İnternette döviz tuzağına dikkat

Elazığ’da son zamanlarda vatandaşın telefonlarına bankalarının müşterilerini hedef alan kandırma mesajları gelmeye başladı.

İnternette döviz tuzağına dikkat

Elazığ’da son zamanlarda vatandaşın telefonlarına bankalarının müşterilerini hedef alan kandırma mesajları gelmeye başladı.
Türkiye, yeni bir phishing yani oltalama dalgası ile karşı karşıya. Özellikle Kurban Bayramı sonrasında Türkiye’nin önde gelen bankalarının müşterilerini hedef alan kandırma mesajları daha sık görülmeye başlandı.
Güncel gelişme ve olaylardan çıkar sağlamayı alışkanlık haline getiren siber hırsızlar, bu kez Türkiye ekonomisindeki hareketliliği kullanmaya odaklandı.
Bilgi güvenliği kuruluşu ESET’in Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral’ın yaygın medya üzerinden yaptığı uyarıcı açıklamada,  “Kullanıcıların dönemsel hassasiyetinden faydalanmaya çalışan hackerler, internet bankacılığı bilgilerini ele geçirmeyi veya şifre yazılımı bulaştırarak fidye istemeyi hedefliyor” dedi. 
Tuğral; “Tüm vatandaşlarımızın döviz ve para piyasalarındaki hareketliliği büyük dikkatle takip ettiği bu dönemde, kullanıcıların e-posta adreslerine ve SMS kutularına şöyle mesajlar gelmeye başladı: Tüm kart aidatınız geri ödenecek, döviz hesabınızın dökümü ektedir, adınıza şu kadar döviz alındı veya satıldı, döviz hesabı dökümünüz ektedir, büyük promosyon, hesabınıza ekstra puan verildi” ifadelerine yer verdi.
Türkiye genelinde yaşanan ve ESET’in Türkiye Teknik Müdürü Erkan Tuğral’ın uyarısıyla dikkate alınan siber yolsuzluk olayı, Elazığ’da da bazı vatandaşların cep telefonları ve e-mail adreslerine; ‘Tüm Kart aidatlarınız Geri Ödenecek, Hesabınıza ekstra puan eklendi’ gibi gelen mesajlarla fark edildi. Vatandaşlar, mail adreslerine girmeden, direk çalıştığı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, böyle bir şeyin olmadığını fark etti.
EKLİ DOSYA VE YÖNLENDİRMELERİ KULLANIYORLAR
Büyük merak ile şaşkınlık yaratan söz konusu mesajlar, kişileri genellikle mesajın eklentisinde yer alan dosyayı açmaya ya da bu konuda bilgi alabileceğinizi bildiren, hatta ilgili bankanın kısmen adını da içeren sahte bir web sitesine yönlendiriyor. Böylece ekli dosyadaki veya sahte web sitesindeki truva atı sisteme bulaşıyor.
Bu aşamadan sonra siber fırsatçılar iki soygun yöntemi tercih ediyor. Bazıları sahte bankacılık siteleri üzerinden online oturum açma bilgilerini talep ediyor ve kişilerin doğrudan hesabına ulaşmaya çalışıyor. Bazıları ise Cryptolocker tarzı fidye yazılımları ile bilgisayar dosyalarını kilitleyerek, kullanıcılardan fidye talep etme yoluna gidiyor. GÜNIŞIĞI
 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER