Zamlar yoluna devam ediyor

Elazığ’da iki ay önce 2 TL olan pilavlık bulgur 3 TL, 6 TL olan pilavlık baldo pirinç 9 TL, 2 TL olan dövme 3 TL, 7 TL olan barbunya 10 TL oldu.

Zamlar yoluna devam ediyor

Geçen yıl kuraklığı sebep gösteren fırsatçı zihniyet bu yıl kur artışını öne sürerek kurdan etkilenmesi mümkün olmayan ürünlere defalarca zam yapıyor. Elazığlılar yaklaşan kış ayları nedeniyle yaptığı kış hazırlığının da yaş sebze, meyve, kurutmalıklar ve salça fiyatlarındaki yükselişe anlam veremiyor.
Bütün yurtta olduğu gibi gıda maddelerinde iğneden ipliğe peş peşe zamlar geldi. Bazı gıdalarda ortalama yüzde 40-50’yi bulan bir artışlar gerçekleşirken, bu artış salçada yüzde 100’ü buldu. Yaklaşık 2 ay önce 10 kilogramlık bir teneke domates salçasının fiyatı 40 TL iken, en az 100 TL civarında etiketle satışa sunuluyor.
EYLÜL ZAM AYI OLDU
Eylül ayıyla birlikte sebze, meyve, kurutulmuş gıdalarda ki fiyat artışı bakliyat fiyatlarında da kendini gösterdi. 2 ay önce kilogramı 7 TL’den satılan nohut, barbunya, kuru fasulye ve pilavlık baldo pirinç ortalama 9-10 TL’den tüketiciye sunuluyor. 
Vatandaş değişen ve sürekli artan fiyatlar karşısında mutfak masrafını kısmaya başladı. Yaşadığı ekonomik sıkıntıyı dile getiren ev hanımı Hatıra Yanılmaz, “Geçtiğimiz yıl kuraklık var dediler, yaz boyu, domatesi, soğanı, meyveyi pahalıya aldık. Bu yıl yaz sebzesini, yaz meyvesini ucuz göremedik. Sebep bu defa dolar artışı oldu. Fırsatçı zammı diyorlar, kontroller yapılıyor ama zamların önüne geçilmiyor. Dolar’dan değilse bu yükseliş, fırsatçı işiyse bu işi çözecek olan devlettir, belediyedir, valiliktir değil mi?” dedi.
PARA YETMİYOR
Sebebi ne olursa olsun kurdaki artışlar, fırsatçı zammı en çok dar gelirli asgari ücretle çalışanları etkiliyor.
Ortalama Bin 700 TL ücretle çalışan bir kişi 2 ay önce mutfak masrafına ortalama 700 TL harcarken Eylül ayıyla birlikte bu masrafı yüzde 30 arttı, eve giren ürün ise kısıtlanmış oldu.
Kış aylarıyla birlikte fiyatların daha da yükseleceği kaygısını yaşayan vatandaş, kazancında bir artış olmaksızın sabit bir gelirle hayatına devam etmek zorunda olduğunun bilincinde. 
Aylar önce normal seyrinde giden fiyatların aniden bazı ürünlerde en az yüzde 50’yi bulan, bazılarında ise yüzde 100’ün üzerinde artış göstermesi vatandaşın sıkıntısını artırırken, enflasyon bu şekilde devam ederse, vatandaş yılsonunda aynı maaşla borç batağında gireceğini düşünüyor.
FİYATLAR YÜKSELİYOR
Türkiye’de kış aylarının ağır yaşandığı şehirler sıralamasında üstlerde yer alan Elazığ’da diğer yoğun yaşanan şehirler gibi vatandaş, kışlık bakliyatını yazdan alıp eve istifleme geleneğini devam ettiriyor. 
İki ay önce; 2 TL olan pilavlık bulgur  3 TL, 6 TL olan pilavlık baldo pirinç 9 TL, 2 TL olan dövme 3 TL, 7 TL olan barbunya 10 TL oldu.
40 TL’den müşteri bekleyen 10 kilogramlık domates salçası ortalama 100 TL’den satılırken, meyve ve sebze fiyatları da yükseldi. Elazığ Sebze Hali’nin 13 Eylül tarihli fiyat tarifesine göre zamlı olarak satılan bazı meyve sebzeler şu fiyatlarla satışa çıkarıldı: armut 4 TL, ananas 7 TL, ayva 4 TL, elma 3.3 TL, bamya 10 TL, dolmalık biber 2.80 TL, salkım domates 5.50 TL, İNCİR 6.75 TL, şeftali 3.50 TL 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER