171 personele halkla ilişkiler eğitimi verildi

Kalite yönetim proje ofisi tarafından hazırlanan Halka Hizmet İçin Sürekli Eğitim projesi kapsamında Elazığ Belediyesinde görev yapan ...

171 personele halkla ilişkiler eğitimi verildi
Kalite yönetim proje ofisi tarafından hazırlanan “Halka Hizmet İçin Sürekli Eğitim” projesi kapsamında Elazığ Belediyesinde görev yapan 171 personele “halkla ilişkiler, iletişim ve müşteri memnuniyeti” konularında eğitim verildi. Eğitim sonrasında personeller sertifikalarını düzenlenen bir törenle Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva’dan aldı.

Elazığ Belediyesi kongre ve kültür merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine Başkan Selmanoğlu ile Genel Sekreter Altunyuva’nın yanı sıra Belediye Özel Kalem Müdürü Akın Şatıroğlu, Etüd Proje Müdürü Enver Geçen, Kültür ve Sosyal İşler Müdür Yardımcısı Halis Özer ve Basın Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Burhan Bulut ile kursiyerler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu belediye’de görev yapan personele kurumsal halkla ilişkiler konusunda çeşitli uyarılarda bulunarak, sözlerine şöyle devam etti: “Belediyeler ana merkezlerden bir yer ve insanların sıklıkla uğradığı bir kamu kurumu. Burada görev yapan personellerimizin vatandaşlarla olan ilişkilerinin daha iyi olması, onları daha iyi anlaması ve onların sorunlarını çözmesi için Kalite yönetim proje ofisi tarafından hazırlanan “Halka Hizmet İçin Sürekli Eğitim”projesi kapsamında Elazığ Belediyesinde görev yapan 171 personele “halkla ilişkiler, iletişim ve müşteri memnuniyeti” konularında eğitim verildi.” dedi.

Hayatın bir eğitim süreci olduğunu ve ömrün bir imtihanla noktalandığını belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Belediye vatandaşa hizmetlerin yansıdığı bir kurum ve zaman zaman bizleri ziyaret eden hemşehrilerimizin günlük hayatta moralleri bozuk olmuş olabilir, bizler onları anlamalı, onlara sevgi ve saygıyla yaklaşmalıyız. Hemşehrilerimizin mutluluğu demek bizlerin mutluluğu demektedir. Onları belediye binamızda en iyi şekilde karşılayıp, kendi evlerindeymiş gibi rahat bir ortamda hizmet vereceğiz. Umuyorum ki bu eğitim belediye personelimiz açısından son derece verimli geçmiş ve amacına ulaşmıştır.
Başkan Selmanoğlu’nun ardından söz alan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altuyuva ise Fırat Kalkınma Ajansının teknik destekleriyle Elazığ Belediyesi Kalite Yönetim Sistem Proje Ofisi tarafından hazırlanan “Halka Hizmet İçin Sürekli Eğitim”projesiyle Elazığ Belediyesinde görev yapan personele “halkla ilişkiler, iletişim ve müşteri memnuniyeti” konularında eğitim verildiğini, belediyelerde hizmette önemli kurumların başında yer aldığını belirterek bu eğitimlerin son derece önemli olduğunu kaydetti.
Bölgenin kalkınması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Altunyuva, Başkan Selmanoğlu’nun halkla ilişkiler konusunda son derece bilgili biri olduğunu kaydederek, “Bu bilgilerinden ve tecrübelerinden Ajans olarak faydalanmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Konuşmaların ardından kursiyerler sertifikalarını Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, Belediye Özel Kalem Müdürü Akın Şatıroğlu, Etüd Proje Müdürü Enver Geçen, Kültür ve Sosyal İşler Müdür Yardımcısı Halis Özer ve Basın Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı Burhan Bulut’tan aldılar.
Program toplu çekilen fotoğraf çekimiyle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER