Tarım alanlarını artırmamız zor, hatta imkansız

Elazığ Tarım İl Müdürü Nizamettin Bilhan, "Çok iyi bilinmelidir ki tarım alanlarını artırmamız zor, hatta imkansızdır." dedi

Tarım alanlarını artırmamız zor, hatta imkansız
Elazığ Tarım İl Müdürü Nizamettin Bilhan, tarımsal üretimde birim alandan alınan ürünü artırmak ve kaliteyi yükseltmenin, modern tarım tekniklerini bilmek ve uygulamakla olacağını söyledi.

Bilhan, Elazığ Üzüm Üreticileri Birliği 1. Olağan Genel Kurulu`nun açılışında yaptığı konuşmada, Anadoluda bağcılığın tarihçesinin, M.Ö 3 bin yılına kadar indiğini bildirdi.

Elazığ`ın değişen iklim özellikleri ve toprak yapısıyla bağcılığa çok elverişli bir bölge olduğunu ifade eden Bilhan, Öküzgözü, Köhnü, Şilfoni, Ağınbeyazı, Tanehnebi, Boğazkere ve Köse gibi çeşitlerin dünya ve ülke pazarında çok önemli kaliteye sahip olduğunu, hem şaraplık hem sofralık olarak kullanılan çeşitlerin çok eski zamanlardan bu yana ilde yetiştirildiğini kaydetti.

Son yıllarda modern anlamda yüksek sistem şeklinde bağ tesisi alanlarının hızla artarak 150 bin hektara ulaştığını kaydeden Bilhan, şöyle dedi: ``Çok iyi bilinmelidir ki tarım alanlarını artırmamız zor, hatta imkansızdır. Artırmanın ötesinde kentleşme, sanayileşme ve erozyon gibi nedenlerle tarım yapılan topraklar hızla azalmaktadır. Bu durumda artan nüfusu besleyebilmek ve onların ihtiyacını karşılayabilmek için birim alandan alınan ürünün artırılması gerekmektedir. Tarımsal üretimde birim alandan alınan ürünü artırmak ve kaliteyi yükseltmek, modern tarım tekniklerini bilmek ve bunları uygulamak gerekmektedir.``

Ekonomik ömrü uzun olan bağ tesis tekniğinin çok önemli olduğunu, bağcılıkta başarının bağ kurulacak yörenin toprak ve iklim faktörlerinin iyi bilinmesi, başlangıçta iyi planlamayla toprak, iklim, anaç, çeşit ve terbiye sisteminin bir uyum içerisinde olmasının sağlanması gerektiğini belirten Bilhan, bu durumun üreticiye büyük karlılık sağlamasının yanı sıra bağın ekonomik ömrünü de uzatacağını söyledi.

Üreticilerin bir çatı altında toplanmasını hedefledikleri bağcılık konusunda gelecekte yeni tesislerin yapılması, pazar sorunun giderilmesi ve üreticiliğin yaygınlaştırılması amacıyla kooperatifin kurulma çalışmalarını başlattıklarını bildiren Bilhan, birliğin, piyasa araştırması yapmak, pazar bulmak ve pazar arzını düzenlemek, üyelere üretim teknik, hasat, depolama gibi konularda destek sağlamak, iç pazar ve ihracata yönelik uygun çeşitlerin üretilmesini sağlamak gibi bir çok konuda yardımcı olacağını sözlerine ekledi.
Daha sonra yapılan genel kurulda birlik başkanlığına Yrd. Doç. Dr. Hüsamettin Kaya seçilirken, yönetim kurulu, Korkmaz İspir, Ahmet Ağaoğlu, Şahin Toktaş ve Mehmet Eren`den oluştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2007, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER