Herkes ayrı telden çalmasın!

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, “Elazığ’a yeni bir belediye başkanı seçildi, yeni bir valimiz geldi. Bunlar şehire yeni bir hava getirdiler. Belediye başkanının ve vali beyin gelişiyle birlikte Elazığ’a gerekli katkının sağlanması noktasında adımlar atılmasını istiyoruz ve bekliyoruz. dedi.

EKONOMİ 13.04.2014, 21:15 13.04.2014, 21:15
8537
Herkes ayrı telden çalmasın!
Vedat YETİK
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ ekonomisi ve siyasetine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Şekerdağ, günışığı’na yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli bir seçim sürecinden geçtiğini, bu seçimlerde vatandaşların huzurdan ve istikrardan yana oy kullandığını vurguladı.

Türkiye’nin bölgesinde huzur ülkesi olma yolunda ilerlediğini belirten Şekerdağ,  “Dünyada yaşanan olaylar ve komşularımızın durumunu herkes görüyor. Etrafımız karma karışık. Bizde de bu oyunlar oynanmak istendi. Vatandaş bunları gördü, bunları görünce de istikrardan yana oy kulandı. Tabiri caizse millet istikamet gösterdi herkese. 17 Aralık sürecini yaşayan ve yaşatan herkese istikamet gösterdi. Huzur oldu, güven oldu. Şuanda bir sükûnet havası var. İnşallah bu böyle devam edecektir.” dedi.

“YANILMAZ’DAN BEKLENTİLER YÜKSEK”
Elazığ’daki yerel seçim sonuçlarını da değerlendiren Şekerdağ, “Bana göre Mücahit Bey mevcutların içerisinde en iyisiydi. Allah Mücahit beye nasip etti, Elazığ’a belediye başkanı oldu. Ben hem Mücahit beyi hem diğer yerel yöneticilerin hepsini kutluyorum. Birliğimize, dirliğimize, vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’dan beklentilerin yüksek olduğunu ifade eden Şekerdağ, “Gerek camianın gerek Elazığ’ın beklentisi yüksek. Ben her zaman ifade ederim; belediye başkanı şehrin kaptanıdır. Şehirde olması gereken bütün işlerin anahtarı, kilidi belediyenin elindedir. Belediyenin önemli yetkileri var. İcra makamıdır. Dünyadaki değişimleri takip eder. Birçok şehire baktığımız zaman hepsi gelişmişlerdir. Biraya gelmişler, istişare etmişler. Yani valisi, vekili, siyasetçisi , ticaret odası, seçilmişleri, atanmışları bir araya gelmişler. Bir araya gelenlerin tamamı meselelerini halletmişlerdir. Benim de arzum inşallah Elazığ’daki yerel yöneticilerin, seçilmiş ve atanmışların hepsi istişare edici bir duruş gösterirler. Elazığ’a gerekli katkıyı sağlarlar. Temennimiz budur. Çünkü şehirdeki idareciler bir araya gelemedikleri zaman, şehrin meselelerini konuşamadıkları zaman o işi çözebilme noktasında da gerekli katkıyı sağlayamazlar. İşin temelinde bir araya gelip memleketin meselelerinin rahat bir şekilde konuşup onları çözme noktasında bu iradeyi gösterebilmeleri lazım.” dedi.

“ELAZIĞ’A YENİ BİR HAVA GELDİ”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Vali Ömer Faruk Koçak’ın kente yeni bir hava getirdiklerini belirten Şekerdağ, “Yeni bir belediye başkanı seçildi, yeni bir valimiz geldi. Bunlar şehire yeni bir hava getirdiler. Şuana kadar beklenen bir değişim yok. Belediye başkanının ve vali beyin gelişiyle birlikte Elazığ’a gerekli katkının sağlanması noktasında gerekli adımların atılmasını istiyoruz ve bekliyoruz. İnşallah kamuoyunun,  belediye başkanından beklediği dünyadaki değişimi yakalayıp, birlikte istişare noktasında oturup tartışabilecek bir konumu yakalarız ve biz de Elazığ’ı arzu ettiği noktaya taşırız diye düşünüyorum.  Şehrimizin etrafındaki şehirlere baktığımız zaman Elazığ gerçekten hak ettiği yerde değil ve sürekli geriye giden bir tabloyla karşı karşıya. Biran önce frene basıp bu sinerjiyi tersine döndürecek adımların atılması lazım. Bu da birince derecede belediyle başkanlığı, ikinci derecede sivil toplum örgütleri, vali ve vekillerdir. Bunların hepsinin biran önce oturup Elazığ’ın gelişimi için gerekli katkıyı sağlamalarını istiyoruz.” diye konuştu.
 
“HERKES AYRI TELDEN ÇALIYOR”
Elazığ’da yöneticilerin ‘benlik’ duygusundan çıkıp ‘biz’ diyebilmenin çabasını göstermesi gerektiğini vurgulayan Şekerdağ, şunları söyledi: “Elazığ’da herkes kendini beğenmiş, ayakları yere basmayan, başına buyruk, ben her şeyi bilirim diyen bir noktada. Benlik şeytandan gelen bir haslettir, biz demek müminden gelen bir haslettir. Yani benlik havasına girip hiç kimseyi beğenmemek, ben her şeyi bilirim havasına giren insanların neticesi şehrin geldiği nokta bu. Ama biz diyebildiğimiz zaman o şehirdeki havayı görüp istişare edip, şehirdeki yanlışları bir masa etrafında oturup tartışabilecek konuma ne zaman gelebilirsek o zaman bu şehir kendini ifade edecektir ve kabuğunu kıracaktır. Çünkü vekil ayrı telden çalıyor, şu anki valiye demiyorum, vali ayrı telden, belediye başkanı ayrı telden çalıyor. Ticaret odası başkanı ayrı telden çalıyor. Ve dışarıdan gelen insanlar da ayrı telden çalan insanlarla yüz yüze geldiği zaman bırakıp gidiyor. Durmuyor burada. Şehrin özeti budur. İnşallah temennimiz herkes üzerine düşeni yapar. Aynaya bakıp kendimizi sorgulamamız lazım. Bu makamlar insanlara hizmet için var. Bizler için tahsis edilmemiş. Bu makamlar hizmet yeridir. Biz niye varız, Ticaret ve sanayi odası camianın sıkıntılarını giderme adına, olabilecek adımları atma adana biz buradayız. Belediye başkanı, belediyenin rutin görevlerinin dışında dünyadaki değişimleri yakalama, o değişimleri kendi şehrinde uygulama, ekonomik zenginliğe taşıma, insanları refaha taşıma, sosyal aktiviteleri kendi şehrine taşımaya yönelik adımların atılması için hizmet makamıdır. Toplum hizmet bekliyor bizden. İnşallah gecikilmiş de olsa biz bu adımları atacağız. Umutsuz değiliz. İnşallah Elazığ’ı el birliği ile hak ettiği yere taşıyacağız.”

ELAZIĞ TSO ÇALIŞMALARI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaptıkları çalışmaları da anlatan Şekerdağ, şöyle konuştu: “Biliyorsunuz 11 Mayıs 2013 tarihinde o başkanlığı seçimlerini yaptık. Seçimlerin ardından kabuller, tebrikler oldu. Fazla gözümüzü açamadık. Ondan sonra yerel yönetimler seçimi oldu. Belediye seçimlerinin havasına girildi. Gelenler, gidenler, kabuller oldu. Bu süreci yaşadık. Ama Bu süreç içerisinde KUYAP diye bir projemiz vardı. Türkiye’de 5 merkezde yürütülen ve bölgelere hizmet veren, dünyadaki kobilerin ve çalışmalarının, dünyadaki ticari hayata uyumu diye bir proje. Bu proje odalar birliği tarafından yürütülüyor. Avrupa birliği projesidir. 7 Milyon Avronun üzerinde bir bütçesi var. Diğer odalarında ciddi katkıları var. Bu projede Elazığ bölgenin merkezi durumunda. Şuan ofisimiz kuruldu. 2 tane uzman arkadaşımız var. Uzman arkadaşlarımız burada ticaret yapan firmaları geziyorlar. Onlardan gelen talepler doğrultusunda eğitimler verecekler ve onları dünyadaki gelişimi ve değişime ayak uydurma noktasında ellerini kolaylaştırma adına önemli eğitimler verecekler. İki yıl sürecek bu eğitimlerimiz. Bunun dışında 3 - 4 aylık bir çalışmamız var. Elazığ’ın 2023 manifestosunu hazırladık. 3-4 ayda sadece bunu dosya haline getirdik. Bunu Elazığ kamuoyuyla da paylaşmıştık. 34 ana başlıkta Elazığ’da yapılması gerekenleri biz icra makamlarının hepsine verdik. Mücahit başkanımıza da takdim ettik. Araya yerel seçimlerin yoğunluğu için o dosyayı sayın başbakana götüremedik. İnşallah süreç içerisinde  götürüp Elazığ’ın sorunlarını sayın başbakana takdim edeceğiz.”

2023 ELAZIĞ MANİFESTOSUNUN AMACI
34 ana başlıkta toplanan 2023 Elazığ manifestosunun amacı hakkında bir değerlendirmede bulunan Şekerdağ, “Bizim baktığımız pencereden dışarıdaki insanlar da bakıyor. Elazığ’ın meselelerini gelip hep bizimle paylaşıyorlar. Biz damdan düşeniz. Birebir bunları yaşadığımız için Elazığ arzu noktada değil. Gelişimini tamamlayamadı, sosyal aktivitesini tamamlayamadı. Elazığ 20 yıldır sürekli göç veriyor. Son 4 yılda 80 bine yakın göç verdi. Göç yapan insanların hepsi paralı, becerikli, Elazığ’a katkı sağlayacak insanlar. Bunun dışında göç de almışız. Gelen insanlar bizim başımızın tacıdır, biz onları hor görmüyoruz ama onlar Elazığ’dan almaya gelin insanlar. Elazığ’a vermeye gelen insanlar değil. Elazığ’a katkı verecek imkana sahip olan insanlar Elazığ’dan gidiyor. Bunu tersine döndürülmesi lazım. İşte yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin atacakları adımlarla bunun durması lazım. Bu şehirde sosyal mekanların çoğaltılması lazım. 5 yıldızlı otellerin yapılması lazım. AVM’lerin yapılması lazım. İnsanlarımızın artık alışverişlerini bu şehirde yapmaları lazım. Bizim bırakın buradan gitmeyi, dışarıdan çevre ilerden şehrimize insan getirecek, alışveriş yaptırabileceğimiz projeler yapmamız lazım. Elazığspor bu şehrin markası. Elazığ’dan 3-5 tane marka saysanız Elazığspor bunlardan biridir. Elazığspor’a sahip çıkılması lazım. Elazığspor’un düşürülmemesi lazım. İşte burada yerel yöneticilere, siyasetçilere çok büyük görev düşüyor. 2023 manifestosunda saydığımız projelerin biran önce hayata geçirilmesi lazım. Harput’un yeniden imarı, turizme kazandırılması, kuzey çevre yolu, çimento fabrikasının yerinin değiştirilmesi, Yimpaş’ın ortadan kaldırılması, şehrin doğu batı gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması için atılacak adımların çok hızlı bir şekilde atılması. Bizim bir önerimiz vardı belediyeye 4 sene önce hala ses çıkmadı. Eski otobüs terminalinin fuar alanına dönüştürülmesi, yeni terminal garajının biran önce başlatılması… Bunlar yapıldığı zaman şehir kendini ifade edecektir. Burada yaşan insanlar kendini mutlu hissedecektir. Gençler iş imkanı bulacaktır. Yani dışarıda gözü olmayacak, kimse dışarıya gitmeyecek. Elazığ cazibe kenti olma yolunda ciddi adımlar atacaktır. Bunların mutlaka yapılması lazım. Yapılmadığı zaman Elazığ geriye giden trendini sürekli devam ettirecektir. Biz 3-5 sene önce Malatya ile kendimizi mukayese ediyorduk. Artık Malatya ile kendimizi mukayese edemiyoruz. Çünkü Malatya çok fazla gelişim sağladı. Dünyadaki değişimi yakalayabilirdiler. Oradaki idareciler bir araya gelip şehrin menfaatleri için çok ciddi işler yapabiliyorlar. Biz maalesef yapamıyoruz.
 
YATIRIMCILAR ELAZIĞ’A NEDEN GELMİYOR?
Ticaret ve Sanayi Odası olarak Elazığ’a yatırımcı çekme konusunda girişimlerde bulunduklarını, bu kapsamda 20’nin üzerinde yatırımcı firma ile görüştüklerini belirten Şekerdağ, ancak bütün girişimlere rağmen teşvik yasasındaki adaletsizlik nedeniyle yatırımcıların Elazığ’a gelmediklerini ifade etti.
Teşvik yasasında Elazığ’ın 4. Bölgede yer aldığını belirten Şekerdağ, “Biz geçmiş dönemde 20’nin üzerinde firmayla Elazığ’a yatırım yapma noktasında  görüştük. Bunların içerisinde Fırat üniversitende 5 bin kapasiteli yurt yapacak olan firmamız vardı. Oteller yapacak yatırımcı firmamız vardı. Eski sebze halinin yerine AVM yapacak firma yardı. 1000 kişiei istihdam oluşturacak Tekstil firmamız vardı. Bunlarla birebir görüştük. Bunlar tam karar verme aşamasına geldikleri zaman maalesef Teşvik yasasında Elazığ 6. Bölgeden 4. Bölgeye getirildi. Teşvik yasasında 6. Bölge ile 4. Bölge arasında çok büyük farklıklar var. Mesela 6. Bölgede sektör ayrımı yok. 4. Bölgede var. Mesela tekstil üretimi yapacaksınız. Tekstili ürkeceksiniz ama boyamasını yapamayacaksınız. Boyamayı gidip Batman’da yapacaksınız. Böyle bir mantık olmaz. 4. Bölgede yatırım süresi 5 yıl, 6. Bölgede 10. Yıl. 6. Bölgede gelir vergisi desteği var, 4. Bölgede yok. 6. Bölgede sigorta prim işveren desteği var, 4. Bölgede yok. 6. Bölgede vergi indirimi yüzde 60 daha fazla, 4. Bölgede yok. Şimdi bunları yatırımcının önüne koyduğunuz zaman kimse gelip 4. Bölgeye yatırım yapmıyor. Bir de bunlara ilaveten barış süreci başlatıldı. İnşallah başarıyla tamamlanır. Barış süreci inşallah amacına ulaşırsa Elazığ’ın Diyarbakır, Batman, Muşla bir farkı kalmayacak. Malatya dışındaki çevremizdeki ilerin hepsi 6. Bölgede. Yatırımcının Elazığ’a gelmesi için bir neden yok.”

“SİYASİLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”
Elazığ’da yatırımcılara cazip imkanlar sunacak çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Şekerdağ, bu konuda siyasilere büyük görev düştüğünü kaydetti.

Şekerdağ, şöyle konuştu: “Siyasilerin bu işte çaba sarfetmeleri lazım. Elazığ’ın 6. Bölgede yer alması için gerekli adımların atılması lazım. Bizim milli gelirdeki payımız yüksek deniliyor. 60 tane kriter alındı deniliyor. Ben bakan Cevdet Yılmaz’a nedir bu 60 kriter diye sordum. Bakan Yılmaz “onlar bizde kalsın” dedi. Her şeyi açıklamıyorlar. Demek ki bu siyasi bir karar. Bugün biz, Diyarbakır ve Urfa’dan fazla gelişmiş bir il değiliz. Bunlar 6. Bölgede yer alabiliyorsa biz de 6. Bölgede yer almak için çaba sarfetmemiz lazım. Bu iş de siyasetçilere, vekillere düşüyor. Onların bu işte çaba sarfetmeleri lazım. Bizim de üzerimize ne düşüyorsa biz de gerekli desteği vermeyle hazırız. Ama onlar icra makamıdır. İcra makamının bu işi çözmesi lazım. Elazığ’a yatırımcı çekmenin birinci şartı bu. Yani 6. Bölgede yer almamız lazım. Çünkü bölgedeki illerin hepsi 6. Bölgede yer alıyor. Onun için yaptığımız çalışmaların hepsi sekteye uğradı. 6. Bölgede yer alamadığımız için.

Bunun dışında Elazığ’da yatırıma müsait bir hava hazırlayamadık. Geçmiş dönemden belediyede vardı, defterdarlıkta vardı. Bölge müdürlüklerinde vardı. Mesela Sütaş 3 yıldır 1000 dönüm yer istiyor, ben yatırım yapacağım diyor. Ama defterdarlık bir türlü Sütaş’a yer tahsis etme noktasında yerimiz yok deyip işin içinden sıyrılıyorlar. Mili Emlak’ın yeri olmayabilir, ama dünya kadar orman arazileri var, hazineye ait olmayan araziler var. Onlar hazineye devredilip bu iş çözülebilir. Mesela ben diyorum ki bana 300 dönüm yer verin hayvancılık üzerine yatırım yapacağım. 2 yıldır hala ses seda yok. Şimdi Elazığ’daki durumumuz bu. Bunun en büyük sebebi idarecilerin samimiyetsizliği.
Elazığ’ın organize sanayi bölgesi Malatya organize sanayi bölgesi ile hemen hemen aynı tarihte kuruldu. Ama şuan Malatya organize sanayi bölgemizde 22 bin kişi çalışıyor, bizde 2 bine yakın insan çalışıyor. Yani bunun gelişmişliği nerede? Geçen gün sayın başbakanımız bir açık oturumda Malatya’nın gelişinden övgüyle bahsetti. Elazığ için bunu diyebilir miyiz?

Yani bunlar kolay işler değil. Başarı tesadüf değil. Başarılı insan, başarı göstermiş şehirler boşuna gelişmemişlerdir. Onun emeğini vermişlerdir. Çalışmışlardır. Ortak bir irade göstermişlerdir. Herkes üzerine düşeni yapmıştır ve o şehri geliştirmişlerdir.
Şimdi biz bir araya gelme konusunda sıkıntılıyız. Samimiyet noktasında sıkıntılıyız. Atanmışlar, seçilmişlerin birbirine bakış açısında sıkıntılıyız. Elazığ’ın gerçeği bu. Kimse bunları fazla dilendirmiyor ama ben söylüyorum. Bazı doğruların söylenmesi lazım. Bu kervana diğer STK’ların da katılması lazım. Bunların da doğruları söylemesi lazım. Bu şehirde ne doğruysa, doğruyu söyleyeni alkışlayacaksın, yanlış yapan insanı da uyaracaksın. Bu duruşu ortaya koymamız lazım. Eğer yanlış yapana sessiz kaldığınız zaman bu iş olmaz.

Şartlar ne olursa olsun samimiyetin ve güvenin olmadığı bir yerde hiçbir şey elde edemezsiniz. Ortaya koyacağınız duruş çok samimi olmalı. İnsan öncelikle samimi olabilmeli. Karşıdaki insanın size güvenmesi lazım. Eğer samimiyet ortada yoksa hiçbir şey olmuyor. Maskeniz düşüyor ve ilişkiler tamamen bitiyor. Bizim şehrin yöneticilerinin samimi bir duruş ortaya koyması lazım.

Elazığ gerçekten kan kaybediyor. Geldiğimiz noktaya baktığımızda Elazığ sürekli kan kaybediyor. Mesela 1987 Devlet planlama raporlarına bakın, 2013’te Elazığ’ın yaşanabilir ilk 10 kent içerisinde olması öngörülüyor, şimdi 50. Sırada. Yine o raporda 2013’te Elazığ’ın nüfusu 1,5 milyon olarak öngörülüyor, Elazığ’ın nüfusu şuan 500 bin civarında. Sosyalleşme adına çok büyük bir zenginlik vardı, şimdi o da yok. Saat 17.00’den sonra birisinin gidip oturabileceği 5 tane yer sayamayız.”
 
 
Yorumlar (0)
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:32
Öğle 12:39
İkindi 15:13
Akşam 17:36
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 17 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@