Elazığ'da satışlar yüzde 70 azaldı

Elazığ  Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı ekonomik kriz ve kurlarda yaşanan artışlar yüzünden kuyumcu esnafının işlerinin yüzde 70 oranında azaldığını söyledi.

Elazığ'da satışlar yüzde 70 azaldı

Elazığ  Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı Çakmakçı, sıkıntıların kısa zamanda geçeceğini belirterek, vatandaşın da esnafında sabırlı olması gerektiğini dile getirdi.
ABD ve Türkiye  arasında yaşanan olayların ardından bayram öncesi gerileyen döviz kurları ve altın fiyatları, bayram sonrasında tekrar artmaya başladı. Gram altın 265 TL oldu.
Ülke ekonomisini etkileyen bu durum bütün yurtta olduğu gibi Elazığ’da da her alanda kendini göstermeye başladı.
Elazığ’da vatandaşın alın gücünü etkilemeye başlayan bu durum, düğün sezonu olmasına rağmen kuyumcu esnafını da fazlasıyla etkiledi.

HERKESİN SABIRLI OLMASI GEREKİYOR
Elazığ  Kuyumcular Odası Başkanı Fikret Çakmakçı, yaşanan ekonomik krizi ve kurlarda yaşanan bu yükselişlerin altına yönelik etkilerini değerlendirdi.
Fikret Çakmakçı, Türkiye  üzerinde ekonomik saldırı yapıldığına dikkat çekerek, Türk milletinin bunun farkında olduğunu anlattı.
Ekonomide yaşanan sıkıntıların tüm vatandaşı etkilediğini vurgulayan Çakmakçı vatandaşın da esnafında sabırlı olması gerektiğinin altını çizerek “Aylardır yaşanan ekonomik sıkıntılar, döviz kurlarında yaşanan artışlar sadece kuyumculara değil, tüm vatandaşlarımızı etkiledi. Kurlarda ki artış, kur etkisiyle birçok ürünün zamlanmasına sebep oldu. Elbette bazı zamlarda fırsatçı zammı oldu.Ama her ihtimalde bir zam furyası görür olduk. Bu durum vatandaşın alım gücünü etkiledi. Şuan Dolar, 6.7 civarlarında, altının hası yani gramı 265 lira oldu. Bayram öncesi bu fiyatlar biraz daha düşüktü fakat Bayram sonrası kurlarda artış yaşanmaya başladı.. Türkiye üzerine bir ekonomik saldırı var. ABD siyasi baskısıyla Türkiye’yi etkilemek istiyor. Dolar baskısı elbetteki ülkemizi zora soktu. İnşallah bu saldırıları da hep birlikte bitireceğiz. Zor günler yaşıyoruz. Ama biz benzeri nice zor günleri atlattık. Bununda üstesinden geleceğiz inşallah. Sabırla, birlik ve beraberlikle sıkıntıları bertaraf edeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan, ülkemize, vatanımıza daha sıkı bağlılıkla, milli ruhla bu işi bitirip, zoru başaracağız. Hep birlikte,  vatandaşlarımız da,  esnaflarımız da sabırlı olması gerekiyor” dedi.
ELAZIĞ'DA SATIŞLAR YÜZDE 70 AZALDI
Ekonomik kriz ve kurlarda yaşanan artışlar yüzünden kuyumcu esnafının işlerinin yüzde 70 oranında azaldığını vurgulayan Çakmakçı; “Dolar ve Euro’da yaşanan artış altın fiyatlarını fazlasıyla etkiledi. Altın fiyatlarını anormal yükseltti. Altın fiyatlarının yükselmesi otomatikman bizim işlerimize de yansıdı ve işlerimizde düşüşler meydana geldi. Genel manada Elazığ’da ki kuyumcularımız bu mevsimde en hareketli günlerini yaşardı. Ama bugün itibariyle kuyumcularımızın satışlarında  yüzde 60-70 civarlarında  azalma olduğuna şahit oluyoruz. Kuyumcu esnafımız geçmiş yıllarla kıyaslanmayacak kadar satışlarında azalma yaşadı.  Kuyumcu esnafı olarak, düğün sezonlarını bilirdik ki en hareketli sezondur,,bu  sezonda esnafımız  iş yapar altın satardı, diğer ayları bu sezon satışları etkilerdi. Ama maalesef sezon bekleneni vermedi. Evet düğünler oluyor, evet altın mecburen satılıyor ama eski satışlar yok. Eskiden düğün sezonu olduğu zaman bileziğini, setini, yüzüğünü, küpesini satardık. Şuan böyle bir olay kalmadı. Vatandaşlarımız, tek bilezikle düğün geçiriyorlar. Eskiden takı takmak isteyenler en az çeyrek altın alırdı, şimdi gram altın alan bile azaldı. Bu sıkıntıları vatandaşla birlikte yaşıyoruz, ama atlatacağız inşallah” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER