Arslan’dan Savunma Sanayi Açıklaması

“ELAZIĞ İÇİN YENİ BİR DÖNEM BAŞLAMIŞTIR”

Arslan’dan Savunma Sanayi Açıklaması

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası(Elazığ TSO) Başkanı Asilhan Arslan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr.  İsmail Demir’in Elazığ temasları sonrasında değerlendirmede bulundu. Arslan Elazığ’ın için savunma sanayinde yeni bir dönemin başladığını ifade etti.

  Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr.  İsmail Demir’in Elazığ temasları ile ilgili olarak Elazığ  TSO’dan yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde “Elazığ Buluşma Toplantısı” gerçekleştirildi. Gün boyu süren programlar kapsamında Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, SSB üst düzey yöneticileri, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ Genel Müdürleri ve Teknik Heyeti,  Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ın ev sahipliğinde protokol ziyaretleri, Teknokent Firmaları ziyareti ve istişare toplantısı, OSB İnovasyon Merkezi ziyareti, Elazığ İHA Üssü ziyaretleri gerçekleştirildi. Yoğun program Ramada Otel’de işadamları ile yapılan değerlendirme toplantısı ile sonuçlandırıldı. ”denildi

“Hedefimiz SSB İhtiyaçlarına Yönelik Üretimleri İlimizde Yapmaktır”

Savunma Sanayi Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, SSB Yöneticileri ve vakıf şirketlerinin genel müdür, teknik heyet ve uzmanları ile iş dünyasının temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda programı değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, savunma sanayinde Elazığ için artık yeni bir dönemin başladığının vurgusunu yaptı. Başkan Arslan konuşmasında, “Savunma Sanayi Başkanımız Prof. Dr. Sayın İsmail Demir ve Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Şuay Alpay’ın yönlendirmesi ve teşviki ile bugüne kadar ilimizin gündeminde olmayan Savunma Sanayi ile ilgili yeni bir dönem başladı. İlk adım olarak ilimizde SUHA Derneğini kurduk. Bu dernek vasıtasıyla Savunma Sanayi Başkanlığı’mızın vakıf şirketlerinin tedarikçisi olmak için adımlar attık. Bugün başta tekno kentte yer alan yazılım firmalarımız başta olmak üzere ilimiz sanayisi içerisinde uzun yıllar yer almış olan çok sayıda firmalarımız artık SSB Vakıf Şirketleri’nin tedarikçisi olarak gurur kaynağımız olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz’in her türlü taarruz ve savunma amaçlı ihtiyaçlarına yönelik üretim süreçlerine katılım sağlıyor. Hedefimiz öncelikle firma sayılarımızın artırılması ve süreçlerini başlatmış olduğumuz çok ortaklı modeller üzerinden SSB ihtiyaçlarına yönelik üretimleri ilimizde yapmaktır. Bizlere bu hususta yenilikçi yaklaşımlarla ön açan Sayın Demir ve Alpay’a iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Stratejik Ve Teknolojik Derinliği Olan Ürünlerde Biz Yüzde 100 Yerlilik Peşindeyiz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise yaptığı değerlendirmede, savunma sanayisinde iyi bir yere geldiğimizi ancak bunun yetmediğini, bu durumu daha da ilerletmek için ülkenin tüm enerjisini ve potansiyelini harekete geçirilmesi, buna yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

750'yi aşkın projeleri olduğunu ve bunun önemli bir kısmını son 5 yılda hayata geçirdiklerini ifade eden Demir, “Bugün savunma sanayii ciromuz 10 milyar Dolar’ları aştı, ihracatımız 3 milyar Dolar’ları aştı. Bu rakamları sık sık söylüyoruz. Savunma sanayiinde yerlilik oranı 70'lerin üzerinde diyoruz. Ama ben bu rakamı şöyle değiştiriyorum, stratejik ve teknolojik derinliği olan ürünlerde biz yüzde 100 yerlilik peşindeyiz. Her şeyin yüzde 100 olması peşinde olmak çok anlamlı değil ama stratejik ürünlerde yüzde 100 yerlilik peşindeyiz. Ülkemize, insanımıza güveniyoruz.” ifadelerini kullandı

“Sürpriz Etkisi Yapacak Konuların Da Gündeme Gelmesi Gerekiyor.”

Demir, Elazığ'ın  savunma sanayisinde ve genel olarak sanayi-teknoloji ekosisteminde hak ettiği yeri almasının önemine değinerek, ancak küresel ölçekte herkesi etkileyen salgın ve onun da üstüne deprem gibi bir afetin kentin dengesini sarsmış olabileceğini vurguladı. Demir

bu durumdan çok hızlı bir şekilde  çıkmayı, yeni fırsatlar aramayı ve bu süreci  değerlendirmenin  gerektiğini dile getirdi. Demir, “Bu yolculukta hep beraber yürümeliyiz, hep beraber birbirimizi tanımalıyız. Ama en önemli faktör kendimize güvenmeliyiz. Bugün roket takımındaki genç arkadaşlarıma da söyledim, roketinizin üzerine şunu da yazın dedim; eğer bir şey insan yapısı ise biz bunun daha iyisini yaparız. Yıllardır ülkemizde gavur yapmış abi, işte, şu Alman malı, Japon malı gibi olamayız. Gibi söylemlerle bir aşağılık kompleksi oluşturulmaya çalışıldı. Bu belli ölçüde başarılı da oldu. Ama artık bu devri geride bırakmalıyız. Cesaret gösterip sahaya çıktığımızda belki bütün dünyanın bildiği bazı kavramlarda bile çok daha önemli farklar oluşturabiliyoruz. Bugün İHAlarımız, SİHAlarımız herkesin dilinde, sadece İHA ve SİHA olması açısından değil, onların harekat alanındaki kullanım konseptleri açısından da bir fark oluşturuyoruz. Diğer bir dizi ürünümüz sırada… Bugün Anadolu Gemimize biz bir uçak gemisi denildiğinde, biz bunu SİHA gemisi yapacağız. Dediğimizde, bu dünyada şu anda gündem olmaya başladı. Yani bazı konularda oyun değiştirici ve sürpriz etkisi yapacak konuların da gündeme gelmesi gerekiyor.” dedi.

"Türkiye çapında sanayimizde ne yetkinlikler var, bunu kayda geçiriyoruz"

Demir, sanayicilere, küçük iştirak ve girişimcilere 150 milyon liralık yıllık bir destek sağladıklarına ancak para desteğinin yanında finansman ve kabiliyetlerin çok daha önemli olduğuna dikkat çekti.

Yakında zamanda bir savunma sanayi yatırım fonu kurarak bu fon vasıtası ile girişim ruhu ve teknoloji derinliği gördükleri girişimlere, şirketlere ortak ve destek olmak, yatırım fonu kanalıyla yatırım yapmak amacıyla bir çalışma başlattıklarını aktaran Demir, “Bunu da yakında inşallah duyurup hızla girişimcilerimize, yatırımcılarımıza destek olmaya çalışacağız. Ayrıca ARGE fonlarımız devam ediyor. Savunma Sanayii konularında uygulama alanlarına yönelik ve pratik sonuç alıcı ama temel teknolojilerde de derinliğine çalışılmış konuların gündeme getirilmesine ve çalışılmasına devam ediyoruz. Burada da üniversitelerimizin, teknoparklarımızın önemi büyük olacak. Bugün bu masada hem ticaret ve sanayi odası başkanımız hem de üniversite rektörümüz var. Onların da bu konuda bizimle çok yakın bir iş birliği yapmasını bekliyoruz. Bir yetenek envanteri oluşturduk. Projemizde, Türkiye çapında sanayimizde ne yetkinlikler var bunu kayda geçiriyoruz. Buraya hem kaydınızı yaptırmanızı hem takip etmenizi bekliyoruz. Endüstriyel etkinliği destekleme programımızla, değerlendirme destekleme programımızla, çeşitli firmalarımızı değerlendirmeye tabi tutup daha iyi olmaları için neler yapılması gerektiğini kendilerine bildirip bu konuda çeşitli destekleri masaya koyuyoruz.” Dedi.

“Önümüzde yapacak çok işimiz var”

Demir, ülkede jandarma, emniyet, kara, hava ve deniz kuvvetleri gibi birimlerin İHA ve SİHA'ları kullandıklarını ve bunları üreten şirketlerin bu birimlere destek verdiklerini, bakım onarımıyla ilgili kendi bünyelerinde belirli bir kabiliyet oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ancak bu birimlerin kendi bünyesinde bir bakım onarım organizasyonu kurmasının zorluğunu gördüklerini aktaran Demir, şunları söyled; “Bu anlamda ilimizde oluşacak bir teşebbüsün bütün Türkiye çapında Elazığ'dan başlayarak bütün bu bakım onarım desteğini vermesiyle ilgili bir yapılanma kurmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bütün bunları yaparken de ilişkilerimizi çok yakın tutup her alanda yapılmayanı yapmak, yeni teknolojilere doğru yol almak ve bir katma değer oluşturmak üzere faaliyette bulunmanın ana amaç olduğunu belirtmek istiyorum. Önümüzde yapacak çok işimiz var ama işin odağında teknoloji, bilim, girişimcilik, kendine güven var. En önemlisi de genç ve dinamik insan nüfusumuzu, bugün 45 bini aşan üniversite öğrenci camiamızı sevk etmek, yönlendirmek, heveslendirmek, onları geleceğe hazırlamak konusunda da el birliği ile çalışmamız lazım. Üniversiteler sadece ders okutulan, sınav geçilen bir yer olarak görülmesinden öte proje yapılan, insanlarımızı, gençlerimizi hayata hazırlayan, onlara cesaret veren , gelecekte umut taşıyan, umutlarını canlandıran bir yer olması gerekiyor.”

250 Bin Ağaç Sözü

Elazığ'daki temaslarında savunma sanayisi ile ilgili kavramları konuşurken, kentte doğa ve çevreye yönelik yürütülen güzel faaliyetleri de yerinde gördüklerini aktaran Demir, “Bugün ağaçlandırma faaliyetleriyle ilgili konuşuyorduk, sayın valimizle... Ben savunma sanayii sektörünün 250 bin ağaç sözünü buradan vermiş olayım. Böylece dünyayla barışık, tabiatla barışık, geleceğe umutla bakan bir Türkiye ve bir Elazığ için hep beraber, el ele çalışmamız gerektiğini biliyorum. Bunun da yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi ve göstereceğinizi biliyorum.” dedi.

Elazığ TSO’da İşbirliği İçin Önemli Adımlar Atıldı

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın vakıf şirketleri olan ve dünyanın gıpta ile baktığı harp ve savunma sanayine yönelik projeleriyle dikkat çeken ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve TUSAŞ üst düzey yöneticileri tarafından Elazığ TSO Konferans Salonu’nda şirketlerin hizmetleri, tedarik zincirleri ve beklentileriyle ilgili birer sunum yaptılar. Yapılan sunum ve tanıtım konuşmalarının ardından toplantıya katılan iş dünyası temsilcileriyle birebir görüşmeler ve soru-cevaplar ile işbirliği imkanları masaya yatırıldı.

Yorumlar (1)
Muzaffer 2 ay önce
Elazığımız için güzel günler olur iş veren vede savunma sanayi başkanlığı iş birliğiyle
32°
açık
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:15
Öğle 12:35
İkindi 16:26
Akşam 19:44
Yatsı 21:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@