2020 yılında yaşadıklarımız

2020 dünyanın hiç özlemeyeceği, o kadar çok sıkıntılı çektik ki; Depremier, Pandemi, çığ, sel felaketleri ile tarihe geçti.

2020 yılında yaşadıklarımız

OCAK 2020 FELAKETLE BAŞLADI

Yeni yıl deprem felaketiyle geldi. Elazığ'ın Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki deprem bölgeyi sarstı. Elazığ ve Malatya'da 41 kişi hayatını kaybetti.
COVID-19'un ayak sesleri Türkiye'de de duyulmaya başladı. 23 Ocak'tan itibaren Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcular termal kameralarla taranmaya başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu ilk toplantısını yaptı.

ŞUBAT TÜRKİYE’NİN GÖZYAŞI DİNMEDİ

Van'ın Bahçesaray ilçesinde 4 Şubat'ta minibüsün üzerine çığ düşmesi sonucu 7 kişi öldü. Çığ altında kalanları kurtarmak için bölgeye giden ekipler de çığın altında kaldı. 42 kişi yaşamını yitirdi, 84 kişi yaralandı.
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus Hava Yolları'na ait uçak 5 Şubat'ta pistten çıktı. 3 yolcu hayatını kaybetti.
Ateşkesi sağlamak üzere Suriye'nin İdlib bölgesinde bulunan TSK unsurlarına Şubat ayı içerisinde rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışları ve hava saldırısında 45 asker ile 1 sivil şehit oldu. Saldırının ardından Türkiye, Avrupa'ya olan sınırlarını açtı, aralarında Suriyeli, Iraklı ve Afgan mültecilerin arasında bulunduğu 100 bin kişi Avrupa'ya geçti.
MART İLK COVİD VAKASI VE İLK KAYIP

COVID-19 hayatımızın merkezine yerleşti. Türkiye'de ilk COVID-19 vakası 11 Mart'ta tespit edildi, ilk ölüm ise 18 Mart'ta açıklandı.
Salgın nedeniyle 16 Mart'tan itibaren ilk, orta, liseler ile üniversitelerdeki eğitime ara verildi. Futbol maçları seyircisiz oynanmaya başladı, camilerde cemaatle namaz kılınmasına ara verildi, 17 Mart'tan itibaren sanatsal etkinlikler, düğün salonları, kafeler, kahveler, spor merkezlerindeki faaliyetler geçici süreliğine durduruldu. 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı getirildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile İdlib müzakereleri konusunda 5 Mart'ta Kremlin Sarayı'nda görüştü. İdlib'de ateşkes kararı alındı.

NİSAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE TANIŞTIK

Hayatın her alanda COVID-19 kısıtlamaları artırıldı. Yurt dışına uçuşlar durdu, şehirlerarası seyahat izne bağlandı. Ekonomik önlemler paketi açıklandı.
Koronavirüsle savaşta ön safta mücadele veren sağlık çalışanlarından ilk kayıplar verilmeye başlandı. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, hayatını kaybeden ilk doktor oldu.
1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getirildi. Pazar ve market gibi toplu bulunulan alanlarda maske zorunlu oldu. 30 büyükşehir ile Zonguldak'a giriş çıkışlar 15 gün boyunca durduruldu.
Maskenin parayla satışı yasaklandı. PTT aracılığıyla 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara ücretsiz maske dağıtılmasına karar verildi. Ancak maskeler vatandaşa ulaşmadı. Bunun üzerine önce ücretsiz maske için eczaneler adres gösterildi ardından ücretli maske satışına başlandı.
10 Nisan'da Türkiye salgın dolayısıyla ilk sokağa çıkma yasağı ile tanıştı. 11 Nisan itibarıyla 30 büyükşehirde ve Zonguldak'ta 48 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın 2 saat kala duyurulması üzerine fırınlarda ve marketlerde kuyruklar oluştu, kavgalar çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan kargaşanın sorumluluğunu üzerine alıp istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, istifayı kabul etmedi.

MAYIS KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT

Türkiye koronavirüsle mücadelede ‘kontrollü sosyal hayat' dönemine geçti. 11 Mayıs'ta berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler belirlenen kurallar çerçevesinde yeniden faaliyete geçti.
Toplu ibadetin kısıtlanmasından yaklaşık 2.5 ay sonra 29 Mayıs'ta ilk cuma namazı kılındı.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması altında kutlandı. Saat 19.19'da evlerden İstiklal Marşı okudu.
Ramazan Bayramı da Türkiye'nin 81 ilinde arife günü ve bayram boyunca uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle buruk geçti.
Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi “Fatih”, Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde 29 Mayıs'ta sefere çıktı.

HAZİRAN YENİ NORMALE GEÇİŞ YAPTIK

Koronavirüs mücadelesi kapsamında getirilen yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Türkiye ‘Yeni normal'e geçiş yaptı. Şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı, kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı açıldı, plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde faaliyete geçti. Kamu personeli 1 Haziran'da normal mesaiye başladı. LGS ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı sınavı yapıldı. Sınav kapılarındaki birikmeler tartışmalara yol açtı. Sınavlar süresince sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı.

TEMMUZ AYASOFYA İBADETE AÇILDI

24 Temmuz'da Ayasofya, 86 yıl aradan sonra binlerce kişinin katıldığı törenle ibadete açıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılımıyla kılınan Cuma namazında kılıçla minbere çıkıp ilk hutbeyi okudu. Salgın döneminde toplanan kalabalıklar tartışmalara yol açtı.
Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da patlama meydana geldi, 7 kişi hayatını kaybetti. 9 Temmuz'da ise dağlık alanda, patlamayan havai fişekler imha edilmek üzere kamyondan indirilirken facia yaşandı. 3 asker şehit oldu, 8 kişi yaralandı.
Çoklu baro kurulmasına ilişkin kanun Meclis'ten geçti. Avukatların kitlesel eylemleri en çok konuşulan konulardan biri oldu.

 

AĞUSTOS ‘MÜJDE'NİN ALTINDAN DOĞALGAZ ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günler önce ilan ettiği ‘müjde'yi açıkladı. Karadeniz'de Tuna-1 kuyusundaki sondajda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfedildiğini duyurdu. Haber, yabancı basında da geniş yer bulurken Türkiye'de “Müjde” başlığı ile günlerce konuşuldu.
2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı'nın uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara'da Karaçay İlkokulu'nda törenle ilk ders zilini çaldı.
Giresun'da 22 Ağustos'ta etkili olan şiddetli yağış Dereli, Doğankent ve Yağlıdere ilçelerinde sele neden oldu. Askerlerin de aralarında bulunduğu 11 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ve iş yeri hasar gördü. Dere yataklarındaki yapılaşma gerçeğiyle bir kez daha yüzleştik.

EYLÜL VAKA MI, HASTA MI TARTIŞMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının gizlendiği iddialarına “Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor” açıklamasıyla yanıt verdi. Bu açıklama daha büyük bir tartışmanın fitilini ateşledi.
Yüz yüze eğitim 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.
Şehirlerarası yolcu taşımacılığında biletleme işlemlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

EKİM TÜRKİYE, İZMİR'LE YIKILDI

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim'de, merkez üssü Ege Denizi olan 6.6 büyüklüğündeki deprem, geniş bir bölgeyi etkiledi. Sığacık'ta deniz suyu yükseldi, sonucu cadde ve sokaklar su altında kaldı. Depremde 117 kişi hayatını kaybetti, 1032 kişi yaralandı, enkaz altından 107 kişi sağ çıkarıldı. Depremin ardından enkazda kalan Ayda Bebek 91 saat sonra, Elif Bebek ise 65 saatin ardından canlı olarak çıkarıldı. Mucizenin adı Ayda ve Elif oldu. Seferihisar ilçesinde hayatını kaybeden 86 yaşındaki Fatma Erçetin, Türkiye'de tsunamide ölen ilk kişi oldu.
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, eski Sağlık Bakanlarından Osman Durmuş ve AKP Milletvekili MarkarEsayan da Ekim ayında hayata veda etti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesinin bir bölümü halkın kullanımına açıldı. Kapalı Maraş'ın açılması Yunanistan'da da gündem oldu. Yunan hükümeti Türkiye'nin bu kararını gözden geçirmesini istedi.
Dolar, 8.07 aşarak tarihi zirvesini yeniledi.

KASIM INSTAGRAM'DAN İSTİFA ETTİ

Türkiye kasım ayında ekonomik verilerdeki kötüleşmenin gölgesinde atama ve istifaları konuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Murat Uysal, cuma gecesi yayımlanan kararname ile görevden alındı. Uysal'ın yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal getirildi. Bu atamanın hemen ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir açıklama ile görevinden istifa ettiğini duyurdu. Haber iktidar yanlısı medyada haber olmadı. 24 saat sonra İletişim Başkanlığı, Albayrak'ın istifasını doğrulayarak ‘Görevden af talebinin' kabul edildiğini duyurdu. Albayrak'tan boşalan koltuğa ise Lütfi Elvan atandı. İstifanın ardından kayıplara karışan Albayrak'ın ise nerede olduğu halen bilinmiyor.
Yaz tatili ve kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından yeniden artışa geçen vaka sayıları tedbirleri beraberinde getirdi. Hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.
Sağlık Bakanı Koca, COVID-19 testi pozitif çıkanları ifade eden “vaka sayısını” ilk kez 25 Kasım'da açıkladı. Rakamlar ürkütücü biçimde arttı. Koca, bir günde PCR testi pozitif çıkanların sayısının 28 bin 351 olduğunu bildirdi.

ARALIK GECELERİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Türkiye'de bugüne kadarki COVID-19 kaynaklı en yüksek vefat sayısı 15 Aralık'ta 235 olarak kayıtlara geçti. Vakaların artması üzerine hafta içi her gün 21:00 ile 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirildi. Restoranların paket servis haricinde hizmet vermesi yasaklandı. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı. 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların toplu taşıma kullanması yasaklandı. Şehirlerarası seyahatlerin ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) ile yapılabileceği duyuruldu. Özel araçla şehirlerarası seyahat, izne tabi oldu.
Yılbaşı öncesi hareketliliği ve toplanmaları önlemek için 4 günlük sokağa çıkma yasağı konuldu.
2021 yılında uygulanacak asgari ücret 2 bin 825 TL olarak belirlendi.
Zorlu geçen 2020 yılının son ayında, dünya ve Türkiye COVID-19 aşılarını konuştu. Sağlık Bakanı Koca, 1 Aralık'ta koronavirüse karşı ilk aşının sağlık çalışanlarına yapılacağını, aşılamanın 11 Aralık'tan itibaren kademeli olarak başlayacağını söyledi. Ancak Çin'den gelen aşıların Türkiye'ye ulaşması ayın sonunu buldu.

Tarih

Toplam Test Sayısı

Toplam Vaka Sayısı

Toplam Vefat Sayısı

31 Aralık 2020

24.504.567

2.208.652

20.881

Yorumlar (0)
-4°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:38
Yatsı 18:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@