8 Köşe Şapka'nın Tescili Elazığ'a Aittir

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ iline ait 8 köşe şapka, galoş ve şalvar gibi bazı geleneksel kıyafetlerin patentinin Elazığ'a ait olduğunu bildirdi.

8 Köşe Şapka'nın Tescili Elazığ'a Aittir
Elazığ iline ait 8 köşe şapka, galoş ve şalvar gibi bazı geleneksel kıyafetlerin patentinin Elazığ'a ait olduğu bildirildi.
 
Elazığ TSO'dan yapılan açıklamada, Son günlerde bazı medya kuruluşlarında Elazığ iline ait 8 köşe şapka, galoş ve şalvar gibi bazı geleneksel kıyafetlerle ilgili patent başvuruları yapıldığı ve bu ürünlerin patentinin alındığı yönünde haberler yayınlandığı belirtildi. 

Açıklamada, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü tarafından yapılan çalışma ve Türk Patent Enstitüsü ile yapılan görüşmelerde, 8 Köşe şapka ve çayda çıra bebekleriyle ilgili olarak kısa adı ELİKAD olan Elazığ İş Kadınları Derneği’nin Türk Patent Enstitüsü’ne yaptıkları müracaat doğrultusunda her iki ürün için Tasarım Tescil Belgesi alındığı ve bu ürünlerin Elazığ adına 5 yıl süre ile korunduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, 13.12.2011 tarihinde verilen Tescil Belgeleri ile adı geçen ürünlerin Elazığ yöresine ait olduğunun tescillendiği, bununla birlikte Türk Patent Enstitüsüne başka bir ilden 8 Köşe şapka ve diğer geleneksel fiysilerle ilgili bir başvurunun olmadığı, bu tür haber ve açıklamaların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.  

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, ELİKAD tarafında seri üretimine başlanan Ankara ve İzmir’de yapılan tanıtım günlerinde yoğun ilgi gören 8 Köşe Şapka ve Çaydaçıra bebeklerinin Tasarım Tescil Belgelerinin alınması nedeniyle ELİKAD yönetimini kutladı. Başkan Şekerdağ değerlendirmesinde, “Sayın hocamız Prof.Dr. Yasemin Açık şahsında ELİKAD yönetimini kutluyorum. Öncelikle Elazığ yöresine ait bu ürünlerin gelecek kuşaklara aktarılması için başlatılan seri üretim ve bu ürünlerin tescillenerek koruma altına alınmış olması önemli bir çalışma olmuştur. Elazığ adına ekonomik değer teşkil eden bu ve benzeri ürünlerin tescil edilerek sahiplenilmesi önelidir. Bilindiği gibi vişne mermer, öküzgözü üzüm de ilimiz adına tescillidir. 8 köşe şapka ve çaydaçıra bebekleri ile devam eden bu çalışmaların devam etmesini Oda olarak destekliyoruz. “dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER