'Memurun sesine kulak verin'

Memur-Sen Konfederasyonu Eğitimciler Birliği Sendikası Elazığ Şubesi BaşkanıYasin Karakaya: "Memurun sesine kulak verin"

'Memurun sesine kulak verin'
Memur-Sen Konfederasyonu Eğitimciler Birliği Sendikası Elazığ Şubesi BaşkanıYasin Karakaya, “Hükümetin sosyal konularda sergilediği olumlu tavrı, dar ve sabit gelirli memurların durumlarının iyileştirilmesi konusunda da sergilemesini ve alın terimizin karşılığını vermesini istiyoruz” dedi.

Memur sendikaları ile Hükümet arasındaki toplu görüşmelerinin uzlaştırma kuruluna havale edilmesiyle ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Memur-Sen Konfederasyonu Eğitimciler Birliği Sendikası Elazığ Şubesi BaşkanıYasin Karakaya, “Milli gelirin 6-7 bin dolara yükseldiği ve kalkınma hızının %7’lerde olduğunu iddia eden hükümet, iş memur maaşına yapılacak zamma gelince 1 puanlık iyileştirme enflasyonu tırmandırır demektedir.” dedi. Karakaya açıklamasına şöyle devam etti: “Eşit işe eşit ücret prensibinden hareketle, vijdanları kanatmaya devam eden ücret adaletsizliğine son verilmelidir. Bu toplu görüşmelerde hükümetin yaşanan ücret adaletsizliğini kabul ederek aradaki farkın en az 360 YTL dolayında olduğunu kendi ağzıyla itiraf etmesi görüşmelerde bir bahar havası estirmesine rağmen sözlerinin arkasında durmamışlardır.

Hükümetin verdiği teklifte farklı kurumlarda ki, hatta aynı kurumlarda çalışan memurlar arasındaki ücret uçurumu hükümetin önerdiği artışlarla kapanması mümkün değildir. Bu durum çalışanlar arasındaki sosyal barışın da bozulmasına sebep olmaktadır.
Ancak sendikamızın Türkiye gerçeklerini de göz ardı etmeden talep ettiği % 2+2 aynı dönemler için 50+50 YTL denge tazminatı, taban aylığa ise 20+20 YTL ve aile yardımı içinde 1500 göstergeden 1800 göstergeye çıkarılması istenmiştir. Toplam olarak 185 YTL tutarındaki taleplerimiz kamu işveren kurulu tarafından kabul görmemiştir.

Yıllarca geçmiş T.C. Hükümetleri kamu çalışanlarının haklı talepleri karşısına hep aynı bahanelerle çıktılar; ’’Ekonomimiz çok kötü, ülke borçlu, kamu çalışanlarının ücretlerine gerekli zam yapılırsa, ekonomi çöker, ülke batar diyerek umutlarımızı hep başka baharlara erteledik. Her defasında milletimiz, kamu çalışanları çalıştı çabaladı mirasyedilerin borçlarını ödedi, hazineye üç beş kuruş biriktirdi. Yine sahneye aynı haramiler çıktılar. Hayali ihracatlarla, batırdıkları bankalarla, kurdukları paravan aile şirketleriyle, mafyalarla, çetelerle devletin hazinesini boşalttılar, yetmedi milletin sırtına milyarlarca dolar da borç yükleyerek, çekip gittiler. Ayrıca, memurlara üç kuruş zammı çok gören hükümetler her defasında, aba altından sopanın ucunu gösteren kesimlere, sessiz sedasız, diğer kamu çalışanlarına dayattıkları enflasyon hesabını da yapmadan zam yaptılar. Biz bu filmi daha önce defalarca gördük.

Hükümetin sosyal konularda sergilediği olumlu tavrı, dar ve sabit gelirli memurların durumlarının iyileştirilmesi konusunda da sergilemesini ve alın terimizin karşılığını vermesini istiyoruz. Hükümetin, sosyal ve hukuk devletinin gereği olarak, dar ve sabit gelirlilere milli gelirden hak ettiği payı vermesini talep ediyoruz. 4 kişilik ailenin açlık sınırının 1000 YTL, yoksulluk sınırının ise 2000 YTL’yi geçtiği, ev kiralarının % 20, okul servis ücretlerinin % 10 arttığı bir dönemde, hükümetin % 2’den başka rakam tanımaması kabul edilemez.

Artık memurun ömrü hep sabırla mı geçecek? Toplu konuşma değil, toplu sözleşme istiyoruz.

Hazırlanmakta olan sivil anayasada, mağdur edilmiş olan memurlara, mağduriyetlerinin giderilmesi için toplu sözleşme ve grev hakkının yer almasını istiyoruz.

Umutlarımızın tekrar başka baharlara ertelenmesini istemiyoruz.

Milli irade tecelli etmiş, milletimiz üzerine düşen sorumluluğu büyük bir olgunlukla yerine getirmiştir. Her türlü olumsuzluğa antidemokratik, çağdışı engellemelere rağmen halkımız büyük destek vererek, büyük umutlarla 60. hükümeti iş başına getirmiştir. Gene büyük bir olgunlukla Cumhurbaşkanını seçmiştir.Artık 60. hükümetin hiçbir mazereti kalmamıştır.

Sayın Başbakanımızdan memurların sesine kulak vererek bizleri memnun edecek bir ücretin verileceğini telafuz edeceklerini ümit ediyoruz. Aksi halde memurların mağduriyetlerini ve reva görülen kabul edilemez komik ücreti her platformda dile getireceğimizin bilinmesini istiyoruz.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2007, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER