Esnaf devletinin yanında, zam yapmak istemiyor

Elazığ’da 18 yıldır esnaflık yapan Celal Bozyıl, ‘Dolar arttı’ gerekçesiyle ete, patatese yapılan fahiş zamların sebebini anlamadığını söyleyerek günün birlik ve beraberlik günü olduğunu söyledi.

Esnaf devletinin yanında, zam yapmak istemiyor

Yaklaşık 18 yıldır Elazığ’da esnaflık yaptığını söyleyen Çınar Kebap ve Çiğköfte Sahibi Celal Bozyıl, son zamanlarda birçok ürüne Dolar arttı diyerek fahiş zamlar yapıldığını söyledi. Celal Bozyıl, Dolar arttı diye ete, patatese neden zam geldiğini anlamadığını söyleyerek günün birlik ve beraberlik günü olduğunun altını çizdi.
“Fırsatçılar her geçen gün vatandaşın daha çok üstüne gelmeye çalışıyor. Bu ülkede o kadar para kazandılar zor günde ülkenin, vatandaşın yanında olmuyorlar. Gideceğimiz başka bir Türkiye yok.” diyen Celal Bozyıl, gelen zamların çok fahiş fiyatlarda olduğunu ifade etti.
Ülke genelinde kullanılan her ürüne yüzde 100’ün üzerinde zamlar yapıldığını anlatan Celal Bozyıl: “Yüzde 130 üzerinde zamlanan ürünler var. Yağından, unundan, patates cipsinden tutun ete kadar. Patates cipsinin kilosunu 2,80 liraya alıyorduk şimdi 6,70 kuruş yani böyle bir fahiş fiyat artışını dolara bağlayabilir miyiz? Suya bile yüzde 50 zam geldi. En ucuz şeydi su. Süte devlet ‘20 kuruş zam’ dedi, toptancılar 1 lira zam yaptı. Aldığımız ete 9 lira zam geldi kurban bayramından önce yüksekti bayramdan sonra düşer dedik 9 lira zam yaptılar. Aldığımız eti 35,50 liraya alıyorduk şimdi aldığımız ete 50 lira diyorlar. Ben bu fahiş fiyatlarla aldığım ürünlerden nasıl yemek yapıp da satacağım? Dolar arttı diyerek insanların cebini boşaltıyorlar. Şu anda gerçekten zor durumdayız. Bu ülkede orta düzey esnafı yok ederseniz büyük sorun olur. Çünkü bu insanlar hem işçi çalıştırıyor hem de vergi ödüyor ama bunlar şu an da zor durumda ve yardım bekliyor. Bu fiyatlara devlet bir şekilde müdahale etmeli.” dedi.
“EN BÜYÜK SIKINTIMIZ FIRSATÇILAR!”
En büyük sıkıntılarının Dolar’ı bahane eden fırsatçılar olduğunu ifade eden Bozyıl, “Yani şu andaki en büyük sıkıntımız bu fırsatçılar. Kasaplara neden zam yaptığını soruyoruz, besiciler kestirmiyor diyorlar. Etini kestirmediği gibi curcuna yaratıyor. Yok, dolar arttı, benzine zam geldi. Ne alakası var Dolar artalı bir ay olmuş, sen hayvanı 6 ay öncesinden besliyorsun sen bunu bir kestir bir dahaki sefere bak durumuna. Bu ülke bizim, fırsatçılara bırakırsak geleceğimiz yok olur.” ifadelerine yer verdi.
“ZOR GÜNDE DE DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”
Maliye ekiplerinin birden büyüyen şirketlere bakarsa bu fırsatçıları bulacağını söyleyen Celal Bozyıl, yıllarca bu ülkeden para kazandıklarını şimdide ülkenin yanında olmaları gerektiğini vurgulayarak, “Benim önerim devlet yetkilileri, maliye ekipleri şirketleri kontrol etsin bir anda büyüyen şirketleri incelesin. Neydi ne oldu. Adam 10 yıl önce ticarethane açıp patates satıyorsa 10 yılda ne kadar kazanacağı ve büyüyeceği bellidir. Bir anda yükseldiyse araştırmak gerekir. Dolara zam geldiği gün esnafa mal satmayan toptancıları biliyorum. Mal yok deyip kepenk çekenler oldu. Sonra bir anda yüzde 100 ile yüzde 130’a kadar zam koydular. Bunlar normal şeyler mi? Biz ülkemizi seven insanlarız. Daha bu fiyattan aldığım malzemenin fiyatını yansıtmadım. Çünkü biz zor günde de devletimizin yanındayız. Tamam, elbette artan dolar herkesi etkiledi ama bu kadar fahiş şekilde zam yapılır mı yazık değil mi bu güzel ülkeye?” söyleminde bulundu.
“BU VATANDAŞA YAZIK DEĞİL Mİ?”
Sadece şirketlerin değil besicilerinde et saklayarak fiyatlar üzerinde spekülasyon yaptığını iddia eden Celal Bozyıl: “Birçok yerde kesilme zamanı gelen hayvanlar elde tutuluyor ki fiyatlar artsın. Kesilen hayvana da zaten toptancılar zam koyuyor. Bu vatandaşa yazık değil mi? Şu anda etin en ucuz olması gereken zaman çünkü havalar sıcak, bayram sonrası herkesin evinde eti var. Bu halde 9 lira zam yaptılar. El insaf diyorum. Tekrar söylüyorum bu ülke hepimizin. Başka gideceğimiz yer yok. İki kuruş fazla kazanacağım diye ülkeye yazık etmeye kimsenin hakkı yok. Benim derdim lokantam dönsün, çalışanlarımın maaşını, sigortasını yatırayım, evimi ailemi geçindireyim bana yeter. Fazlasını istemiyorum ki ama şu anda inanın çok zorlanıyorum. Sadece ben değil benim gibi orta ölçekli işletmelerin hepsi aynı durumda. Aldığımız ürünlere toptancılar çok fahiş zamlar koydular. Bu kadar olmaz el insaf.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER