"15 TEMMUZ; TARİHE KARA LEKE"

HABER: GÜLÇİN TURGU - 15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde yaşadıklarını Gazetemiz Günışığı'a anlatan AK Parti Elazığ Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığ'da o gece sahada yalnız kendilerinin olduğunu siyasi süreci tek başına yönettiklerini söyledi.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.07.2022, 17:47 14.07.2022, 19:37 Günışığı Gazetesi
228

AK Parti Elazığ Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığ’ın tarihin her döneminde gösterdiği asil ve onurlu duruşu 15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu gece bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek; "O gecenin atmosferini yaşamak, o geceyi tarif etmek gerçekten çok kolay değil. Bizim bu duyguları, o geceyi bizden sonraki nesillere aktarmamız lazım."dedi.

Türkiye'nin dört bir yanında toplumun her kesiminin katılım sağladığı kararlı bir direnişle bertaraf edilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümü. Darbe girişimi sırasında AK Parti İl Başkanı olarak görev yapan Ramazan Gürgöze o geceyi anlattı.

Türkiye, 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde örgütlenmiş Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın üyesi bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu kanlı bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi halkın sokağa çıkması ve TSK içinde vatanına, milletine, devletine bağlı olan gerçek asker çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğratıldı.

O gecenin kahramanları yani Türk Milleti, demokrasiye sahip çıktı. Askeriyle, polisiyle, siviliyle darbe püskürttü. Türkiye demokrasi tarihine kara harflerle yazılan bu cunta girişiminin bilançosu ise maalesef çok ağır oldu. Türkiye’nin en uzun gecesinde 251 vatandaşımız şehit, 2 bin 196 vatandaşımız da gazi oldu.

AK Parti Elazığ Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, 15 Temmuz'un milletimizin yazdığı son destan olarak tarihe geçtiğini belirterek, Aziz milletin, Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’a, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkarak, hainlere geçit vermemiş; tanka topa karşı göğsünü siper, imanını miğfer ederek destan yazdığını söyledi.

Elazığ’ın yüreği mert insanlarının, 15 Temmuz’da meydanlara çıkan ilk illerden biri olduğunu; tarihinden aldığı manevi güç ve şuurla, demokrasiden ve milli iradeden yana onurlu duruşunu ortaya koyduğunu aktaran Gürgöze, hem kendileri ve hem millet için tarihi bir gün olan 15 Temmuz Ruhunun sonraki nesillere de aktarılması gerektiğini belirtti.

Failleri, hainleri ve onların destekçileri açısından bakıldığında 15 Temmuz'un sadece darbe değil aynı zamanda bir işgal ve iç savaş girişimi olduğunu, Millet açısından bakıldığında ise 15 Temmuz bir sivil diriliş ve direniş destanı olduğuna dikkat çeken Ramazan Gürgöze, asıl sorumluların hukuk çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirterek; "Allah bir daha ne bizim ülkemize, ne de başka bir ülkeye, hiçbir millete, bu hadiseyi bir daha yaşatmasın."dedi.

"Maalesef o dönem gidişata göre konum belirleyen, sokağa çıkmayan, vatana ve seçilmiş hükümete Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, ülkenin demokrasisine sahip çıkmak yerine kaçmayı ya da uzaktan seyretmeyi tercih edenler, darbe kontrol altına alınınca, halkın, bayrağına, milletine seçilmiş hükümetine sahip çıkmasının adı kesinleştikten sonra ortaya çıkan ve meydanlardan ayrılmayan çok sayıda insan oldu."diyen Eski Başkan Gürgöze, 1-2 gün sonrasında meydana çıkanların o geceki konumlarının sorgulanması gerektiğine dikkat çekti.  Ramazan Gürgöze, sandıkla gelenin, sandıkla görevden ayrılması gerektiği inancında olduğunu ifade ederek, devletin bundan sonra yapması gerekenler konusunda da tavsiyelerde bulundu.  

*BİLGİ SAHİBİ DEĞİLDİK… SÜRECİ TAMAMEN BİZİM YÖNETMEMİZ GEREKİYORDU.

Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze, hain darbe girişiminin ilk saatlerinde konunun ne olduğu konusunda herhangi bir fikir sahibi olmamalarına rağmen 15 Temmuz Gecesi'nde Elazığ'da siyasi süreci kendisinin yönettiğini belirterek; "O dönem ben AK Parti İl Başkanıydım. Gece saat 10:00 gibi bu hain darbe girişimi ile ilgili bir bilgi geldi. Doğrusu bilginin kaynağı konusunda tereddütlerim vardı. Fakat daha sonra genel merkezimizden bu konuyla ilgili bir bilgilendirme yapıldı. Parti binasını açmamız konusunda talimat verildi. Ondan sonra sürecin idaresi noktasında da Elazığ'da bizim tarafından yönetilmesi hususunda bir bilgilendirme geldi. Çünkü ne olduğu konusunda kimsenin bir bilgisi yoktu. Genel merkezde dahil Türkiye'de birçok insan da konunun ne olduğu konusunda bir bilgi sahibi değildi. Ondan sonra biz süreci hemen başlattık. Ben hemen parti binasına geçtim. Merkezdeki bütün teşkilat binalarının yanı sıra ilçelerdeki teşkilat binalarının da açılması konusunda talimat verdim ve süreci yönetmeye başladık. Tabi hiçbir bilgi alamıyoruz gecede yaşananlarla ilgili. Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın hayatta olup olmadığı konusunda bile bir bilgimiz yoktu. Genel merkezle konunun ne olduğu konusunda bir, iki görüşmem oldu. Bilgi sahibi olmadığımız için iş başa düşmüştü. Süreci tamamen bizim yönetmemiz gerekiyordu."dedi.

*O GECE SADECE BİZ VARDIK

Konunun çok detaylarını bilmediğimiz içinde tereddütleri olduğunu ancak buna rağmen inisiyatif alarak halkı meydanlara davet ettiklerini anlatan Gürgöze, o gece vali de dahil olmak üzere hiçbir bürokrasiye ve siyasiye ulaşamadıklarını ifade etti. Ramazan Gürgöze; "O günde Vali, Belediye Başkanı, Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü dahi yoktu. Yani sürecin tamamı bizim tarafımızdan yürütüldü. Sadece biz vardık. Ben düşündüm bu durumda ne yapılması gerekiyordu? Konunun çok detaylarını bilmediğimiz içinde tereddütlerimiz vardı. Fakat böyle bir hain darbe girişimi olma olasılığından hareketle bizim yapmamız gereken, halkın hakemliğine başvurmaktı. Halkımızı sokağa döküp bu hain kalkışmaya karşı bir direniş göstermek adına kendi bir düşüncemiz oldu. Birinin talimatı veya bir başka nedenle yapmadık biz bunu. Çünkü millete ve devlete karşı işlenmiş bir kalkışma girişimiydi. Burada yapılacak tek birşey vardı, halkın desteğini almaktı. O gece hiçbir yetkili yoktu. Vali izindeydi, Emniyet Müdürünü arıyorum yok, Jandarmayı arıyorum yok. Belediye yok. Hiçbir vekil yok. Gerek bürokraside gerek siyasette sadece biz vardık. Kararların tamamını biz aldık. Sonradan öğrendik tabi valimiz izindeydi. Defalarca aramama rağmen ulaşamıyordum. Ulaşamayınca insan tedirgin oluyor. Herkes işin içinde mi? diye. Tabi valimiz o gece derhal yola çıktı. Karayoluyla Elazığ'a geldi. Defalarca konuları konuştuk. Süreci idare etmek için sürecin başındaydı ama yoldan idare ediyordu. Emniyet Müdürümüz Allah rahmet eylesin, o dönem hastaydı. Sonrasında vefat etti. Şehir dışındaydı izinliydi. Jandarma Alay Komutanı'na ulamıyordum. Şimdi ifade etmek istemediğim başka yetkililerde var ulaşamadığımız. Belediye Başkanımız yok, milletvekillerimiz yok. Sadece bir milletvekilimiz buradaydı. Sonradan haber almış ve bize eşlik etti. Onunla birlikte süreci yönettik.  O gece sabaha kadar çok şey yaşadık."ifadelerini kullandı.  

*MİLLETİNE, DEVLETİNE VE SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'A SAHİP ÇIKMA ADINA HALKIMIZI SOKAĞA DAVET ETTİK."

Millete, devlete ve Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıkma adına halkı sokağa davet ettiklerini belirten Ramazan Gürgöze; "O gün parti binasında yapılan toplantıda hiçbir arkadaşımızdan fikir çıkmadı. Hatta beni parti binasından başka bir yere götürme noktasında arkadaşlarımızın talepleri de oldu ama asla böyle bir şey yapmamızın mümkün olamayacağını, biz arkadaşlarımıza ilettik. Sürecin başında bizzat kendimizin olacağını ve bizim yöneteceğimiz noktasında arkadaşlara talimatlarımız oldu. Ve düşündüm halkı sokağa dökmenin şart olduğu kanaatine vardım. Derhal gerek sosyal medya hesaplarından, gerek partimize kayıtlı olan, yaklaşık o dönem 70 Bin civarında üyemiz vardı. Bu üyelerimizin hepsine SMS yoluyla, o günkü adıyla PTT Meydanı'na, millete, devlete ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıkma adına halkımızı sokağa davet ettik."dedi.

*YAPTIĞIMIZ İŞİN DOĞRU OLDUĞUNA İNANDIK

Darbe girişimde karşılarına çıkacak olayların neler olabileceğini, darbe görmüş birisi olarak tahmin ettiğinin altını çizen Gürgöze; "Tabi artık sokağa çıkınca işin rengi değişiyor. Çünkü bu bir darbe girişimiydi. Bu ülkede darbe yaşamış vatandaşlarımız bilirler, darbe konusunda çok acı tecrübeler var. Bu darbe girişimde karşımıza çıkacak olayların neler olabileceğini tahmin edebiliyorduk. Geçmiş dönemlerden okuduklarımız ve yaşadıklarımızdan yola çıkarak tabi. Nitekim 12 Eylül 1980 darbesinde ben o zaman ortaokul talebesiydim. Karşımıza neler çıkabileceği yönünde tabi kafamızda düşüncelerimiz var ama bu düşüncelerin bizi asla geri çevirmemesi noktasında bizim zaten düşüncemiz ve inancımız var. Biz halkımıza güveniyoruz. Yaptığımız işin doğru olduğuna inanıyoruz."

*ENDİŞEMİZ BİR VATANDAŞIMIZIN BURNUNUN KANAMASININ MÜSEBBİBİ OLMAK

"Ülkemize, devletimize herhangi bir saldırı olması durumunda vatanını seven, milletini seven, o inançla, o düşünceyle yaşamış bir insanın yapması gereken biri olarak sokağa çıktık. Halkı sokağa davet ettik." diyen Ramazan Gürgöze; "Sokağa çıkarken bir tek tereddüttüm vardı. Bizim şahsımızla ilgili hiçbir zaman tereddüttümüz asla olmadı ama sokağa çağırdığımız Elazığ Halkı'nın buna kesinlikle sahip çıkacağına dair inancımız tamdı. Halkı sokağa dökerken herhangi bir olumsuzluk durumunda bir kişinin bile burnunun kanamasının müsebbibi olarak kendimizi görmemiz konusunda endişelerimiz vardı. Onun dışında zerre bir tereddüt yaşamadım, halkımızı sokağa çağırırken."diye konuştu.

HALKI SOKAĞA DAVET EDEN İLK TEŞKİLAT BİZ OLDUK

Bizzat kendisinin aldığı bir kararla halkı sokağa döktüklerini ve ilk sokağa inen, halkı sokağa davet eden teşkilatlardan biri olduklarına vurgu yapan Gürgöze; "Biz Elazığ'da darbeyle ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşamadık fiili olarak. İstanbul'da parti binaları basıldı ama bizde böyle bir durum olmadı. Ama olması gibi bir durumda bu tür ihtimallerin olmasının son derece doğal olduğunu bildiğimiz için gerekli tedbirlerimizi aldık.  Böyle bir durumun meydana gelmesi halinde bizim zerre kadar bir tereddüt yaşamayacağımızı biliyorduk. Yaşamadıkta nitekim. İşte dediğim gibi endişe ettiğim noktada kendimizi oradan sorumlu tutardık bir vatandaşımızın burnunun kanaması noktasında. Darbe girişiminde yapılabileceğin bu olduğunu, eğer birilerinin canı yanacaksa bu biz bile olsak yanmalı, birileri bu konuda bedel ödeyecekse bizde olsak o bedeli ödemeye inancımız tamdı. Bizde bunun gereğini yaptık."dedi.

AK Parti Eski İl Başkanı Ramazan Gürgöze açıklamasının devamında şunları söyledi;

*DARBE GİRİŞİMİ KONTROL ALTINA ALININCA ORTAYA ÇIKAN ÇOK SAYIDA İNSAN OLDU

" Maalesef o dönem gidişata göre konum belirleyen, sokağa çıkmayan, vatana ve seçilmiş hükümete, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, ülkenin demokrasisine sahip çıkmak yerine kaçmayı yada uzaktan seyretmeyi tercih edenler de hem siyaset arenasında hem de başka alanlarda tabiki varlardı. Sonradan darbe kontrol altına alınınca, halkın, bayrağına, milletine seçilmiş hükümetine sahip çıkması kesinleştikten sonra ortaya çıkan ve meydanlardan ayrılmayan çok sayıda insan oldu."

*1-2 GÜN SONRA MEYDANA ÇIKANLARIN O GECEKİ KONUMLARI SORGULANMALI

"Ama şunu hep ifade ediyorum. 15 Temmuz akşamı, gece saat 12 ve 1'e kadar sokağa çıkan insanların gerçek samimiyetinden zerre kadar kuşku duymamak gerektiğini düşünüyorum. 1-2 gün sonrasında meydana çıkanların o geceki konumlarının sorgulanması gerekiyor. Tabi o gece çok şey yaşandı. Çok şey yaptık. Halkımız çok destek verdi."

*O GÜN ÇÜNKÜ BİZİM İÇİN ÇOK TARİHİ BİR GÜNDÜ

"Biz il başkanı olduğumuz dönemde her 15 Temmuz yıldönümünde biz bir video yayınlıyorduk. O videoda o gece saat 12 ve 1'e kadar yaşananları anlatan görüntülerle biz onu duyurduk. 2019'da ki videomuzda da bunları ifade etmiş ve yayınlamıştık. Sokağa nasıl çıktık, meydana indiğimizde karşılaştığımız tablo neler, meydandayken karşılaştığımız hususları anlatan görüntülerdi. Her 15 Temmuz gelince eski defterleri açıyoruz. O gün çünkü bizim için çok önemli bir gündü. Tarihi bir gündü, hem bizim için hem milletimiz için ve hem de ülkemiz için tarihi bir gündü."

ELAZIĞ'DA SİYASİ SÜRECİN TAMAMINI BEN YÖNETTİM.

" Sonrasında yaşananlara baktığımızda ise daha öncede dediğim gibi sabaha kadar çok şey yaşadık. 28 gün boyunca orada nöbet tuttuk. 28 gün boyunca PTT Meydanı'ndan ayrılmadık. Elazığ'da siyasi sürecin tamamını ben yönettim. O dönemlerde sizlerde oralarda bulundunuz. Ben hep ifade ettim yastık yaparak uyuduğumuz, 28 gün boyunca hem bizler, hem Elazığ Halkı, devletine, milletine ve bayrağına karşı düzenlenen bir saldırıda asla o meydanları terk etmeyen çok kadirşinas davranış örneği ortaya koydu."

ÜLKENİN BİRLİĞİNE, BERABERLİĞİNE, BU ÜLKENİN SEÇİLMİŞ İKTİDARINA YÖNELİK ÇOK HAİN DARBE GİRİŞİMLERİ OLDU. 

"Tabi o günden bugüne geldiğimiz noktada 28 Şubat sürecinden başlayarak, Gezi Kalkışması, onun öncesinde E-muhtıralar, Yargı Darbesi, 15 Temmuz gibi bu ülkenin birliğine, beraberliğine, bu ülkenin seçilmiş iktidarına yönelik çok hain darbe girişimleri oldu. Sadece 15 Temmuz değil, yargı darbesi yapıldı, zindana atmakla tehdit ettiler, parti kapatma girişimleri oldu. 17-25 Aralık operasyonları oldu. Mit tırları operasyonları oldu. Bunlar çok şükür geride kaldı. Tarih oldu. İnşallah bundan sonra süreçlerde Türkiye tarihinde demokrasi kesintisiz bir şekilde devam edecektir."

SANDIKLA GELENİN, SANDIKLA GÖREVDEN AYRILMASI GEREKTİĞİ İNANCINDAYIM.

"Dünyanın hiçbir yerinde halkın iradesiyle iktidara gelmiş bir hükümetin, bir yönetimin gayri meşru yöntemlerle yine sandık dışı başka yöntemlerle alaşağı edilmesi, amasız, fakatsız ve koşulsuz reddediyorum. Sandıkla gelenin, sandıkla görevden ayrılması gerektiği inancındayım. Bu ülkede artık 15 Temmuz'dan sonra kimsenin aklından geçirmemesi hususu olarak karşımızda duruyor."

* HALKIMIZIN BİZE SAHİP ÇIKACAĞINA İNANCIMIZ TAMDI

"İlk çıktığımızda PTT Meydanı'na, o döneme ait resimler var. 10-20 kişiyiz. Ülkesine, milletine sahip çıkması noktasında herkese SMS attık. Akın akın insanlar gelmeye başladı. Parti yöneticilerimizin tamamı geldi. Ben halkımız konusunda asla bir tereddüt yaşamadım. 2016'ya kadar ben yaklaşık 2 yıllık il başkanıydım. O dönemlerde halkın desteğine ihtiyaç duyduğumuz anlarda, halkı yanımızda görmek istediğimiz herhangi bir konuda halkımızı yanımızda gördük. Ben sadece şunu söylüyordum. Böyle bir darbenin olacağına, böyle bir darbenin girişiminde, seçilmiş hükümete ve Türkiye'ye yönelik bir girişim olması noktasında halkımızı ikna edip etmememiz konusunda endişemiz oldu. Eğer biz kendimizi halka ifade edersek halkımızın bize sahip çıkacağına inancımız tamdı. Sürecin Elazığ'da ki yöneticisi bendim. Genel merkez bu konuda bana tam yetki vermişti."

DEVLETİNİ DE KORUYACAK OLAN HALKTIR.

"Bir vekilimiz var, 15-20 tane parti yöneticimiz var. Eğer böyle bir darbe girişiminde halk size sahip çıkmazsa, işin içerisinde asker veya polis varsa eğer tankla ya da silahla gelen bir gruba karşı ne yapabilirdik ki. Yapacak bir şeyimiz yoktu.  Halk destek verecek, halk size güç verecek. Sizi koruyacak. Devletini de koruyacak olan halktır. Cumhurbaşkanımızın çok güzel bir sözü vardır. Tarihe altın harflerle yazılması gereken bir söz. 'Halkın gücünün üzerinde güç yoktur.' Cumhurbaşkanımız hep ifade etmiştir. Halkın gücünün üstünde başka güç yoktur. Halkı arkasına alan bir yönetici, bir devlet adamı, bir siyasetçiyi yenebilecek hiçbir güç yoktur. Tank, tüfek yenemez. Yeter ki halkın desteği sizin arkanızda olsun. Halkın desteğinden zerre şüphe duymadık. Bizim çağrımızdan en fazla yarım saat sonra PTT Meydanı tıklım tıklım doldu."

*BASINIMIZIN BÜYÜK DESTEĞİNİ GÖRDÜK

"Biz PTT Meydanı'na çıktığımızda o dönem Kanal Fırat çok inanılmaz bir destek verdi. Özellikle benim attığım her adımı, oradaki halkın görüntülerini saniye saniye verdiler. Kanal 23 destek verdi. Biz halkımıza da o vesileyle ulaştık. Gazeteniz Genel Yayın Yönetmeni M.Nafiz Koca'nın desteğini aldık. Dönemin siyasi başkanlarını aradım destek istedim. Bu darbenin sadece bize değil ülkeye karşı yapılmış olduğunu izah ettim. Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, HÜDA-PAR İl Başkanı Yüksel Bey meydana geldiler. Sonraki süreçte diğer siyasi partiler de geldi. Büyük Birlik Partisinin İl Başkanı vardı. Onlar hemen geldiler. Her renkten insanlar vardı."

*O GECEYİ TARİF ETMEK KOLAY DEĞİL

"Biz Cumhurbaşkanımızın çağrısından saatler önce meydana çıkmıştık. Halkı meydana dökmüştük. Benim elimde sadece bir megafon vardı. Çok iptidai şartlarda arkadaşlarımızın hemen temin ettiği. O megafondan 'Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yapacak' diye anons ettiğimde meydan inim inim inliyordu. Çünkü o saate kadar Cumhurbaşkanımızın yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyorduk. Meydan hınca hınç dolmuştu. Çok çeşitli taleplerde bulunanlar da vardı. Gelip bana bizi silahlandır diyen vatandaşlarımız oldu. Bize silah ver işte şuraya saldıralım diyenler oldu. O gecenin atmosferini yaşamak, o geceyi tarif etmek gerçekten çok kolay değil. Bizim bu duyguları, o geceyi bizden sonraki nesillere aktarmamız lazım."

* ASIL SORUMLULAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI

"O günden bugüne çok şeyler söyledik, 15 Temmuz'la ilgili olarak. Şunu çok net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Allah bir daha ne bizim ülkemize, ne de başka bir ülkeye, hiçbir millete, bu hadiseyi bir daha yaşatmasın. Bununla ilgili devletimizin üzerine düşen, sorumluklar var. Böyle bir hadiseyi önceden görüp, tedbir almak, bu şekilde olabilecek bir şey var ise, kuşku var ise bu bertaraf etmek, engellemek devletimizin görevi. Bununla ilgili sorumluların gerçekten çok ağır bir şekilde ama asıl sorumluların, kenardan, köşeden bir şekilde bulaşmış olanların değil. Asıl sorumluların kesinlikle en ağır şekilde hukuk çerçevesinde cezalandırılması gerekir. İnsanların dini duygularını istismar eden bir terör örgütüydü. Dolayısıyla bulaşmayan hiç kimse yok. Asıl sorumluların, bu işe destek verenlerin en ağır şekilde cezalandırılması ve bir daha böyle bir olaya tevessül etmemesi için örnek bir mücadelenin ortaya konulması gerekiyor. Dini duygularla veya başka nedenlerle içinde yer almış olanların, çocuğunu okula göndermiş veya dershanesine gönderenlerin suçlu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ediyorum. Bu mücadelede onların ayıklanması gerekiyor."

BU FARKINDALIĞI YAŞATAN GÜNIŞIĞI'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ramazan Gürgöze son olarak il başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra herhangi bir görüş ve röportaj talebinde bulunulmadığını bu farkındalığı yaşatan Günışığı Gazetesi'ne teşekkürlerini bildirerek; "Ben il başkanı olduğum dönemlerde tüm programlara katılmıştım. Görevden ayrıldıktan sonra, 2. Yılı il başkanlığı görevinden ayrılışımın. Hiç kimse bu konuyla ilgili ana aktör olan bizlere ne bir soru, ne bir röportaj talebinde bulunmadı. Ben sizlere özellikle bu farkındalığı oluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Genel Yayın Yönetmenize ve sizlere de teşekkür ediyorum."dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 1 3
2. Trabzonspor 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Beşiktaş 1 3
5. Galatasaray 1 3
6. Gaziantep FK 1 1
7. Sivasspor 1 1
8. Ankaragücü 0 0
9. Fenerbahçe 0 0
10. Hatayspor 0 0
11. Başakşehir 0 0
12. Kasımpaşa 0 0
13. Konyaspor 0 0
14. Ümraniye 0 0
15. Giresunspor 1 0
16. Antalyaspor 1 0
17. Kayserispor 1 0
18. Karagümrük 1 0
19. İstanbulspor 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@