AK Parti’li komisyon üyelerine göre Elazığ’da sorun yokmuş!

Haber: Faik Akgün - Deprem Komisyon Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu Elazığ’da büyük bir memnuniyetin olduğunu dile getirdi.

 AK Parti’li komisyon üyelerine göre Elazığ’da sorun yokmuş!

Yaklaşık bir hafta önce Elazığ’ı ziyaret eden Deprem Komisyonu ziyaretin ardından ilk toplantısını yaptı. Toplantıda Elazığ ile ilgili değerlendirmede bulunan AK Partili komisyon üyeleri Elazığ ziyaretleri sırasında vatandaşların dile getirdiği talep ve sorunları görmezden geldi.  İşte Deprem Komisyonu’nun gerçekleştirdiği son toplantının detayları…

“Birer Cazibe Alanı Olabilecek Şekilde Konut İnşaatlarının Devam Ettiğini Gördük”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı komisyon toplantısında açıklamalarda bulunan Deprem Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu,” Son derece verimli geçtiğine inandığımız İzmir ve Elazığ yerinde incelemeleriyle, özellikle deprem sonrası gerek arama kurtarma gerek iaşe, barınma gerekse de bu noktada ihtiyaç duyulan tüm ayni ve nakdî yardımlara, aynı zamanda da çok kısa sürede bütün lojistik imkânların seferber edilerek kapsamlı, donanımlı barınma alanlarının inşa edildiğine, çok hızlı bir şekilde hasar tespitleri, hak sahipliği tespitleri ve onunla birlikte de rezerv alan ve yerinde dönüşüm tespitleri yapılarak çalışmaların son derece hızlı bir şekilde başlatıldığına şahit olduk.  

Elâzığ incelememizde üzerinden yaklaşık on dört ay geçmiş olan Elâzığ, Sivrice merkezli deprem sonrasında da 14 bölgede konut inşaatının devam ettiğini, rezerv alanlarda ve yerinde dönüşüm uygulanan alanlarda hem 6306 sayılı Kanun kapsamına alınarak hem de 7269 sayılı Kanun kapsamında peyzajıyla, çevre düzenlemesiyle kentsel dönüşüm örnekleri olabilecek son derece donanımlı ve yine, zemin iyileştirme ve birden fazla alternatif kat planlarıyla vatandaşımıza ticari alanları da içinde olan, son derece güvenli, sosyal donatılarıyla birer cazibe alanı olabilecek şekilde konut inşaatlarının devam ettiğini gördük.”dedi.

Uncuoğlu “Büyük Bir Memnuniyetin Olduğunu Gördük”

Elazığ’da gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında vatandaşların büyük bir memnuniyet içerisinde olduğunu dile getiren Uncuoğlu “ Tabii, vatandaşlarımızla da konteyner kentte bir araya geldik, proje alanlarında bir araya geldik ve gördük ki zaman zaman talepleri, zaman zaman istekleri her şeyin daha iyisi noktasında gündeme gelebiliyor ama büyük bir memnuniyetin olduğunu, bu manada da Bakanlığımızın bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarla da çok kapsamlı, kucaklayıcı, vatandaşımızın her türlü farklılıklarını, ihtiyaçlarını dikkate alan bir yaklaşımı ortaya koyduğunu da memnuniyetle müşahede ettik.”ifadelerini kullandı.

Uncuoğlu’na Göre Talepler Kafa Karışıklığı

Vatandaşların taleplerinin ise kafa karışıklığından kaynaklandığını dile getiren Uncuoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür etti. Uncuoğlu, “Tabii, özellikle Elâzığ’da doğal afet sigortalarının DASK kapsamındaki bazı hasar tespitleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı hasar tespitlerinin zaman zaman farklılık arz ettiğini, bu farklılıklardan dolayı da vatandaşımızın bazen kafa karışıklığına sahip olduğunu ve bu yönde de taleplerinin olduğunu gördük. Gerek Elâzığ’da gerek İzmir’de devam eden çalışmalar, yerinde uygulanan dönüşümler, oradaki bütün vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına dönük her türlü donatıyı haiz, adeta yeni cazibe alanları oluşturacak şekilde devam eden ve teslim edilen konut alanları, rezerv alanlar son derece güzel ve başarılı örnekler. Emeğinize, yüreğinize sağlık diyoruz, teşekkür ediyoruz.”dedi

Zeybek “Vatandaş Evini Boşaltmış, DASK’tan Para Alamıyor”

CHP İstanbul Milletvekili ve Deprem Komisyonu Üyesi Gökhan Zeybek ise Uncuoğlu’nun ardından yaptığı açıklamada DASK’tan kaynaklanan problemlere vurgu yaptı. Zeybek Vatandaşa “orta hasar” diyorsunuz, orta hasarlı binayla ilgili DASK’a gidiyor, DASK’tan para alamıyor. Güçlendirmeye gittiğinde, DASK diyor ki; ‘Senin binan orta hasarlı, prim ödemeye devam edeceksin.’ Vatandaş evini boşaltmış, DASK’tan para alamıyor. Ama  DASK  ‘Prim ödemeye devam edeceksiniz.’ diyor. Şimdi, burada DASK’la ilgili kesinlikle bir düzenlemeye ihtiyaç var. Burada devlet bir kıstas koymalı, bir sınırlama koymalı ama vatandaşın bu ödeyeceği sigorta primlerini artırma konusunda ve hasar karşısında alacağı yardım konusunda da daha geniş bir düzenlemeye ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı

Zeybek 2+1’lerin Sosyal Konuta Dönüştürülmesini Önerdi

2+1 konutlar ile ilgili vatandaşların çok ciddi şikayetleri olduğunu belirten Zeybek 2+1 konutların sosyal konutlara dönüştürülmesini ve geniş ailelerin 3+1 konutlara yerleştirilmesini istedi. Zeybek, “Bizim gelecek kuşaklara hep doğru işler yaparak iz bırakmamız lazım. Siz konuya çok hâkim bir bakansınız, bu anlattığım konuların dışında sunacağımız raporları da dikkate almanızı öneriyorum.

Son olarak da Elâzığ’la ilgili, bu 2+1’lerin sosyal konuta dönüştürerek o bölgede 2, 3, 4 çocuklu ailelerin mutlak suretle 3+1 konutlara yerleşmesi konusunda, kura çekimleri konusunda bir hassasiyet gösterirseniz mutlu olurum. Bizim geleneklerimize göre 14 yaşın üzerindeki bir kız ve erkek çocuğunun aynı odayı paylaşması uygun değil. O zaman anne baba bir odada kalacaksa diğer çocuklar -2, 3 çocuk- hangi odada kalacaklar? Yani bu konu bir sosyal vaka haline dönmüş durumda, bu manada komisyon üyesi arkadaşlarımızdan en çok eleştiri bu yönde geldi. Yapılan binaların geleneksel Anadolu mimarisine uygun olması, yerel malzeme kullanılması, mimari açıdan özellikli olması son derece iyi ama keşke mimari açıdan, şehircilik açısından bu tek dizim, bu dizili binalar yerine arada bir binayı çıkarıp orada bir meydan yapılabilseydi…” dedi

“Projeyi  Ankara’da Ve İstanbul’da En Pahalı Daireleri Satan Mimarlara Çizdirdik”

 Elazığ’da uygulanan TOKİ projelerinin  çizilebilecek en iyi projeler olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  yaptığı değerlendirmede,  “Mustafapaşa’da, Rüstempaşa’da, Abdullahpaşa’da 5 katı geçmeyeceğiz. Niye? Zemin kötü, siz de gördünüz. Oraya çizilebilecek en iyi projeyi bugün Ankara’da, İstanbul’da en pahalı daireleri satan mimarlara çizdirdik. Yani, belki örneği yoktur; Bünyamin Derman, efendim, Sabri Paşayiğit, onlara çizdirdik, onlar yapıyor. Orası bittiği zaman şehrin içinde bir kültür olacak. Şimdi 2+1 de var, 3+1 de var. bir İzmir’de 5 katlı. Biz herkesi sığdırıyoruz. Sıkıntı ne? Yani herkesle biz bir şekilde konuştuk. Arkadaş yani 3+1 yapabildiğimiz yere 20 binin 9 binini 3+1 yaptık, 120 metrekare yaptık. Şimdi  2+1 yapabildiğimiz yere 2+1; kurayla çekiyoruz, kimseye haksızlık yapmıyoruz, rezerv alanda zemin artı 3 kat, 4 kat yapıyoruz. Duvarlar içerisinde yaşayan sitelere girince yüksek yüksek binalarda o komşuluk ilişkisi gidiyor, örf adet gidiyor.  Diyorsunuz işte “O yeşil alanda, meydanda sosyalleşsin.” E gelsin sosyalleşsin. “ dedi.

“Herkesi Topladık, Tek Tek Anlattık”

 Bakan Kurum her yere gönüllülük ile gittiklerini dile getirerek, “ Kentsel dönüşümü yavaşlatacak, süreci yavaşlatacak bir şey varsa hemen düzenlemeye hazırım, ama yok. Bakalım, eksik varsa da hemen iletelim, eksik varsa da o eksiğe bakın, deyin ki eksik burası, fazla, zor, süreci sıkıntıya sokuyor. Hemen değiştirelim.  Yani, şimdi, gönüllülük… Ya, inanın, biz her yerde bu gönüllülükle gidiyoruz, toplantılar yapıyoruz, bizzat tek tek bütün böyle geniş salonlarda… Aynısını İzmir'de de yaptık, aynısını Elâzığ’da da yaptık, Malatya’da da… Herkesi topladık, tek tek anlattık” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Ahırların Olduğu Projeleri Gördük”

Köy evleri ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan AK Parti Sakarya Milletvekili ve komisyon başkanı Recep Uncuoğlu ise köy evlerinde ahırları gördüğünü dile getirdi. Uncuoğlu, Sayın Bakanım, biz Değirmenönü 1’inci etabı ziyaret ettik. Orada 17 köy evinin vatandaşın kendi yerine yapıldığını müşahede ettik. Sizin de belirttiğiniz gibi hisseli olanlar, kendine ait olmayan, bazı hisseli problemi olan, başka arazide bulunanlarla alakalı onların gösterdiği yere yapılmış olanları da gördük. Çok ucuza ısınabilen, son derece yüksek ısı yalıtımı olan, etrafı da genişçe yani yarın öbür gün kendilerinin de ihtiyaçları olduğunda mutfak balkonunu -salondan aynı zamanda mutfaktan çıkılan balkonun orada- kendi ihtiyaçlarına dönük de kullanılabileceği ve diğerlerinin de hayvan sahibi olanların da ahırlarının olduğu projeleri gördük.

Aynı zamanda da Değirmenönü’ne giderken bir önceki depremde yapılmış, hâlâ kullanılan, vatandaşın bizzat kullandığı köy evlerini de gördük. Van depreminden bu yana kullandıkları… O zamanda yapılmış köy evleri var. Betonarme onların da kullanıldığını gördük. Orada sadece bazı kafa karıştırmaya çalışan kişiler sanki hiçbir yer, donatılar yokmuşçasına, o kadar da yakışıklı villa tarzında evleri “Bunlar köye olur mu?” mantığıyla anlatıyorlar “ dedi.

Demir’e Göre 2+1’ler İle İlgili Şikayetler Örgütlüymüş

AK Parti İstanbul Milletvekili ve komisyon üyesi Mustafa Demir ise yaptığı değerlendirmede, “Elâzığ’da 3+1’leri ziyaret ederken özellikle örgütlenmiş bir grup tarafından 2+1’lerle ilgili şikâyetler oldu ve 2+1’lerin ne kadar yetersiz olduğuyla ilgili bir sürü şikâyet oldu; biz de oradan ayrılıp 2+1’lere gittik. Tamam, oradaki geleneksel aileye hitap etmeyebilir, bir şey demiyorum ama afet olmuş ve o insanların ihtiyaçlarının hemen karşılanmasıyla ilgili bir çalışma gerçekleştirilmiş. 2+1’lere gelince, onlar çok konuşuldu yine Ben konutları gördüm, mimari açıdan, toplumsal değerlerin yaşatılması açısından, kültürel kimliğin yaşatılması ve oluşması açısından hem şehirlerimize hem de ülkemize atılmış birer maya olarak görüyorum, yaptığınız çalışmaları… Yani bundan sonra yapılaşmanın standardının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı bu yapılar esas alınarak yapılacağını düşünüyorum. Nitekim Elâzığ’daki Belediye Başkanımızla bizzat görüştük, dedik ki: “Bakın, yapılmış, malzemesi, mimarisi, iç dizaynı, ben belediye başkanı olsam bunları esas alır, bundan sonraki yapıların da temelini bu mimari tarzda devam ettiririm.”dedi ifadeleri kullandı

Şevkin “Bölgesel Bazda Bir Kura Çekiminin Olması Daha İyi Olur”

CHP Adana Milletveki ve komisyon üyesi Müzeyyen Şevkin ise toplu kuralara dikkat çektiği açıklamasında, “ Elâzığ’da şununla karşılaştık: 130 metrekare yeri olan bir vatandaşın 90 metrekareyle yetinmek durumunda olduğuna ilişkin şikâyetler geldi. Yine, vatandaş bir kredi ödüyor, konutu hasar gördü; ondan sonra siz tekrar bir konut yaptınız, yeniden verdiğinizde yine bir kredi ödemesiyle karşı karşıya... Yani çift kredi,  hem yıkılmış binasının kredisini ödeyecek hem de yeni yapılmakta olan konutun kredisini ödemek gibi bir durumla karşı karşıya kalacağı bir durumdan bahsedildi Elâzığ’da…  Örneğin, işte Mustafapaşa’ydı zannediyorum,  ve işte Sürsürü Mahallesi. Sürsürü Mahallesi’ndeki birisi Mustafapaşa’da ki bir yerin kurasını çekebiliyor. Hani bölgesel bazda bir kura çekiminin olması daha iyi olur.” dedi.

Yorumlar (1)
Şekip 1 ay önce
Şu chp li üye M.Sevkinin beyanına bakın,mesela diyor,süsürüdeki bir depremzede,Mustafa paşada kura çekiyor,bu olmaz.Gördünüz değil mi,Kom.Uyesi daha olup biteni anlayamamış. Ne kadar komik değilmi?Güya bu işi bilir diye üye yapmışlar.Vah vah .
açık
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:39
Öğle 12:28
İkindi 16:10
Akşam 19:07
Yatsı 20:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Ankaragücü 33 37
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@