Fuar alanı Doğukent'te yapılacak

Elazığ’ın öncelikli meseleleri arasında yer alan Fuar alanı sorunu çözüldü.

EKONOMİ 06.12.2009, 22:08 06.12.2009, 22:08
2436
Fuar alanı Doğukent'te yapılacak

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, fuar alanını Doğukent Mahallesinde yapacaklarını söyledi.

Osman SEÇKİN

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, fuar alanının yeri konusunda Elazığ Belediyesi ile mutabakata vardıklarını, alınan karar doğrultusunda fuar alanının Doğukent mahallesinde yapılacağını belirtti.

Fuar alanının temellerini 2010 yılında atacaklarını belirten Şekerdağ, yılsonunda fuar etkinliği düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

2010 yılında Valilik, Belediye, ETSO ve diğer sivil toplum örgütlerinin de ortak olabileceği bir Fuarcılık şirketi kuracaklarını belirten Şekerdağ, Dünya Ticaret Merkezi ve TÜYAP’ın önderliğinde Elazığ’a çok güzel bir fuar alanı kazandıracaklarını söyledi.

Bu konuda gerekli her türlü çabayı gösterdiklerini söyleyen Şekerdağ, “Fuar alanının yeri Doğukent olacak. Bu konuda Belediye ile mutabakata vardık. 20 yılı aşkın süredir yılan hikâyesine dönen meseleyi bitirdik. Bizim mantığımız şudur; İş yapmamız lazım. Önemli olan Elazığ fuar alanını harekete geçirmekti. Fuar alanının yeri bana göre çok önemli değil. Önemli olan fuar alanının işlevini yerine getirmesidir. Türkiye’de bu işi çok iyi yapan firma yöneticileriyle görüştük. İnşallah 2010 yılında temel atacağız. Yılsonuna doğru Elazığ güzel bir fuar alanına kavuşacaktır. Belki 2010 yılının sonuna da bir fuar etkinliği yetiştirebiliriz.” dedi.

KURUMLAR ARASI DİYALOĞU SAĞLADIK
Başkan Şekerdağ, Elazığ’da kurumlar arası diyalogu sağlayarak şehrin diğer sorunlarıyla da yakından ilgilendiklerini belirtti. Memleket meselelerinin çözümü noktasında kurumlar arası diyalogun çok önemli olduğunu belirten Şekerdağ, “Hem sayın valimizle hem sayın belediye başkanımızla, sayın rektörümüzle ve diğer sivil toplum örgütleriyle bunu becerebildiğimize inanıyorum. Kurumlarla diyalogumuz çok iyi. Memleket meselelerinin çözümü noktasında iletişimin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Diğer sivil toplum örgütleriyle, basınımızla iletişimin çok önemli olduğunu ve iletişimsiz hiçbir şeyin yapılamadığına inancımız tamdır ve bunu çok şükür kısa süre zarfında gerçekleştirdik.” dedi.

İŞADAMLARIYLA GÖRÜŞÜYORUZ
ETSO Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’a yatırım yapabilecek işadamlarıyla temas halinde olduklarını söyledi. Elazığ dışında yaşayan varlıklı işadamlarıyla görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Şekerdağ, şunları söyledi: “Sayın valimiz, belediye başkanımız ve rektörümüzün katılımıyla dışarıdaki imkân sahibi işadamlarıyla görüşüyoruz. Elazığ’a yatırım yapmaları noktasında kendilerine Elazığ’ı ifade ediyoruz.

Dışarıdaki insanlara “Siz Elazığlısınız, gelin şartlar ne olursa olsun Elazığ’a yatırım yapın” demiyoruz. Elazığ’ın potansiyeli var. Elazığ’ın zenginlikleri var. Bunların fotoğrafını çekiyoruz. Bu süre zarfında Elazığ’ı tanıtıcı yatırımcı el kitabı, Elazığ teşvikte kaçıncı bölgededir, Elazığ’ın teşvikten ne kadar faydalandığı noktasında dosya ve kitapçıklar halinde Elazığ’ı yatırımcılara anlatıyoruz. Elazığ’ın potansiyelini dillendiriyoruz. Elazığ’ın tarımda, hayvancılıkta, seracılıkta, sağlık sektöründe, maden rezervlerinde çok önemli bir konumda olduğunu kendilerine ifade ediyoruz. Mesela Elazığ’da sağlık sektöründe 3500 kişi çalışıyor dediğimizde kimse bize inanmıyor. Elazığ’da öküzgözü ve boğazkere üzümü rekoltesinin 300 bin tona çıkabileceğini ifade ettiğimizde insanlar inanamıyor. Bunun gibi zenginliklerimizi dışarıdaki insanlarımıza anlatıyoruz. Onları buraya davet ediyoruz. Bunlardan da inşallah önümüzdeki dönemde iyi bir netice alacağımıza inanıyoruz. Oradaki insanlarımızın da buraya sıcak baktıklarını hissediyoruz. Fakat geçmiş dönemlerde buraya geldiklerini, muhatap bulamadıklarını veya iyi karşılanmadıklarını, bu yüzden de Elazığ’a yatırım yapmayı düşünmediklerini ifade ediyorlar. İnşallah biz bu kısır döngüyü kıracağız.”

BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TERÖR
Elazığ’ın geçmiş dönemlerde çok büyük sermaye ve beyin göçü verdiğini, buna karşılık vasıfsız insan göçü aldığını belirten Başkan Şekerdağ, bunun yanı sıra şehrin terörle anıldığına dikkat çekerek, bu şartlarda hiçbir şehrin ileriye gidemeyeceğini ileri sürdü.
Elazığ’ın birinci önceliğinin terör olduğunu ifade eden Şekerdağ: “Biz sürekli terörle anılan bir iliz. Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri olmamıza rağmen fakat maalesef mücavir alan içerisinde olmamız münasebetiyle de sürekli ismimiz terörle anılıyor. Bizim bu imajı silmemiz lazım. Elazığ’da terörün olmadığını insanlara ifade etmemiz lazım. Bu imajı kesinlikle yıkmamız lazım.

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar biz 20’nin üzerinde bilgilendirme toplantısı yaptık. Bunun amacı da Elazığ’daki o kötü imajı yıkmak. Buraya gelen insanların hepsi Elazığ’ın çok güvenli bir şehir olduğunu yatırıma müsait olduğunu, ulaşımda bir sıkıntının olmadığını, yatırıma elverişli bir kent olduğunu ifade ediyorlar. Bu anlamda İktisadi Kalkınma Vakfı ve Sayın Valimizin de müşterek başkanlığında iktisadi kalkınma vakfı bir konferans verdiler. Elazığ’ın potansiyelini ortaya koydular ve bunu da kitapçık haline getirdik. Bu kitapçıkları Elazığ’ı tanıtıcı yatırımcı el kitabıyla beraber dışarıdaki yatırım imkânı olan işadamlarına göndereceğiz.” diye konuştu.

AÇILIMIN ETKİLERİ
Başkan Şekerdağ, Elazığ’a yatırım konusunda bazı işadamlarını ikna ettiklerini, ancak açılım sürecinin başlamasıyla birlikte bu işadamlarının yatırım planlarını askıya aldığını söyledi. Demokratik açılımın güzel bir sonla bitmesini temenni eden Şekerdağ, şöyle konuştu: “Teşvikler çıkar çıkmaz yatırım konusunda ikna aşamasında 7–8 işadamımız oldu. Ardından hemen açılım devreye girince açılımın biraz freni oldu buraya. Tabi açılımın içeriği daha belli olmadığı için insanlar yatırımlarını beklemeye aldılar. Bu da bir şansızlık oldu. Doğu ve Güneydoğu yıllardır terörden muzdarip. Yatırımcının gelmemesinin en büyük sebebi terör zaten, Biz bu 7–8 firma ile bitme noktasına geldiğimiz sırada açılım devreye girince ister istemez o insanlar da yatırımlarını askıya aldılar. Bu iş inşallah biran önce biter. Bu açılım inşallah güzel bir sonla noktalanır. Doğu Anadolu da bu sıkıntıdan ve terör belasından kurtulur.”

SERACILI VE MEYVECİLİK
Oda olarak seracılıkla ilgili çalışmalarının olduğunu belirten Şekerdağ, “Alara Tarımla görüşüyoruz. Türkiye’nin en büyük seracılık alanında hizmet veren şirket bu Firma yetkililerini ocak ayı içerisinde Elazığ’a davet edip meyvecilik ve seracılık alanında insanlarımıza neler yapabileceğimizi tartışacağız. En önemlisi boğazkere ve öküzgözü üzümlerinin ömrünü ne kadar uzatabilirizin tartışmasını yapacağız.” dedi.

TEŞVİK YASASINDA SON DURUM
5084 sayılı Teşvik yasasının 1 yıl süreyle uzatılması konusunda sinyaller aldıklarını açıklayan Başkan Şekerdağ, “Biz, tüm odalar ve borsaları bilgilendiren toplantılar yaptık. TOBB önderliğinde bu konu görüşüldü. İlgili muhatapların hepsine gerekli yazışmalar yapıldı. Yani bize verilen sinyal 1 yıl uzatılacağı noktasında. Umudumuz 2010 yılının sonuna kadar uzatılması. İnşallah hayal kırıklığına uğramayız.” diye konuştu.

ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNE GİRECEĞİZ
Başkan Şekerdağ, Oda bünyesinde kurdukları Model A.Ş marifetiyle özelleştirme ihalelerine gireceklerini söyledi. Önümüzdeki günlerde satışı yapılacak olan Elazığ şeker fabrikası için teklif vermek istediklerini söyleyen Şekerdağ, ancak bazı özel şartlar nedeniyle ihale dışı kaldıklarını söyledi.

Model A.Ş’nin 45 ortak 50 hisseli bir şirket olduğunu hatırlatan Şekerdağ, şirket olarak TEDAŞ’ın elektrik dağıtım ihalesine gireceklerini kaydetti. Şekerdağ, şunları söyledi: “Biz, Elazığ şeker fabrikası için sayın valimizin de olduğu bir heyetle özelleştirme idaresini ziyarete gittik. Bu konuda çok mücadele ettik. Fakat yeterlilik noktasında bazı özel şartlar var.

Maalesef olmuyor. Şartları yerine getiremedik. Bir şirket kurup bu şirket marifetiyle bu işleri yapmak zorunluluğu var. Biz da şirketi kurduk. Şirket marifetiyle hem yarım kalmış tesisleri hem de özelleştirilecek tesislere girmek üzere. İhale şartlarını yerine getirebileceğimiz bütün özelleştirmelere gireceğiz. Bunun altyapılarını da hazırlıyoruz. Bugün TEDAŞ’ın elektrik dağıtım ihalesi için gerekli dosyayı istedim. İnşallah bizim şirketimizin ihaleye girebilmesi noktasında özel bir şart önümüze koymazlar. TEDAŞ’ın elektrik dağıtım ihalesine girip Elazığ’a kazandırmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

4 VEYA 5 YILDIZLI OTEL
ETSO bünyesinde kurulan Model A.Ş marifetiyle Elazığ’a 4 veya 5 yıldızlı bir otel yapacaklarını belirten Başkan Şekerdağ, 2010 mart ayında otelin temelini atacaklarını söyledi.
Elazığ’da büyük ölçüde konaklama sorunu olduğuna işaret eden Şekerdağ: “Elazığ’a Model A.Ş marifetiyle 4 veya 5 yıldızlı bir otel kazandırmayı düşünüyoruz. Bunun için gerekli altyapıyı hazırladık. Mart ayında inşallah kazmayı vuracağız. 2 tane otelimiz var. O otellerde tamamen dolu. Gelen insanları misafirhanelerde yatırmaya başladık. İnşallah Elazığ’daki bu sıkıntıyı biran önce gidermek için elimizden geleni yapıyoruz.

Elazığ’da yeni yeni gelişmeler oluyor. Hilton’un Elazığ’a yatırım planı var. Geçen gün sayın valimizle İstanbul’a proje tanıtımına gittik. 2011’in Haziran ayında Elazığ’da tamamen faaliyete geçeceklerini ifade ettiler. İnşallah Elazığ’a güzel marka yatırımlar gelecektir. Bunun çalışmalarını yapıyoruz.” dedi.

ATIL FABRİKALAR
Elazığ’daki atıl fabrikalarla yakından ilgilendiklerini anlatan Başkan Ali Şekerdağ, “Organize sanayi bölgesindeki atıl durumda olan fabrikalarla ilgilendik. 3 tanesiyle birebir görüştük. 3’ününde ekonomik ömrünü tamamladığını gördük. Makinelerin yeniden revize edilmesi lazım bu da maliyetlerin yükselmesine sebep olacak. Bu yüzden biraz mesafeli hareket etmeye başladık. Görüşmelerimiz yine devam ediyor. Onları da inşallah önümüzdeki dönem içerisinde Elazığ ekonomisine kazandırmayı düşünüyoruz. Bunlar hemen olsun denebilecek işler değil. Zamanla olacak işler.” şeklinde konuştu.

2010 YILI BEKLENTİLERİ
2010 yılından beklentilerini de açıklayan Başkan Şekerdağ, yeni yılında Elazığ’ın kabuğunu kıracağını ve arzu ettikleri noktaya geleceğini kaydetti.

Şekerdağ, şöyle konuştu: “Eğer bu çabalarımız devam ederse, dışarıdaki insanlara kendimizi iyi anlatırsak, benliğimizi bir tarafa bırakıp biz demeye başlarsak, Elazığ 2008 uluslararası verilere göre yaşanabilir ilk 10 şehirden biri. Elazığ eğitimde, sağlıkta, altyapıda, ulaşımda Türkiye şartlarına göre yüzde 80 işini bitirmiş durumda. Bunları biz dışarıya taşıyabilirsek Elazığ’ın gerekli yatırımı alacağına inanıyorum. Elazığ kabuğunu kıracağı umudum tam önümüzdeki dönemde bölge hastanesinin temelinin atılıyor olması, Fuar alanın tesis edilmesi, havaalanının havalimanına çevrilmesi, gümrük binasının bitmesi, teknokentin tamamen faaliyete geçmesi, İkinci İŞGEM’in önümüzdeki faaliyete geçiyor olması. Elazığ’ı 2010 yılının sonuna doğru çok iyi bir noktaya getirecek faktörlerin başlıcalarıdır.

Organize sanayi bölgesinde de şunu yapmak lazım; Oradaki arkadaşlarımızın bir araya gelip sorunları tartışabileceği bir ortam yaratmak lazım. Dışarıdan insanlar ithal edip ‘gelin bizi kurtarın’ diyecek bir şansımız yok. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Bu şehirde yaşayan insanlar bu memleketin her türlü sorununu çözmek zorumdadır.” dedi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Mart 2021
İmsak 05:27
Güneş 06:49
Öğle 12:41
İkindi 15:50
Akşam 18:22
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 24 40
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@