'Vicdanen rahatım!'

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın sorunlarının ilgili makamlara iletilmesi noktasında her türlü çalışmayı yaptıklarını belirterek, “Biz görevimizi yaptık. Vicdanen rahatım. Bundan sonraki görev ve sorumluluk siyasi irade ve icra makamlarındadır dedi.

'Vicdanen rahatım!'

Vedat YETİK

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın sorunlarının çözümü noktasında yapılması gereken her türlü yol, yöntem ve projeyi ilgili kurum ve kuruluşlara rapor halinde ilettiklerini, bundan sonraki sorumluluğun siyasi irade ve icra makamlarında olduğunu söyledi.

Şekerdağ, günışığı’na yaptığı açıklamada, göreve geldikleri günden itibaren Elazığ’ın ihtiyaçlarını ve sorunlarını tespit ettiklerini ve bunların çözüm yollarını rapor haline getirdiklerini belirtti.

35 maddeden oluşan bu raporu ilgili mercilere ilettiklerini hatırlatan Başkan Şekerdağ, “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak ben vicdanen rahatım. Üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bizim misyonumuz gereği yanlış yürüyen işleri söylüyoruz. İcra makamlarının, yatırımcının önüne açması gerektiğini söylüyoruz. Yatırım yapmanın yöntemini söylüyoruz. Elazığ’a yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Biz Elazığ’da olması gereken 35 projeyi ilgili makamlarla ve kamuoyuyla paylaştık. Elazığ’ın önünü açabilecek adımların mutlak surette atılması lazım. Bunu kamu atacak. Biz bunları yapamayız. Bunu kamu yapacak. Yetki, vekillerde ve icra makamlarındadır.” dedi.

“BU ANLAYIŞLA BİR YERE VARILMAZ!”

Elazığ’ın kalkınmasının ve yatırım çekebilmesinin ancak kamu yoluyla mümkün olabileceğini vurgulayan Başkan Şekerdağ, “Kamu, yatırımın önünü açacak adımlar atacak ki özel sektörde ‘ben bu işe varım. Elazığ’a yatırım yapmaya hazırım’ diyebilecek konuma gelsin. Mevcut siyasi idare ve ildeki icra makamları yatırıma elverişli ortamı sağlayamadığı sürece buraya yatırım çekemezsiniz. Bu Ticaret Odası Başkanının veya diğer sevil toplum kuruluşlarının işi değil. Bu icra makamlarının işidir. Arsa tahsisi yapmak, teşvik mevzuatını değiştirmek siyasi iradenin ve icra makamlarının işidir. Biz artık çok küçük bir dünyada yaşıyoruz. Kimin ne yaptığını herkes görüyor. Gelişmiş ve kalkınmış şehirlerin bu gelişimi nasıl sağladıklarını herkes çok rahatlıkla görüyor. Adamlar birliktelik yapıyorlar, istişare yapıyorlar, şehrin kanaat önderleri bir araya gelip şehirlerinin menfaatleri doğrultusunda samimi bir duruş sergiliyorlar. Şehrin menfaatlerini kendi menfaatleri üzerinde tutabiliyorlar.  Bize bakıyorsunuz, kibir, enaniyet zirveye vurmuş bir insan tipi var. Böyle bir anlayışla bu şehri ne kadar geliştirebilirsiniz? Onun için bizim enaniyetten, kibirden, gururdan kurtulması lazım. Ben her şeyi yaparım mantığından kurtulması lazım. Biz bunu yapamazsak Elazığ’ı bir adım öne taşıyamayız. Suni gündemler oluşturmakla bir yere varılmaz. Elazığ’ın ismini değiştirmekle bir yere varılmaz.” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER