25 kilo salep soğanına 300 bin TL ceza kesildi

Elazığ'da 25 kilogram salep soğanı ile yakalanan 5 kişiye "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek” suçundan toplam 300 bin TL para cezası kesildi

25 kilo salep soğanına 300 bin TL ceza kesildi

Koruma altında bulunan salep soğanları ise tekrar aynı bölgede toprakla buluşturuldu.
Edinilen bilgiye göre, Alacakaya İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları denetimler sırasında bir aracı durdurdu. Araçtaki bir çuvaldan şüphelenen polisler, açıp baktıklarında içerisinde toplanması yasak olan, doğadan kaçak olarak toplanan 25 kilogram salep soğanı ele geçirdi. Araçtaki salep soğanlarını topladığı ileri sürülen 5 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, durum Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesine de bildirildi. Bölgeye giden ekipler, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 9. maddesinin A ve F bendinde belirtilen hususlara aykırı olarak "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek"ten dolayı aynı kanunun 20. maddesinin K bendine göre 5 şüpheliye ayrı ayrı 60 bin TL olmak üzere toplam 300 bin TL'lik para cezası uyguladı. Doğa Koruma ve Milli Parklara bağlı ekipler ise, polisten teslim aldıkları salep soğanlarını bölgede tekrar toprakla buluşturdu.

Geçen yıl 48 bin TL olan ceza 60 bin TL'ye yükseldi
Aynı ilçede geçtiğimiz ay 6 şahıs yine 25 kilogram salep soğanı ile yakalanmış, aynı maddeye göre işlem yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl ise bölgede 1 şüpheli 6 kilogram salep soğanı ile yakalanmıştı. Yakalanan şahsa 48 bin TL para cezası kesilmiş, salep soğanlarının ise tekrar ekimleri yapılmıştı. Bu yıl "biyolojik çeşitliliği tahrip etmek" suçunun para cezasının 60 bin TL'ye yükseldiği öğrenildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mutlu MESUT
Mutlu MESUT - 1 ay Önce

SALEP SOĞANLARINI NEDEN TOPLUYORLAR? HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR? NEDEN KIYMETLİ? BUNLARA DA HABERDE YER VERMENİZ GEREKİRDİ.

MEHMET A.
MEHMET A. - 1 ay Önce

alep bitkisi, çam çiçeği, salep orkidesi veya sadece orkide gibi isimlerle anılan bu güzeller güzeli bitki, salkım şeklinde ve genel olarak mor renkte olan çiçekleriyle, dik gövdesiyle kolayca ayırt edilebilen bir bitki. Tüketim için kullanılan kısmıysa toprak altında kalan yumrusu. Bu yumru, bitki topraktan dikkatlice çıkarıldıktan sonra güzelce yıkanıyor, su ya da bazen süt ile kaynatılıyor. Ardından kurutulmak üzere iplere diziliyor ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde kurutulup öğütülüyor. Öğütülüp toz haline getirildikten sonra da piyasada kendine yer buluyor. Salep, ne yazık ki bu bitki her yerde yaygın olarak yetiştirilemediği ve satışa çıkana dek gördüğü zahmetli işlemler nedeniyle pek bütçe dostu değil ama ülkemizde yavaş yavaş üretildiği alanlar artıyor. Umuyoruz ki yakın gelecekte her bütçeye uygun bir hal alır diyor ve asıl önemli kısma, salep bitkisinin faydalarına geçiyoruz. Salep ne işe yarar diyenlere: Salep bitkisinin faydaları Salep grip, nezle gibi sorunlar nedeniyle boğazda oluşan kaşıntılara iyi geliyor, boğazı yumuşatıp öksürüğün kesilmesine yardımcı oluyor. Şekersiz bir şekilde içeceği yapıldığında salep, en iyi zayıflama destekçilerinden biri oluyor. Tok tutmaya yardımcı olduğundan en ideal ara öğünlerden biri sayılıyor. Bolca kalsiyum ve protein almamızı sağladığından bağışıklık sistemine destek oluyor, bizi hastalıklardan koruyor. Bağırsakları rahatlatıp düzenli olarak çalışmasına destek olarak kabızlık sorununa çözüm oluyor. Bu özelliği sayesinde şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim, özellikle de mide problemlerine iyi geliyor. İçerdiği mineraller sayesinde vücuda enerji veriyor, gün boyu kendini yorgun hissedenlere zindelik kazandırıyor. Kadınların regl dönemlerini daha rahat geçirmesine destek oluyor. Düzenli olarak tüketildiğinde cildi sıkılaştırdığı ve parlaklık verdiği de söyleniyor. Salep nerelerde kullanılır: Salep bitkisi nasıl kullanılır? Salep pek yakından bildiğiniz gibi kışın su ya da sütle yapılan içeceğiyle biliniyor. Rafine şeker yerine pişirip biraz ılımasını bekledikten sonra içine bal katılarak da içilebiliyor. Dilerseniz sizi hemen salep tarifimize alabiliriz. Yaz geldiğindeyse bu lezzetli malzeme kendine en çok dondurma tariflerinin içinde yer alıyor. Dondurmaya hem kıvam hem de lezzet olarak sınıf atlatıyor. Şöyle nefis bir dondurma tarifi vermeden geçmek olmaz. Bunlar dışında birçok tatlı tarifinin içinde de yer alabiliyor. Onlar nelermiş derseniz sizi hemen salepli muhallebi tarifimize, salepli kek tarifimize ya da içindeki saleple lezzeti tavan yapan portakallı yumuşacık kek tarifimize doğru alabiliriz. "Bunlar dışında farklı bir tarifte kullanamaz mıyız?" derseniz, elbette kullanabilirsiniz, yaratıcılık size kalmış. https://www.a24.com.tr/salep-sogani-nedir-salep-bitkisi-nedir-haberi-40151389h.html?h=55

SIRADAKİ HABER