Telefon tamiri bile Dolar'dan etkilendi

Elazığ’da telefon satışı ve tamiri yapan esnaf, “Bütün malzemeler Dolar üzerinden geldiği için, Dolar’dan etkilenmemek söz konusu değil. Teknik servis işi de yapıyoruz. En basitinden satın aldığımız 250 liralık ekran 350 liraya kadar çıktı.” dedi.

Telefon tamiri bile Dolar'dan etkilendi

Elazığ’daki telefon satıcıların Dolar’ın artmasıyla birlikte sıfır telefon fiyatlarının yükseldiğini ancak ikinci el telefonlarda artış olmadığını ifade ettiler.
Döviz kurunda yaşanan artış, sıfır telefon fiyatlarına yansırken ikinci el fiyatlarını etkilemedi. Sıfır telefonlarda yüzde 30 artış yaşanırken ikinci el telefonlar ise artmaya fiyatları ile daha cazip geliyor.
Her geçen gün müşteri sayısında düşüş yaşandığına dikkat çeken telefon satıcıları, müşterilerin doların düşmesini ve fiyatlarda indirim yapılmasını beklediğini söylediler.

“SIFIR TELEFON FİYATLARI YÜKSELİYOR”
Telefoncular büyük şirketlerle yarışamadıklarını ve onların taksitli alışverişini kendilerinin yapamadıklarını ifade ederek, “Biz küçük esnafız. Büyük firmalarla veya alışveriş merkezleriyle baş edemeyiz.” dediler.
Esnaf sıfır telefon fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, Sıfır telefon fiyatları yüzde 30 oranında arttı. İkinci el telefonlarda ciddi bir artış yok fakat bizi en çok etkileyen yan sanayi. Yani yedek parça fiyatlarındaki artış. Yerli mallarda bile Dolar yükseldi diyerek artışa giden şirketler var. Sıfır telefonlar fiyat konusunda aldı başını gidiyor. En kötü telefon Bin 300 liradan başlıyor. Mağaza aynı telefonu 6 ay taksitle Bin 600 liraya satabiliyor. Biz ise o telefonu Bin 200 liraya peşin olarak satamıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“IPHONE İLGİYİ KAYBEDİYOR”
Piyasaların esnaf, “Hiçbirimiz şu an doğru dürüst iş yapamıyoruz. Kiralarını bile ödeyemiyoruz. Millet birbirinden borç alarak işlerini yürütmeye çalışıyor. Döviz düşerse işler az da olsa iyileşir. Alım-satım diye bir şey kalmadı. Millet sadece geçim derdine düşmüş durumda. Şu an hiçbir şekilde telefona talep falan kalmadı. Iphone telefona herhangi bir talep kalmadı. Çoğu kişi Samsung’a döndü diyebilirim. Iphone telefonunu çok satanlarda oldu. Bu durum piyasayı daha çok düşürdü” diye konuştu.

“İKİNCİ EL TELEFONLARDA PEK FAZLA ARTIŞ OLMADI”
İkinci el piyasasının Dolar’dan çok etkilenmediğini fakat yedek parça fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu belirten esnaf şunları söyledi: “Dolardan dolayı sadece Amerikan menşeili markalar değil bütün sıfır markalar ve modeller etkilendi. Bir de millette psikolojik olarak ikinci el telefonlara da zam geldi etkisini uyandırdı. Fakat ikinci el telefonlar o kadar etkilenmedi. Son 3-4 haftadır işlerimiz ciddi derecede bu durumdan etkilendi. Sıfır telefonları çok yüksek fiyattan alıyoruz. Çözüm olarak Dolar’ı sabitlemeleri gerekir. Eskiden 3 Bin Liraya aldığımız telefonu şu sıralar 4 Bin Liraya alıyoruz. Herkes şu an fiyatların düşmesini bekliyor. Fiyatların düşmesi beklenildiği için de bizler iş yapamıyoruz. Şimdi ise doların yükselmesi ile birlikte malzemeler yüksek fiyattan gelmeye başladı. Bundan dolayı müşteri alışverişe geldiğinde biz fiyat veremiyoruz. 25 liraya sattığımız kılıf, 45 liraya çıkınca bunu müşteriye söylemek zor oluyor. Fiyatı 45 lira dediğimizde müşteri doğal olarak kaçıp gidiyor. Bu şekilde bizim işlerimiz de çok düşüyor. Dolar’ın artması, özellikle aksesuar ve Iphone konusunda işlerimizi ciddi derecede etkiledi. Bizim olayımız müşteri potansiyelinin ciddi derce de azalmasıdır. Bütün malzemeler Dolar üzerinden geldiği için, Dolar’dan etkilenilmemesi söz konusu değildir. Teknik servis işi de yapıyoruz. En basitinden satın aldığımız 250 liralık ekran 350 liraya kadar çıktı. Müşteri de ister istemez bu durumdan etkileniyor. İkince el cep telefonlarında fazla bir fiyat değişimi yaşanmadı. Esas fiyat değişimi birinci el cep telefonlarında yaşandı. Ufak tefek de olsa işlerimiz sürüyor.”

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER