Askıda Kitap Türkiye’de Bir İlk Olacak!

Tamer ÖREN - “Herkes okusun diye” sloganıyla kurulan ve en pahalı kitabın 9 liraya satıldığı kitap fuarı Ahmet Aytar Meydanında açılırken fuarda uygulanacak olan “askıda kitap” uygulaması Türkiye’de bir ilk olacak.

3.Elazığ Kitap fuarı Ahmet Aytar Meydanında açıldı. Fuarın Açılışına Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Masar AYAS, Orman Bölge Müdürü Ziya POLAT, Elazığ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Suphi DÖNER ve davetliler katıldı. Binlerce kitabın 3 ile 9 lirasında  satıldığı  fuara   ilk gününde  vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken kitap fuarının en önemli özelliği ise; askıda kitap uygulaması ile kitap havuzunda biriken kitaplar   ihtiyaç sahibi öğrencilere  gönderilecek olması.

 “Herkes okusun diye” sloganıyla kitap fuarını düzenlediklerini ifade eden Batı Kitap Kırtasiyenin Genel Müdürü Mustafa BATI “ Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu  “Elazığ her yerde okuyor” projesine bir  destekte bizden olsun  amacıyla fuarda satılan kitapların fiyatları 3-5-7 ve 9 lira ile sınırlı tuttuk. Bu fuarda bütün kitapseverler okuyabileceği kitapları bulabilecek. Türk ve Dünya klasikleri, dini kitaplar, kişisel gelişim, çocuk kitaplarının satışları bu fuarda yapılabilecek. Ayrıca bu fuarda Türkiye’de ses getirecek bir uygulama yapacağız. Vatandaşlarımız evlerindeki kitaplığından ya da burada satın alıp bağışladığı kitapları   kurmuş olduğumuz kitap havuzunda biriktirerek Goncalar Solmasın derneği    aracılığıyla  ihtiyaç sahibi öğrencilere bu kitapları ulaştıracağız. Batı Kitap Kırtasiye olarak 500 kitap bağışta bulunarak askıda kitap uygulamasına ilk bağışı biz yapıyoruz” dedi.

İlk emri “oku” olan bir dinin mensubu  olduklarını hatırlatan  Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Masar AYAS “ İlimden, bilimden, fenden uzaklaşmak tabiri caizse çoraklaşmak demektir. Bizim tarihimizde kalem, kılıçtan önce gelir. 800’lü yıllarda dünyanın önde gelen ilim merkezlerini kurmuş tarihe bu şekilde yön vermiş ecdadın torunlarıyız. Muasır medeniyet seviyesine ilerleye bilmek için daha çok okuyan, düşünen bir nesle ihtiyacımız var. Bu nedenle daha çok okumamız ve ilim irfan peşinde koşmamız gerekiyor” diye konuştu.

Elazığ’ın her şeyin en iyisine layık olduğunu dile getiren  Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı ORMANOĞLU “ Bugün bu kampanyayı onun için başlatıyoruz. Diyorlar ki çocuklarımız okumuyor. Allah’ın izniyle okuyacaklar. Okuyan bir toplum gelişecektir. Kampanyayı başlatan Batı Kitap Kırtasiyeye Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, katkıda bulunan herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 16:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erol güney
Erol güney - 2 ay Önce

Elimdeki kitapları bağışlamak istiyorum.yardimci olmanızı rica ederim.

SIRADAKİ HABER