'Dudak uçuklatacak' teşvik istiyoruz

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ ve bölgedeki illerin kalkınmasını sağlamak için bölgeye dudak uçuklatacak cinsten teşvik verilmesi gerektiğini söyledi.

'Dudak uçuklatacak' teşvik istiyoruz
Vedat YETİK
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ ve bölgedeki illerin kalkınmasını sağlamak için bölgeye 'dudak uçuklatacak' cinsten teşvik verilmesi gerektiğini söyledi.

Şekerdağ, Elazığ Valiliği toplantı salonunda düzenlenen 'yeni teşvik yasasındaki değişiklikler' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu Anadolu bölgesinin Türkiye'nin en geri kalmış bölgesi olduğunu belirtti.

Bölgedeki diğer iller gibi Elazığ’a da yatırımcı gelmediğini ifade eden Şekerdağ, bunun en önemli sebebinin terör olayları ve teşvik uygulamasının işe yaramaması olduğunu kaydetti.

BÖLGENİN ÖNCELİKLERİ DİKKATE ALINMALI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'bölgeye verilen teşvikler eğer işe yaramıyorsa düşünmemiz lazım.' sözünü hatırlatan Şekerdağ, "Eylül ayı içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin böyle bir çalışması oldu. Ekonomi, kalkınma, maliye ve gümrük bakanlarının katıldığı toplantıda yeni teşvik sistemiyle ilgili bizden görüş almışlardı. Biz aynen onlara şu ifadeyi kullandık; Eğer bölgeyi kalkındıracaksak, bölgeye dudak uçuklatacak cinsten teşvik verilmesi lazım. Gerçekten bölgeye verilen teşvikler hep kağıt üzerinde kaldı. Doğu Anadolu bölgesi Türkiye'de en fazla geri kalmış bölge. Türkiye ticaretinden aldığı pay sadece yüzde iki. Geçmiş dönemlerde siyaset devreye girince bölge ve diğer bölgeler bir kefeye koyuldu ve Düzce ile Elazığ aynı kefeye konuldu. Düzce dururken kimse gelip Elazığ'a veya Bingöl'e yatırım yapmıyor. Bu haksız rekabetin önlenmesi lazım. Yani siyasetin teşvik hazırlanırken devreye girmemesi lazım. Bölgenin öncelikleri mutlaka dikkate alınarak teşvik sisteminin öyle hazırlanması lazım. " dedi.

TERÖR SORUNU
Bölgenin ve Elazığ'ın en büyük sorunlarından birinin de terör olduğunu vurgulayan Şekerdağ, "Elazığ gibi bir ilin terörle anılması, yani terörün içinde olmamasına rağmen, sürekli terörle anılması buraya yatırımcı çekme noktasında çok büyük sıkıntılar oluşturuyor. TOBB toplantısında bölgedeki güven sorununun halledilmesi gerektiğini ifade ettik. Onlar da bunu bildiklerini, Hükümetin bu konuda ciddi adımlarının olduğunu, bu konuyu biran önce bitireceklerini ifade ettiler.

Terörün içinde olmamamıza rağmen terörle anılan bir il olmamız münasebetiyle maalesef buraya yatırımcı çekemiyoruz. Yatırımcıyı Elazığ'a çekme noktasında birçok yatırımcıyla görüştük. Onları Elazığ'a yatırım yapma noktasında ikna etmeye çalıştığımızda önümüzde bölgenin güven sorunun olduğunu, orada terörle anılan bir il olduğunu söylüyorlar. Bu imajı yıkmak için büyük bir tanıtım kampanyasına ihtiyacımız var. Bu noktada buradaki kurumlar ve sivil toplum örgütleri biraya gelerek bu imajı yıkmamız lazım" diye konuştu.

Şekerdağ'ın konuşmasının ardından diğer sivil toplum örgütü temsilcileri de yeni teşvik kanunu hakkında düşüncelerini açıkladılar.

Toplantıya Elazığ Valisi Muammer Erol, Ak Parti Elazığ Milletvekilleri Zülfü Demirbağ, Av. Şuay Alpay, Faruk Septioğlu, Sermin Balık, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Defterdar Rıfat Özyünlü ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2012, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER