23 PROJE'DEN 21'İNİ BİTİRDİK

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Elazığ bölgesinde yatırım yapılacak, yaşanacak bir il. Elazığ’a gelin, yerinde tanıyın, görün, yatırımınızı yapın, para kazanın. Bizlerde yeni istihdam alanlarını oluşturalım. dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 07.12.2016, 21:22 07.12.2016, 21:22
2014
23 PROJE'DEN 21'İNİ BİTİRDİK

 HABER: SEVDA DEMİR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Malatya merkezli yayın yapan uydu kanalı Vuslat  Tv’ye konuk oldu.

Harput’ta gerçekleştirilen çekimlerde Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Murat Kuşçubaşı ve Gazeteci İrfan Arslan’ın sorularını yanıtlayan  Mücahit Yanılmaz, gerçekleştirilen ve hayata geçirilecek projelerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Seçim vaadleri olan 23 çözüm planının 21’ni gerçekleştirdiğini aktaran Başkan Yanılmaz, projeleri arasında olmayan şehrin kangrenleşen önemli sorunlarını çözdüklerini söyledi.

23 plandan Harput Vadipark ve Finüküler Raylı Sistem’i üzerine hazırlık çalışması yaptıkların dile getiren Yanılmaz, özelikle Harput Vadipark’ın yapılması için önemli adımların atıldığını kaydetti.

Vadi Park’ın yapılması için gerçekleştirilen çalışmalar sürecinde, Kültür Park, Mesire alanı, Cip Baraj ve Zafran Mesire Alanı parklarının bir kısmının hayata geçirildiği ve bir kısmının ise yapımının devam ettiğini ifade eden Başkan Yanılmaz, yapılan parkların toplam m2’sinin 1 Milyon m2’yi bulduğunu söyledi.

Hayata geçirilen bir çok çalışmanın da projeleri arasında olmadığını vurgulayan Mücahit Yanılmaz, “Bizim seçim dönemlerinde planladığımız ve göreve geldiğimizde 5 yıllık süre içerisinde yapacağız dediğimiz 23 çözüm planımız vardı. Biz bunları taahhüt etmiştik. 23 çözüm planının 21’ini bitirdik. Görev süremizin 30’uncu ayında iken 21’ini bitirdik. Geriye iki tane projemiz kaldı. Bir tanesi Harput Vadipark’tır, bir diğeri de Finükülerdir. Finüküler raylı sistem dediğimiz bir sistemdir ve Vadipark’a bağlı olan bir sistemdir. Vadi Parkla ilgili de bir yakası Hazine tarafından askeriyeye tahsis edilmiş olan bir yerdir. Kolordu Komutanımızla da görüştüğümde bu son olaylar, terörle ilgili askerlerimizin verdiği mücadeleden bahsedildi. Bu tabii ki takdire şayan bir mücadele. Bende ‘Siz ne zaman bu konuyla ilgili rahat bir duruma gelirseniz, biz Harput Vadi Park’a oradan gireriz.’ Dedim. Harput Vadi Parkı planlarken esasında mesela Kültür Park benim 23 projemin arasında yok. Mesire alanı, Cip Barajı yok. Yani bir çok park projeler arasında yok. Biz Kültür Park’ı çok kısa bir sürede bitirdik. Zafran Mesire Alanı Projesi’de hızla ilerliyor. Nisan ayı 2017’de onu da bitireceğiz. Cip Barajı’nın bir bölümünü yaptık. Kalanını da 2017’nin sonuna doğru bitirmeyi planlıyoruz. Yani Vadi Park’ın yerine yaptığımız bu parkların toplam m2’si 1 Milyon m2’yi buluyor.” dedi.

HEDEFİMİZ GAZİ CADDESİ’Nİ TRAFİĞE KAPATMAK

Elazığ kent merkezinde trafiğe yönelik gerçekleştirdikleri her çalışmanın Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatmaya yönelik alternatif çalışmalar olduğunu belirten başkan Mücahit Yanılmaz, şu ifadeleri kulandı: “Biz projelerimizin çoğunu bitirdik, ekstralarını yapıyoruz. Mesela Bosna Hersek Bulvarı’ndaki alt geçit bizim söz verdiğimiz projelerden değildi. Ama şunun sözünü vermiştik; ‘Ulaşım ana planını yapacağız’ dedik. Ulaşım ana planını yaptık. O ulaşım ana planı çerçevesinde başladık alt geçitleri üst geçit yapmaya. 2017 yılında planladığımız Bosna Hersek Bulvarının devamı olacak olan, İstasyon Kavşağı’ndaki alt geçit onlardan bir tanesidir. İhalesini yaptık, onaylama olan resmi sürenin bitmesini bekliyoruz. Onaylandıktan sonra hemen inşasına başlanacak. 300 gün gibi bir süre verdik. 2017 yılı içerisinde bunu da bitireceğiz. Yine Ordu Evi kavşağında 3 katlı bir alt ve üst geçit var. Onunda ihale hazırlığı bitti, Ocak ayında ihalesini yapacağız. Bunlar bizim 23 projemizden değildi. Bunlarla birlikte Harput’a teleferik yapmak için bir etüt çalışması yaptık. Planımız şu; Kültür Park’tan Harput’a bir teleferik yapmak. Çünkü Kültür Park, park imkanın çok fazla olduğu bir alan. Oraya park etsinler ve Harput’a çıksınlar. Bir de Atapark bölgesinden olabilir diye düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gazi Caddesi’ndeki hedefimiz o caddeyi trafiğe kapatmak. Bunun içinde alternatif yol oluşturma çalışmalarımız da devam ediyor. Orduevi, Bosna hersek, Namık Çiftçi Caddeleri ve Yunus Emre bulvarındaki çalışmalar buna bağlı olarak yapılıyor ve yapılacak. Bunlar bittiğinde ve ada bazlı revize imar planı gereği yapılan yapılaşmada yine Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatmak amacıyla yapılan çalışmalardır. Bittiğinde Öğretmenevi’nden itibaren bütün yapıları yıkacağız. Valiliğe kadar olan bölüm tamamen bir kent meydanı olacak. O kent meydanının devamında bir yeşil kuşak açacağız.”

HAYVAN HASTANESİ’NDE PERSONEL ÇALIŞMASI YAPILIYOR

Hayvan Hastanesi’nin açılışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Yanılmaz, hastanede personel ile ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi.

Tıbbi personelin sağlanmasının ardından açılışın gerçekleştirileceğini ifade eden Yanılmaz, “Hayvan Hastanesi’nin açılışında aslına bakılırsa gecikme yok. İnşaatı bitti. Personel ile ilgili bir çalışmamız var. Ameliyathane, poliklinikler ve benzeri bölümler var. Tam anlamıyla bir veteriner hastanesi kuruyoruz. Cerrahlar üzerinde çalışmalar yapıyoruz. İnşallah hastanenin genel koordinatörlüğüne de üniversitemizden Profesör bir arkadaşımızı getireceğiz ve yapıyı oluşturacağız. Ve açılmış olacak.” İfadelerini kulandı.

HEDEFİMİZ SOKAK HAYVANLARINI YOK ETMEK DEĞİL

Hastanede hayvanların kısırlaştırılacağı iddialarına da cevap veren Başkan Mücahit Yanılmaz, hayvanların sadece ameliyat edileceğini kısırlaştırılmayacağını dile getirdi.

Hastanenin koordinatörlüğüne konunun uzmanı bir profesör getirileceğini vurgulayan Yanılmaz şöyle devam etti: “Orada Fırat Üniversitesi’nden bu konuda uzman profesör arkadaşımız olacak. Yani bizim hedefimiz sokak hayvanlarını yok etmek değil. Ekolojik denge açısından sokak hayvanlarına ihtiyacımız var. Kedileri ve köpekleri sokakta görebilmeliyiz. Bunların hepsini bir yere koyup orada saklamak dengeyi bozar.  Hem kedilere hem köpeklere ihtiyaç var. Bizim orada yapacağımız işlem onları kısırlaştırmak değil.  Burada yapılması gereken ne ise bizde onu yapacağız. Orada vahşi hayvanlarında ameliyatları yapılacak, sadece kedi ve köpeklerin değil. Hata buna bağlı olarak belki Hayvanat Bahçesi kuracağız. Orada ameliyatını yaptığımız vahşi hayvanlarını da görülebilecek bir alan içerisinde Hayvanat Bahçesi’ne götürülen bir yol olacak.”

Yorumlar (0)
22°
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:30
Öğle 12:27
İkindi 16:11
Akşam 19:13
Yatsı 20:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@