1500 Yıllık Tarih Kaderine Terk Edildi

Tamer ÖREN - Elazığ’da tarihi  Surp Kevork Manastırı  gün geçtikçe  yok olmaya yüz tutarken adeta kaderine terk edilirken uzmanlar gerekli restorasyon çalışmasının yapılıp tarihi yapının turizme kazandırılmasını istiyor.

1500 Yıllık Tarih Kaderine Terk Edildi

Elazığ Şahinkaya köyü sınırları içerisinde bulunan ve 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen  Surp Kevork Manastırı  adeta kaderine terk edildi. Elazığ Belediyesi  sorumluluk alanında bulunan tarihi yapı bir taraftan doğayla mücadele ederken diğer yandan da  son yıllarda define avcılarının da ağır tahribiyle karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, 1500 yıllık bir geçmişe sahip tarihi manastırın gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak turizme kazandırılmasını istiyor.

Şehirler Artık Kültür Satıyor

Bu tür tarihi yapıların gerekli bakım ve restorasyon çalışmalarının yapılıp turizme kazandırılması gerektiğini vurgulayan  Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden  Prof. Dr. Yüksel ASLANTAŞ “ Orası bir Ermeni kilisesi, her ne kadar artık ilimizde Ermeniler yaşamasa da turizme kazandırılmasında  fayda var. Müze olarak, arkeolojik  park olarak kullanılabilir. Harput’ta kızıl kilise de yapılması planlanan restore çalışmalarının  benzerini de burada yapabilir.  Şehirler artık turizm anlamında kültür, yemek, müzik satıyorlar.  Kilisenin bulunduğu yer itibariyle köy olarak geçse de Çayda Çıra mahallesiyle iç içe geçmiş durumda. Gerekli çalışmalar yapılıp turizme kazandırılırsa ilimiz ekonomisine  katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alaattin Tatar
Alaattin Tatar - 3 ay Önce

İzzetpaşa Camisinden yukarıdaki,Arpacının un fabrikası olarak bizim bildiğimiz;Ama bahçe duvarları yıkıldıktan sonra ortaya çıkan tarihi kilise içinde bir yazı hazırlayabilirmisiniz? Ben şahsen Elazığlı bir müslüman olarak,bu harabe vaziyetteki, yıllardır göz önünde olan bu tarihi eserede sahip çıkılmasının şart olduğuna inanıyorum.Aksi halde bu ve bunun gibi harap tarihi eserler bizim için yüz karasıdır.

SIRADAKİ HABER