Adli yıl sıkıntılı başladı

Elazığ Baro Başkanı Septioğlu, “Elazığ gibi büyük ve birinci bölge olan bir ilde, bu küçük adliyede adli hizmet sunmak oldukça zor." dedi

Adli yıl sıkıntılı başladı
Avukatların mağdur durumda olduklarına dikkat çeken Baro Başkanı Septioğlu, “Hukuk ailesi olarak, özellikle avukatlar olarak 2006 yılı ve 2007 yılının ilk yarısında bayağı zorlandık. Özellikle CMK alanında yapılan değişikliklerle avukatlar çok mağdur edildiler. 2006 yılının ücretleri halen ödenmiş değil. Şuanda da makbuzlarını kesip vergilerini ödeyip ücretlerini alamamış avukat arkadaşlarımız var.” dedi.

günışığı - Yeni adli yıl Elazığ’da törenle başladı. Dün sabah saatlerinde Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törene hakim, savcı ve avukatlar katıldı.Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Elazığ Barosu bir kokteyl verdi.

Elazığ Barosu’nda düzenlenen kokteyle hakim, savcı ve avukatlar katıldı. Kokteylde konuklara yiyecek ve içecek ikramında bulunuldu. Kokteyl sonrası bir açıklama yapan Elazığ Baro Başkanı Rüstem Kadri Septioğlu, yeni adli yılın hayırlı olması temennisinde bulunarak, Elazığ’daki hukuk camiasının sorunlarına değindi.
 
Özellikle avukatlar olarak çok mağdur durumda olduklarını söyleyen Baro Başkanı Septioğlu, şöyle konuştu: “Öncelikle yeni adli yılın önce hukuk ailesine sonra tüm yurdumuza hayırlı olmasını diliyorum. Yeni adli yıla yenilenmiş yasama ve yürütme organlarıyla giriyoruz. Hukuk ailesi olarak, özellikle avukatlar olarak 2006 yılı ve 2007 yılının ilk yarısında bayağı zorlandık. Özellikle Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) alanında yapılan değişikliklerle avukatlar çok mağdur edildiler. 2006 yılının ücretleri halen ödenmiş değil. Şuanda da makbuzlarını kesip vergilerini ödeyip ücretlerini alamamış avukat arkadaşlarımız var. Yeni hükümetten, özellikle yeni adalet bakanından bu konularda acilen çözüm beklemekteyiz. Bu yönde de umudumuz vardır. Ayrıca Elazığ’da da adliyede 4 tane yeni mahkeme açılmıştır. 2. Ağır Ceza, 2. Aile Mahkemesi, 2. Sulh Hukuk ve Çocuk mahkemesi açılmıştır. Daha önce 15 mahkememiz, bunun yanında da 3 tane duruşma salonumuz vardı. Bu yenilerle daha kötü duruma düştük. Şimdi zor durumdayız. İnşallah biran önce, yılan hikayesine dönen Elazığ Adliyesi binasının ihalesinin yapılıp, biran önce hizmete girmesini bekliyoruz. Çünkü yargı, fiziki şartlarla da ilgili bir kuruluştur. Mahkemeyi sunarken, nitelikli hakim, savcı, avukat, personelin yanında fiziki şartları iyileştirilmesi gereken bir kurum. Görüldüğü gibi adliyemiz çok küçük. İlçelerde dahi 5-6 katlı büyük adliyeler varken, Elazığ gibi büyük ve birinci bölge olan bir ilde bu küçük adliyede adli hizmet sunmak oldukça zor. İnşallah yeni adli yılda bu sorunlardan kurtularak devam ederiz. Yeni adli yılın öncelikle hukuk ailesine, ülkemize ve Elazığ’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2007, 03:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER