Alınmayan tebligatlar muhtarların baş belası

Elazığ’da ilgilisi tarafından teslim alınmayan tebligatlar muhtarlara baş belası oluyor. Bazı mahalle muhtarlıklarında sayısı binleri geçen resmi tebligatlar ilgilisi tarafından alınmayınca muhtarların başını ağrıtıyor.

Alınmayan tebligatlar muhtarların baş belası

Tebligat gönderilen vatandaş evde olmadığı için muhtarlığa gönderilen evrakları muhtarlar ilgililerine ulaştırmak zorunda kalıyor.
Sadece nüfus ya da ikamet belgesi vermekle mesai bitirmeyen muhtarlar, bir de ilgilisi adresinde bulunmadığında ona gelen tebligatları teslim alarak tebellüğ sahibine vermek zorunda kalıyor.
Resmi kurumlardan gelen tebligatlar, ilgilisi adresinde olmadığı zamanlarda teslimat için muhtarlıklarda birikiyor. Trafik cezaları, avukatlardan gelen çeşitli tebligatlar, icra amaçlı gönderilen tebligatlar ve daha birçok konuda gönderilen mahkeme tebligatları tüm mahalle muhtarlarında rafları çekmeceleri dolduruluyor. 
7201 sayılı Tebligat Kanunu'na göre evde bulunmayan vatandaşa gelen tebligatları muhtar almak zorunda kalıyor.
Vatandaşların gelen tebligatları evlerinde ya da işyerlerinde olmadıkları için alamadıklarını ifade eden muhtarlar, yolları düştüğünde geldikleri için bu birikmelerin yaşandığını söylüyorlar.
ÜST ÜSTE YIĞILAN BİNLERCE EVRAK
Muhtarlıklardaki tebligatların günden güne arttığı da gözden kaçmıyor. 7201 sayılı Tebligat Kanunu, muhtarlara tebligatı alma sorumluluğu veriyor. Postacı, mahkemeden, noterden, belediyeden getirdiği evrakın sahibini adresinde bulamadığında soluğu muhtarlıkta alıyor ve tebligatı muhtara bırakıyor. Postacı, evrakı muhtara bıraktıktan sonra görevi sona eriyor. Ancak muhtarın derdi bundan sonra başlıyor. Kalabalık nüfusa sahip olan mahallelerde muhtarlar ayda 200-300 adli tebligat evrakı alıyor. Eğer, muhtarlığa gelip evrakını alıyorsa sorun olmuyor. Ancak evrak almayanları ise bulma görevi muhtara düşüyor. Ya telefonla ulaşmaya çalışıyor ya da evine gidip evrak sahibini buluyor. Tebligat evrakını muhtarlığa bırakılmasıyla tebligat yapılmış sayılması muhtarları ağır bir yükün altına itiyor. 
Muhtarlıklar kendilerine gelen tebligatları üç ay bekletiyorlar. Üç ay sahibi tarafından alınmayan evraklar tutanakla imha ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER