Şeker Çalışanlarına Şeker gibi teklif!

Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, özelleştirilen şeker fabrikası çalışanları için çözüm yolu arıyor.

Şeker Çalışanlarına Şeker gibi teklif!
Vedat YETİK
Kısa süre önce özelleştirilen Elazığ Şeker Fabrikası'nın 450 personeline atama yazısı gönderildi. Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü'nden gelen tebligatta, personelin yer beğenmesi istendi. Buna göre, fabrika personeli yapacağı tercihe göre özelleştirilmeyen şeker fabrikalarına atanabilecek.

Bilindiği üzere Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş'ye ait Malatya, Erzincan, Elazığ, Elbistan, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi amacıyla 14 Eylül 2011 tarihinde ihale yapılmış, ihaleyi kazanan firmalar belli olmuştu. Şimdi fabrikalarda çalışanlar için çözüm yolu aranıyor. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş, bu çerçevede fabrikalara resmi yazı gönderdi. Yazıda özelleştirilen fabrikalarda görev yapan personele 4 tercih hakkı tanındı.

Alınan bilgiye göre fabrikada çalışan memur ve işçilere özelleştirilmeyen fabrikalara geçiş hakkı tanındı. Bu haktan yararlanmak isteyen çalışanlar bağlı bulundukları kuruma dilekçe vererek geçişlerini yapabilecek. Başka fabrikalara atanamayan ya da atanmak istemeyen memurlar havuza aktarılacak. Havuza alınan isimler daha sonra gereken noktalara atanacak. Daimi ve mevsimlik işçiler ise 4/C kapsamına alınacak. Emekliliği dolan çalışanlar ise emeklilik hakkını kullanabilecek. Öte yandan mevsimlik işçi statüsünde olan çalışanlara tazminat ödenecek ve 4 C kapsamına alınacak.

Elazığ Şeker Fabrikası'nda 75'i memur olmak üzere toplam 450 personel çalışıyor. Fabrika personelinin nasıl bir yol haritası izleyeceği merakla bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2012, 00:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER