300 Engelli Bireyden Çayda Çıralı Farkındalık Yürüyüşü

Tamer ÖREN - Elazığ’da yaklaşık 300 engelli birey farkındalık oluşturmak adına Engelliler haftasının son gününde çayda çıra yürüyüşü gerçekleştirdi.

300 Engelli Bireyden Çayda Çıralı Farkındalık Yürüyüşü

Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Engelliler Haftası nedeniyle Çayda Çıra yürüyüşü etkinliği düzenledi. Programa yaklaşık 300 engelli vatandaşımız ellerinde mumlarla eşlik etti. Kültür Park amfi tiyatroda gerçekleştirilen etkinlikte yürüyüş sonrası çayda çıra ve roman havasında oyunlar oynayan engelli bireylerimiz daha sonra sandalye kapma ve çeşitli oyunlarla program boyunca doyasıya eğlendiler. Yapılan çalışma ve gayretleri sürdürürken devlet memuru mantığı ile hareket etmediklerini ifade eden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdür Yardımcısı Selahattin BOZKURT “Bugün son etkinliğimiz bütün engelli ve usta öğreticileriyle bir çayda çıra yürüyüşü yaptık. Bu yaptıklarımızın bir amacı var. Toplumda engelli bireylerin hayatını daha yaşanabilir kılmak adına farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Asıl Mesele Şehrimizi Engelsiz Yapabilmek

Toplumda farkındalık oluşması ve engelli bireylerin de topluma adapte olmasını amaçlaması nedeniyle Her yıl dünyada Dünya 10-16 Mayıs’ta Dünya Engelliler haftasının kutlandığını hatırlatan Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin FIRAT “Engelli olmak, insanlığın ortak sorunudur. Bu nedenle hem yurdumuzda hem de Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede, 10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası olarak değerlendirilmektedir. Bu haftada yapılan etkinliklerle amaç; mevcut duruma dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak. Toplumun her kesimine sunulan haklar engelli vatandaşlara da sunulması onların en doğal hakkıdır. Ben burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Engellilerin bir haftası eğlenceli geçti. Sonra ne olacak yine unutulacağız. Biz sadece 3 Aralık’ta, 10-16 Mayıs tarihleri arasında değil her gün akıllarda olmak toplumun bir parçası olmak istiyoruz. Sadece özel günler bizim sorunlarımızı çözmüyor. Sizi temin ederim ki bu etkinlikler engelliye umut olsaydı her gün etkinlik düzenlerdim. Etkinlikler sorunlara çare olmuyor. Şehrimizi nasıl engelsiz yapabiliriz düşüncesiyle yola çıkmalıyız. Biz engelliler olarak şehrimizde engellere takılmadan hareket etmeliyiz. Son olarak güle güle engelliler haftası demek istiyorum. Tüm engelli kardeşlerimi de sağlık ve sıhhat içinde yaşam sürmesini dilerim” şekline konuştu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER