2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü

Orman ve Su İşleri Elazığ Şube Müdürü Hüseyin Çelik, Su yaşamsal bir kaynak, sulak alanlarımız en önemli doğal peyzaj alanlarımızdır. Sulak alanlar, turizm gelir kaynağıdır dedi.

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü
Orman ve Su İşleri Elazığ Şube Müdürü Hüseyin Çelik, "Su yaşamsal bir kaynak, sulak alanlarımız en önemli doğal peyzaj alanlarımızdır. Sulak alanlar, turizm gelir kaynağıdır" dedi.

Çelik, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Ramsar Sözleşmesi olarak da bilinen 'Sulak Alanların Korunması Sözleşmesinin' 1971 yılı Şubat ayında İran'ın Ramsar kentinde imzalandığını, sözleşmenin imzalandığı 2 Şubat tarihinin sulak alanların korunmasının önemine kamuoyunun dikkatini çekmek üzere 1997 yılından bu yana 'Dünya Sulak Alanlar Günü' olarak kutlandığını kaydetti.

Türkiye'de toplam alanı 1 milyon hektarın üzerinde 250 civarında sulak alan bulunduğunu, bu alanların 13'ü Ramsar listesine dahil olmak üzere 71'inin uluslararası öneme sahip olduğunu belirten Çelik, içinde bulunulan yüzyılda, dünya sulak alanlarının yüzde 50'sinin sazlıkların kesilmesi, tarım amaçlı kurutmalar, sanayi kirliliği, içme suyu amaçlı kullanımlar ve yapılaşmalar nedeniyle yok edildiğine dikkati çekti.

Çelik, şunları kaydetti: "Sulak alanlar doğal işlevleri ve ekonomik değerleriyle yeryüzünün en önemli eko sistemleridir. Doğal döngü zincirinin en önemli halkası olup, flora ve faunanın, yaşam ortamlarıdır ve yeryüzündeki su rejiminin merkezidir. Sulak alanlar, kuşlar için yuva olmanın yanında bulundukları bölgenin su rejimini ve iklimini dengeleyen, tortu ve zehirli maddeleri alıkoyarak ya da besin maddelerini kullanarak suyu temizleyen, balıkçılık, tarım, hayvancılık, saz üretimi ve rekreasyonel kullanımlar açısından yüksek ekonomik değere bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayan çok zengin biyolojik çeşitliliğe sahip alanlardır. Su yaşamsal bir kaynak, sulak alanlarımız en önemli doğal peyzaj alanlarımızdır. Sulak alanlar, turizm gelir kaynağıdır. Sulak alanların korunmasının ülke ekonomisindeki önemini unutmamalıyız."

Çelik, Elazığ'da bulunan Hazar Gölü'nün sulak alanda barındırdığı yaban hayatının yanı sıra sahip olduğu diğer sulak alan işlev değerleriyle Türkiye'nin önemli sulak alanları arasında yer aldığını kaydetti.

Gölün, Hazar Gölü İncisi endemik balık türü nedeniyle Ramsar Sözleşmesi tarafından geliştirilen balık kriterini sağlayarak uluslararası öneme sahip sulak alan özelliği taşıdığını ifade eden Çelik, Hazar Gölünden en akılcı şekilde faydalanmak amacıyla ölün yönetim planının 2011 yılında tamamlanarak uygulamaya konulduğunu bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 23:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER