Fiyatlar aylık, haftalık ve günlük olarak değişiyor

2018 yılının ilk 6 aylık döneminde yüzde 5,8 oranında küçülen mobilya sektöründe, Elazığ’da krizi fırsata çevirenler fiyatları aylık, haftalık ve günlük olarak değiştirmeye başladı.

Fiyatlar aylık, haftalık ve günlük olarak değişiyor

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; mobilya sektörü 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde yüzde 5,8 oranında küçüldü.
Sektördeki küçülme endişe ile karşılanırken, bu küçülmenin başlıca nedenleri arasında KDV indiriminin sona ermesi ve üst üste gelen ham madde zamlarıyla birlikte bazı fırsatçıların kamuoyunda sergiledikleri algı gösterildi.
Elazığ’da mobilya imalatı ve satışı yapan mobilyacılar 2017 yılında uygulanan ve yaklaşık 8 ay süren KDV indiriminin mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırdığını ve rahatlattığını belirtirken, KDV indiriminin yeniden gündeme alınmasıyla mobilya sektöründeki küçülmenin önüne geçileceği görüşünü öne sürdüler.
Elazığ’da hizmet veren mobilya sektörü temsilcileri, Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntılar ve döviz kurundaki yükselişin fırsatçılar tarafından kullanılmasından rahatsız olduklarını belirtiler. 
Elazığ’da mobilya sektöründe yaşanan sıkıntıları gazetemize değerlendiren EMOSDER Başkan Yardımcısı ve OFİSİM Büro Mobilya şirket sahibi Mehmet Gül; “Dolarda ki dalgalanma mobilya sektörünü olumsuz etkiledi.” dedi.

PİYASALARI DARALTIYORLAR
Mobilya sektöründeki fırsatçıların aylık, haftalık, günlük fiyat ayarlamaları ile piyasaları daraltma yaparak psikolojik algı oluşturduklarını açıklayan Mehmet Gül, “Dolar’daki dalgalanma mobilya sektörünü olumsuz etkilemiştir. Özellikle üreticilerimizi hazır ürünlerdeki etkileşim insanların alım gücünü zayıflatmış fırsatçılara çanak tutmuştur. Mobilya sektörü yüzde 80 yerli üretimle imalatını yapıyor. İmalatını yüzde 80’i yerli yapan bir sektörde böyle fiyat dalgalanmaları olmaz. Mobilyada sanal bir fiyat artışı pompalanıyor. Dövizle işi olmayanların, fırsatçıların yaptığı bu etkileşim piyasada psikolojik sıkıntı oluşturmuştur. Yüzde 80’i yerli üretim olan mobilya sektöründeki bu etkileşim dövizle işi olmayan fırsatçı bir politika ile liste belirsizliği adı altında aylık, haftalık, günlük fiyat ayarlamaları ile piyasaları daraltma yaparak psikolojik algı oluşturmaktadır. Ülkemiz üzerinde bu kadar çirkin emelleri olan dış güçler karşısında mücadele edilirken sektörümüzdeki bu güven bunalımı kabul edilebilir durum değildir.” ifadelerini kullandı. 

ÜRETİCİLERE UYGUN ZEMİN HAZIRLANMALI
Hammaddedeki dışa bağımlılığı bitirmek için üreticilere uygun zeminin hazırlanması gerektiğinin altını çizen Mehmet Gül “Biz millet olarak bir mücadele içindeyken, bu mücadelede yerli üretimiyle mobilya sektörü varken birileri, fırsatçılık yapıp işin içine çomak sokmaya çalışıyor. Bizde buna karşı bir duruş sergiliyoruz. Mobilya sektöründeki hammaddedeki dışa bağımlılığı bitirmek için devletimizin bu konuda üreticilere zemin hazırlamaları imkan vermeleri ve teşvikler sağlanmasını gerekiyor. Özellikle kumaş ve sünger konusunda hükümetimiz gereken destek ve teşviği verirse mobilya sektörü daha milli ve fırsatçılardan korunmuş olarak üretim yapabilir. Daha önce hükümetimizin sağladığı KDV indirimi yinelenirse darboğazda olan sektör yeniden büyümeye ve ülke ekonomisine gelir getirmeye devam eder” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER