark yetkilisi ve yabancı uzmanların katıldığı, “Teknokentler Deneyimlerini Paylaşıyor” çalıştayı Elazığ TSO ve Fırat Teknokent işbirliğinde Elazığ’da geniş katılımla gerçekleştirildi.

 

EKİM 2014

ÇÖZÜM SÜRECİ VE TERÖR DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara’da organize edilen ve Sayanı Başbakan başta olmak üzere çok sayıda bakanın katıldığı toplantıya katılım sağlanarak bölgemizin sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili rapor Sayın Başbakan’a takdim edilmiştir.

TORBA YASA BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ: Eylül ayında yayınlanan Torba Yasa ile Üyelerimize getirilen çeşitli muafiyetler konusunda medya, e-posta ve Odamız web sitesi üzerinden gerekli bilgilendirmeler yapılmış olup, SGK İl Müdürü Sn. Esat Ceylan’ın Yönetim kurulu toplantımıza iştirak ederek yaptığı değerlendirmeler de yine medya aracılığı ile üyelerimizle paylaşılmıştır.

TÜRK-ALMAN ODALARI GENEL KURULU: Ekim ayı içerisinde TOBB tarafından organize edilen ve Almanya’da gerçekleştirilen Türk-Alman Odaları genel kuruluna delege olan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı katılım sağlamıştır.

DİJİTAL EHLİYET YETKİSİ ODAMIZA ALINDI: Ülkemizde halen 22 il tarafından düzenlenmekte olan Dijital Ehliyetlerin verilmesi konusunda Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya’nın talebi üzerine, TOBB ile yapılan yazışma süreci protokol imzalanması ile tamamlanmış ve Odamızdan iki personelin TOBB’deki eğitimlerinin tamamlanmasının ardından bu hizmet artık Odamız tarafından verilmektedir.

ÇEVRE BAKANI SN. GÜLLÜCE’YE ÇEVRE SORUNLARI DOSYASI: Odamızı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye Odamız tarafından hazırlanan ve 23 maddeden oluşan ilimizin modern kent kimliğine bürünmesi noktasında beklenti ve taleplerimiz iletilerek bu taleplerin 1/100 bin ölçekli yeni çevre planına işlenmesi talep edilmiştir.

KALKINMA KURULTAYI ÇALIŞMALARI: Hazırlıkları devam etmekte olan ve final toplantısı 29 Kasım’da yapılacak olan Elazığ Kalkınma Kurultayı hazırlık ve bilgilendirme çalışmalarına katılım sağlanmış ve bu süreçte Elazığ, Ankara, İstanbul bilgilendirme toplantılarına katılım sağlanmış, kurultay tanıtım filmi Odamız Basın ve Halkla İlişkiler Birimi sorumluluğunda hazırlanmıştır.

KUYAP PROJESİ EĞİTİMLERİ: Odamızın koordinatör Oda olarak sorumluluk alanı olan Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve Bingöl illerinde KUYAP kapsamında işletmelere ve çalışanlara yönelik farkındalık eğitimleri, çalıştaylar ve etkinlikler devam etmektedir. Bu kapsamda 04 Aralık 2014 tarihinde ilimizde Mobilya sektörü ile ilgili sektörün önemli temsilcilerinin de katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirilecek olup hazırlıkları devam etmektedir.

BANKALAR BİRLİĞİYLE TOPLANTI: Odamızın girişim ve talepleri ile Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı 25 Kasım 2014 tarihinde Odamızda yapılacaktır. Aynı gün ilimizde üyelerimize yönelik olarak  “Kredi Garanti Fonu’nun Kuruluş Amacı ve İşleyişi ve Bankacılık Sistemindeki Yeri”,  “Reel Sektörde Alacak Riskinin Yönetimi” ile “Çek Kanunu Genel Hükümler ve Uygulama” konularında bir seminer verilecektir. Toplantının hazırlıkları Odamız tarafından devam etmektedir.

 

KASIM 2014

ELAZIĞ TSO MECLİSİNDE KALKINMA KURULTAYI DEĞERLENDİRİLDİ: 29 Kasım 2014 tarihinde yapılacak olan Elazığ Kalkınma Kurultayı 2. Birleşim Toplantısı öncesi, kurultay hazırlıkları ve yapılan çalışmalar ile ortaya çıkan eylem planı hakkında Elazığ Valisi Ö.Faruk Koçak, FKA Genel Sekreter V. Mesut Öztop ile FKA Uzmanları Elazığ TSO Kasım Ayı Meclis Toplantısına katılarak çalışmalar hakkında Meclis Üyelerini bilgilendirerek çeşitli soruları cevaplandırdılar. Toplantıda bir konuşma yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, kurultayın Elazığ ekonomi ve sanayisinin geleceği açısından büyük önem taşıdığını ifade ederek, hedefe ulaşması noktasında tüm kurum ve kuruluşların konuyu sahiplenmesini istedi.

GİRİŞİMCİ KENTE DOĞRU PROJESİ FİNALİ YAPILDI: Elazığ Dernekler Federasyonu öncülüğünde Elazığ Ticaret Sanayi Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Girişimci Kente Doğru Projesi’nin” finali yapıldı. Final programında liseli gençlere yönelik düzenlenen proje yarışması yapılarak dereceye giren ilk üç öğrenciye ödülleri il protokol üyeleri tarafından verildi.

KOBİ VE İŞSİZLERE YÖNELİK AB PROJESİ HAZIRLANDI: Avrupa Birliği (AB) Projeleri hazırlama ve uygulama konusunda önemli bir tecrübeye sahip olan Odamız, 2014 yılı Kasım ayı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından ilan edilen ‘Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi-ll Hibe Programı”na ‘Kısa adı KİKEP olan Kobilerde İstihdam ve Küresel Ekonomiye Uyum Projesi ismiyle başvruda bulundu. Projenin onaylanması halinde 2015 yılı içerisinde işsizlere ve kobilere yönelik çok sayıda faaliyeti içeren bir proje Elazığ’da hayata geçirilecektir.

ELAZIĞ TSO 5 YILDIZLI ODA ÜNVANINI KORUDU: Türk Loydu ve TOBB Uzmanının katılımı ile Odamız AB Akreditasyon Denetimi Gerçekleştirilmiş olup 39 olan puanımızın 42’ye çıktığı Denetçiler tarafından belirtilmiş ve

TSE ISO DENETİMİ: Odamızın sahip olduğu TSE İSO Belgemizin Denetimi TSE tarafından yapılmış olup, Odamızın sistemi koruyarak iyileştirdiği denetim sonunda belirtilmiş ve iyi uygulama örnekleri olarak başka kurumlarla da paylaşılacağı denetmenler tarafından ifade edilmiştir

 

ARALIK 2014

MOBİLYA SEKTÖRÜ ÇALIŞTAYI: Elazığ TSO’da faaliyetlerinin sürdüren KUYAP Eğitim ve Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen “Mobilya Sektörü Çalıştayı” geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Elazığ’ın da içinde bulunduğu 15 ilde işletmelerin çalışan ve işverenlerinin, insan kaynaklarına yatırım yoluyla küresel ekonomideki değişimlere uyum yeteneklerinin arttırılmasını hedefleyen proje kapsamında düzenlenen çalıştayda, Elazığ’da  mobilya sektörünün değer zincirine dahil olan üreticilerin, perakendecilerin ve küçük  sanayi firmalarının katılımları ile sektörün durumu, yaşanan sıkıntılar ve çözüm yolları masaya yatırıldı. Elazığ Mobilya Sektörü çalıştayına;  Elazığ TSO yetkilileri, TOBB temsilcileri, İnegöl Mobilya Sanaycileri Derneği (İMOS), EMOSDER, ilgili kamu kurum ve kuruluşu  temsilcileri  ile Kuyap uzmanlarının yanısıra, sektörün değer zincirinde faaliyet gösteren firmaların yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

UMEM KURSUNA KATILANLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ: Kısa adı UMEM olan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Projesi kapsamında Elazığ TSO, İş-Kur ve İl Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Sigorta Sektörü Teknik Eleman kursuna katılan 20 kursiyerlere Elazığ TSO’da düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, İş Kur İl Müdür V. Yasemin Güler, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdar, Meslek Lisesi Müdürleri ve kursiyerler katıldı.

TKDK 13. ÇAĞRI İLANI BİLGİLENDİRMESİ: Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 10 KASIM 2014 tarihinde 13. Başvuru Çağrı İlanına çıkmış olup, konu hakkında üyelerimiz Odamız Web sitesi, e-posta grubu, sms ve medya aracılığıyla bilgilendirilmiş, duyuru ile ilgili çeşitli ilanlar Odamız panolarına asılmıştır.

KOBİ TEMSİLCİLERİYLE KOCALİ’NE TEKNİK GEZİ: Kobi isveren ve çalışanlarına yönelik olarak eğitim programlarının dışında, faaliyet gösterdiği illerde birçok etkinliğe imza atan Kuyap projesi, kapsamında Elazığ ve Malatya illerinden, daha önce Kuyap eğitimlerine katılım göstermiş işveren ve çalışanlardan oluşan 20 kişilik heyet ve onlara eslik eden TOBB temsilcisi Burcu Atılgan, Abigem Dogu Marmara proje uzmanı Pınar Özbay ve Kuyap proje koordinatorleri Emine Yuksel Şimdivar ve Bugra Barlas ile Kocaeli ilinde firmalar, OSB, Sanayi Odası ve ABİGEM gibi kurumlara inceleme ziyaretlerinde bulunuldu. 

AR ALÇI A.Ş. FİRMASINA FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ: Elazığ TSO’nun koordinatör Oda olduğu ve Türkiye'de belirlenen 15 Büyüme Merkezinde devam eden KUYAP ''KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi'' kapsamında Ar Alçı A.Ş.’nin 20 yönetici ve çalışanına Elazığ TSO’da 3 günlük eğitim programı düzenlendi.

 

MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ SORUNLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI: Kısa adı ELMÜTDER olan Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde “Müteahhitlik Sektörü İstişare Toplantısı” Elazığ TSO eski hizmet binası toplantı salonunda geniş katılımla yapıldı. Toplantıya Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, ElMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, Elazığ TSO 11. Meslek Grubu Üyeleri ve ELMÜTDER Yönetimi katılarak, Kentsel dönüşüm yasası ve yerel yönetimlerin uygulamaları tartışıldı.

BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ: 2014 yılı boyunca, TOBB başta olmak üzere, ulusal ve yerel çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Resmi Gazete’de yayınlanan genelge ve mevzuatlarla ilgili duyurular Odamız tarafından üyelerimizle Basın Bültenleri, Web sitesi, e-posta ve GSM yolu ile paylaşılmıştır.

2014 ELAZIĞ İKTİSADİ RAPOR: Elazığ TSO Basın ve Halkla İlişkiler Birimi tarafından 4 aylık bir çalışma diliminde hazırlanan ve 196 sayfa ve 10 bölümden oluşan yayında, Elazığ’ın tarihçesi, ilin kronolojisi, rakamlarla Elazığ, sanayi tarihi, sanayideki mevcut durum, ilin kalkınma alternatifleri, 2023 Elazığ Manifestosu, tarım, hayvancılık, eğitim, spor, turizm, Elazığ TSO tarihçesi ve çalışmaları, teşvikler, ilin kalkınmasına yönelik uygulanan projeler, ilin SWOT analizi, nüfus ve demografik göstergeler, göç, kamu yatırımları, finans vb. çok sayıda başlığı içeren yayın basıma hazır hale getirilmiştir.

AKTAŞ GROUP FİRMASINA FARKINDALIK EĞİTİMİ: Elazığ TSO’nun koordinatör Oda olduğu ve Türkiye'de belirlenen 15 Büyüme Merkezinde devam eden KUYAP ''KOBİ Çalışan ve İşverenlerinin Küresel Ekonomideki Değişimlere Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi'' kapsamında Aktaş Group Firması yönetici ve çalışanlarından oluşan 25 kişiye Elazığ TSO’da 3 günlük eğitim programı düzenlendi.

 

ELAZIĞ TSO KOMİSYON VE KURULLARDA GÖREV ALDI

Odamız, İlimizin Sosyo-Kültürel ve Ekonomik yönden kalkınması ile Odamız Üyelerinin menfaatleri ve halkımızın çözüm beklediği konularda karar alınmasını gerçekleştirecek çok sayıda komisyon ve heyette 2014 döneminde görev alarak önemli çalışmaların gerçekleşmesini sağlamıştır.

 

Bu komisyon ve heyetler aşağıdaki gibidir:

- TOBB Sanayi ve Ticaret Odaları Konsey Üyeliği

- TSE Üst Kurul Delegeliği

- DEİK İcra Kurulu Üyeliği

- FKA Yönetim Kurulu Üyeliği

- Fırat Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği

- İŞGEM Yönetim Kurulu Üyeliği

- Defterdarlık Takdir Komisyonu

- Mahalli Çevre Kurulu

- İl Trafik Komisyonu

- İl İstihdam Kurulu

- Savcılık Koruma Kurulu

- Tüketici Hakem Heyeti

- Sebze ve Meyve Hali Komisyonu Heyeti

- İnsan Hakları Kurulu

- İl Sivil Savunma M.M.M. Komisyonu

- F.Ü. Hayvan Deneyleri Etik Kurulu

- İl Sosyal Hizmetler Kurulu

- İl Mesleki Eğitim Kurulu

- İl Tütün Kontrol Kurulu

- İl Güvenlik Kurulu

- İl Proje Tabanlı Beceri Yarışması Yürütme Komisyonu

- Elazığ Kent Konseyi   

- HARVAK Mütevelli Heyeti

- Hazar Şiir Akşamları Yürütme Kurulu

- Elazığ Sivil İnisiyatif Topluluğu

- Kütlü Pamuklarda Kirlenmeyi Önleme Kurulu

- İl Kültür ve Turizm Komisyonu

 

ENFORMASYON HİZMETİ

Odamız tarafından başta TOBB olmak üzere, bakanlıklar, resmi kurumlar, STK’lar ve ilgili tüm kurumlar tarafından yapılan çeşitli duyurular, ilanlar, mevzuat değişiklikleri, fuar , yurtdışı talepleri vs. konularda Odamız Web Sitesi, E-Posta Grubu ve SMS ile bilgilendirilmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 -2014 Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet İstatistikleri

Verilen Hizmetler                                                                 2013 / 2014

1- 47. Maddeye Göre Yetki Belgesi.................................................. 13/8

2- 55. Maddeye Göre Yetki Belgesi.................................................  26/14

3- Acentelik Vekaletnamesi ve Fesihname....................................... 47/31

4- Anasözleşme Tasdikleri................................................................ 9/6

5- Anonim Şirket Genel Kurul Kararı............................................... 47/30

6- Banka Defter Tasdiki.....................................................................           12/5

7- Banka Yönetim Kurulu Kararı.......................................................           71/4

8- Belge Tasdiki................................................................................ 1869/1645

9- Faaliyet Belgeleri.......................................................................... 803/711

10- Fatura Suretlerinin Onayı............................................................ 4/1

11- Fiili Sarfiyat Belgeleri................................................................. 2/0

12- Gayrimenkul Tasarruf Vesikası.................................................. 300/218

13- İhale Durum Belgeleri.................................................................            330/325

14- İş Makinesi Tescil Belgesi.......................................................... 45/35

15- Kapasite Raporları.......................................................................           75/32

16- Konsolosluk Vize Yazıları...........................................................           5/4

17- Kooperatif Genel Kurul Kararı....................................................           135/122

19- Oda Sicil Kayıt Belgeleri.............................................................            6857/5548

20- Ortaklar Kurulu Kararı................................................................            291/210

21- Ortaklık Teyit Belgesi..................................................................           7/5

22- Şirket Kuruluşu...........................................................................            268/586

23- Şirketler Defter Tasdiki...............................................................            3/2

24- Şirketler Sermaye Artırımı.......................................................... 105/87

25- Şirketler Tadil Metni................................................................... 58/52

26- Ticaret Sicil Belgesi.................................................................... 1/0

27- Ticaret Sicil Gazetesi Suretleri Onayı......................................... 1478/1301

28- Ticari İkametgah Belgesi ............................................................            69/48

29- Ticari İşletme Rehin Sözleşmesi................................................. 2/0

30- Yetki Belgeleri.............................................................................           151/136

31- Yönetim Kurulu Kararı................................................................           48/48

32- Meclis Kararı...............................................................................           12/12

33- Yeni Kayıt İşlemleri…………..………………………..………    413/586

34- Kayıt Silme İşlemleri……………………………………...……    158/261

35- Piyasa İstihbarat İşlemleri……………………………………...    1360/1288

36- K Yetki Belgeleri İşlemleri(Dosya)………………...…………..   141/114

37- Yayınlanan Basın Bülteni Sayısı……………………………….   85/89

38- TSE İşlemi Yapılan Firma Sayısı……………………..………..    198/177

 

Hazırlayan: Elazığ TSO Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER