Elektrikte yüzde 2'lik TRT payı kalkıyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomik krize yönelik alacakları önlemler arasında elektrik faturasındaki yüzde 2’lik TRT payının

Elektrikte yüzde 2'lik TRT payı kalkıyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomik krize yönelik alacakları önlemler arasında elektrik faturasındaki yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasının da yer aldığını dile getirerek, “TRT’nin yüzde 2’lik payının kaldırılması konusunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüş birliğine varıldı” dedi.

Bakan Çağlayan bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Muş’ta ekonomik krize karşı hazırlanan tedbir paketi kapsamında girdi maliyetlerinin azaltılmasının önemine değindi. Çağlayan alınacak tedbirler içinde TRT’nin yüzde 2’lik payının kaldırılması konusunda Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki (EKK) bakanlar arasında görüş birliği bulunduğunu dile getirdi. Bu çerçevede maliyetlerin azalması ile ilgili her türlü çabayı gösterdiklerini kaydeden Çağlayan, bu önlemlerin zamanlamasının da çok önemli olduğunu kaydetti.

Çağlayan, yüzde 2’lik TRT payının toplam enerji faturası içinde yaklaşık olarak 700-800 milyon lira civarında olduğunu söyledi. Çağlayan ayrıca TRT payının kaldırılması ile ilgili düzenlemenin gelecek günlerde açıklanacak tedbir paketleri içinde yer alabileceğini tahmin ettiğini ifade etti. Çağlayan, “Umut ediyorum ki bunun da zamanlamasını en iyi şekilde yapar ekonomiye katkısını bir an önce sağlamış oluruz diye düşürüyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2009, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER