2012 yılı Kadın Kanserleri Yılı kabul edildi

Elazığ İl Sağlık Müdürü Dr. Mübin Çetin Dağhan, 2012 yılının Kadın Kanserleri Yılı olarak kabul edildiğini bildirdi.

2012 yılı Kadın Kanserleri Yılı kabul edildi
Elazığ İl Sağlık Müdürü Dr. Mübin Çetin Dağhan, 2012 yılının Kadın Kanserleri Yılı olarak kabul edildiğini bildirdi.

Dağhan, Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan bir grup hastalığının adı olduğunu kaydetti.

Kanserin, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirten Dağhan, " Kanser öldürücülüğü, bıraktığı sakatlıklar ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada yaklaşık 25 milyon kişi kanserle yaşamakta, her yıl yaklaşık 12 milyon kişi yeni kanser tanısı almakta ve yaklaşık 7 milyon kişi kanserden ölmektedir." dedi.

Genital kanserlerin yurt çapında kadınlarda görülen ilk 10 kanserler arasında olmasından dolayı 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılının da Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığınca Kadın Kanserleri Yılı olarak kabul edildiğini belirten Dağhan, meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu vurguladı.

Türkiye'de yılda en az 20 bin kişinin meme kanseri teşhisi almakta aldığını, bunların büyük bir bölümünün geç evrelerde teşhis edildiğini ifade eden Dağhan, şunları söyledi: " Servikal Kanserler, gelişmekte olan ülkelerde kadınlarda ölüme yol açan kanserler içinde en önde gelmektedir. Ülkemizde en sık görülen ilk on kanser arasında olup, yılda 1300-1500 arası yeni vaka teşhis edildiği düşünülmektedir. Yumurtalık (over)kanseri, Genital Kanserler arasında en ölümcül olanıdır. Over kanserleri de kadınlarda en sık görülen ilk on kanser arasında yer almaktadır. Endometrial ( rahim )kanserleri ,batılı ülkelerde kadınlarda en sık görülen kanserlerden olup, ülkemizde de yine en sık görülen on kanserler arasındadır. Halkın bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM’lerin(Kanser Erken Teşhis, Tarama Ve Eğitim Merkezi) kanserle mücadele de rolleri oldukça önemlidir. İlimizde Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren KETEM Merkezimizde meme kanseri ve serviks kanseri taramaları yapılmaktadır. Unutmayalım ki Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır”
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER