Arslan: 'Önceliğimiz üretim ve pazarlama ağını oluşturmak'

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ ekonomi ve sanayisinin temel taşının tarım ve hayvancılık sektörleri olduğunu söyledi. Arslan paketlemeden pazarlamaya, markalaşmadan standartlara uygun üretime kadar sahipsizliğin olduğuna dikkat çekti.

Arslan: 'Önceliğimiz üretim ve pazarlama ağını oluşturmak'

Elazığ’ın tarım ve hayvancılık sektörlerinde istenilen üretim kapasitesine ulaşarak katma değeri yüksek ürünler üretmesi ve bu sektörlerde marka yaratılması için ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile istişare toplantısı yapıldı…
Elazığ TSO’nun ev sahipliğindeki toplantıya, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, FKA Genel Sekreteri A.Vahap Yoğunlu, TKDK İl Koordinatörü İ.Sertaç Yılmaz, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Kenan Peker ile Prof.Dr. Naim Sağlam, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Karaca, Ticaret Borsası temsilcisi Adem Akbulut,  İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden ziraat mühendisleri, sektörde yer alan üreticiler, Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Elazığ TSO Proje ve Yatırım Birim Sorumlusu Osman Seçkin katıldı.
Toplantıda Elazığ’ın tarım ve hayvancılık sektörlerindeki mevcut durumu ile ilgili olarak söz alan konuşmacılar ilgili sektörlerde ilin ciddi bir potansiyeli olduğu fikrinde birleşerek bu alanlara yönelik olarak yatırım yapılmasının doğru bir yaklaşım olduğunu ifade ettiler.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ ekonomi ve sanayisinin temel taşının tarım ve hayvancılık sektörleri olduğunu ifade etti. Arslan değerlendirmesinde, “Bugün ilimiz ekonomisinin temelini tarım ve hayvancılık sektörleri oluşturmaktadır. Ancak bu iki önemli sektöre baktığımızda önemini her geçen gün yitirdiğini ve bu alanların il ekonomisinden yavaş yavaş çekilmekte olduğunu görmekteyiz. 
Bunun elbette bir yada birkaç nedeni yok. Bu sorunların temelinde onlarca faktör var. Biz bugün sektörde yer alan neredeyse tüm tarafların bir araya gelmesiyle ilimiz ekonomi ve sanayisi içinde tarım ve hayvancılığı nasıl zirveye doğru yükseltebiliriz hususunu değerlendirmek istiyoruz. Bunun içinde öncelikli olarak neyi üretelim ve pazarlayalım sorusundan başlamak istiyorum. İlimizin çok önemli yerel ürünler potansiyeli ve tarihi süreç içerisinde birikimi söz konusu. Ancak, paketlemeden pazarlamaya, markalaşmadan standartlara uygun üretime kadar çok önemli bir boşluk ve sahipsizlik söz konusu. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz bu konuda Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün önemli çalışmaları, raporları ve uzmanlaşmış bir kadrosu var. 
Bununla birlikte 10 yıla yakın birikimi ile TKDK ve FKA bu şehirde hizmet veriyor. Keza Fırat Üniversitemizin Su Ürünleri Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Sayın Kenan Peker Hocamız gibi bu alanlarda çok önemli çalışmaları olan bilim adamlarımız var. Sektörde ikinci üçüncü kuşak Odamız üyeleri ve STK temsilcileri bulunmakta. Kısaca Elazığ Tarım ve Hayvancılık sektörlerinde önemli bir tecrübeye sahip bir şehirdir. Tüm bunlarla birlikte, son 10-15 yıllık zaman dilimi içerisinde Ekonomi Kurultayı, Kalkınma Kurultayı, Kümelenme Çalışmaları ve Sektörel Analizler ile SWOT Analiz çalışmaları yapılmış onlarca değerli çalışmanın çıktıları var. Bu önemli birikim ve tecrübeleri doğru yönlendirmeler ve öncülük ederek eyleme dönüştürmek istiyoruz.
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak on-line pazarlama noktasında gerekli tüm çalışmalarımızı yapmış ve şirket kuruluşumuzla ilgili müracaatımızı ilgili bakanlığa sunmuş bulunmaktayız. 2019 yılının ikinci yarısı itibarı ile Elazığ TSO tarafından kurulan ve işletilecek olan bu sistem üzerinden ilimiz ürünlerini Türkiye ve dünya pazarına açmak istiyoruz. Ben bu düşüncelerle katılımınız ve çok önemli destekleriniz için teşekkür ediyor, toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER