AYDINLIK GELECEĞE YELKEN AÇTIK

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’la 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasını değerlendirdik.

ELAZIĞ GÜNCEL 29.07.2016, 16:38 29.07.2016, 16:38
3689
AYDINLIK GELECEĞE YELKEN AÇTIK
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, 15 Temmuz darbe girişimini ve sonrasında yaşananları değerlendirdi.
Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Alan, idam cezasını, ekonomiyi ve OHAL kararını değerlendirerek, yaşanan olaylardan sonra günlük hayatın devam etmesi gerektiğini söyledi.
Elazığ iş dünyasının temsilcileri olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için her zaman daha fazla üretmeye, yatırım yapmaya ve istihdam sağlamaya gayret ettiklerini vurgulayan Alan, darbe girişimi nedeniyle yaşanan sürecin zaman alacağını bu süreç içerisinde piyasaların kilitlenmemesi ve tüm çarkların dönmesi için tüm kesimlerin hassas olmasını gerektiğini ifade etti.
15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili girişimi önleyen halkın, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da canlarını feda edenlerle aynı ruha sahip olduğunu belirten Başkan Alan, “Ülkemiz, tarihi bir dönemeçten ve uçurumun eşiğinden halkın kahramanlığı sayesinde dönmüştür. 15 Temmuz aydınlık bir geleceğe yelken açtığımız tarihin başlangıcıdır.” dedi.
  
Sayın Başkan; ülkemiz bu sürece nasıl geldi?
İdris Alan: Bu süreç son iki üç yılın ya da son on yılın konusu değildir. Devlet içerisindeki paralel yapılanma hususu ülkemizin 35-40 yıllık geçmişine dayanan bir husustur. Halkın dini duygularını ve hassasiyetlerini istismar ederek tarihin bir çok döneminde farklı boyutlarda olaylar meydana gelmiştir. Bu olay da sinsice ve devletin kılcal damarlarına kadar sızarak ve kendini iyi gizleyerek bugünlere kadar gelmiş ve artık devlet yönetimini ele geçirme zamanı diyerek ortaya çıkmış bir kalkışmadır. Her şerde bir hayır vardır düşüncesiyle ben Ülkemizin artık daha aydınlık ve daha güvenli bir geleceğe doğru gideceğine inanıyorum. Çünkü devletin tüm hassas noktalarına sızan bu hain şebekenin ortaya çıkmış olması ve temizlenme sürecinin başlaması liyakat sahibi ve hak edenlerin toplumun tüm kesimlerine yayılmasına vesile olacaktır. Bu hain şebekenin icraatları nedeniyle Türk toplumunda tüm kurum ve kuruluşlara olan güven maalesef yüzde 20-30’lar seviyesine gerilemişti. Şimdi bu durum tersine dönecek ve Türkiye hızla yaralarını saracaktır. Çünkü bu toplumu oluşturan tüm katmanlar darbeye karşı durmuştur. Demokrasiden ve milletin iradesinden öte bir gücü kabul etmediğini göstermiştir.
 
Halkımızın kararlı duruşuna tüm açıklamalarınızda büyük övgüler yaptınız. Son olarak Oda olarak demokrasi nöbetine katılanlara ikramınız oldu. 15 Temmuz’dan beri sizleri sürekli halkın içinde görüyoruz. Neler söyleyeceksiniz?
İdris Alan: 15 Temmuz gecesinden bugüne kadar başta Sayın Valimiz olmak üzere, devletimizin tüm kademelerinin demokrasiye sahip çıkma adına yaptığı tüm faaliyetlere katılım sağladık. İfade ettiğiniz gibi 15 Temmuz’dan beri demokrasi meydanında halkımızla birlikte olmaya devam ediyoruz. Çünkü biz de bu halkın içerisindeyiz. Tankın, uçağın, merminin, silahın önünde kahramanca duran yaşlısı, genci, kadını, erkeği, çocuğu ile bu halk, dünyaya örnek bir duruş sergilemiştir. Dün Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’da mücadele eden ruh 15 Temmuz’da yeniden canlanmıştır. Bu millet 15 Temmuz gecesi asker kıyafetli teröristleri geri püskürtmüştür. Milletimizin gönlündeki irfan, iman ve vatan sevgisi bu belayı, darbeyi bertaraf etmiştir.  Bu halk bütün dünyaya bir vatana, bir toprağa ait olmak ne demektir, bayrak ne demektir, insan ve onu var eden değerler ne demektir çok iyi göstermiştir. Bu hareketle milletimiz iradesinde Allah’tan başka hiçbir güç tanımadığını ortaya koymuş ve çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakarak tarihe not düşmüştür. İşte onun için diyorum ki, ayaklarının altına ipek halı serilesi bu halk her şeyin en iyisini hak ediyor. Şahsım ve Odamız bu mücadelede sonuna kadar halkımızın içinde yer almaya devam edecektir.
 
Halkın idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili talepleri var. Sizin düşünceleriniz nelerdir?
İdris Alan: Halkımızın darbe girişimine kalkanların davranışı karşısında böyle bir talepte bulunması normaldir. Kendi halkına tankla, uçakla ateş açan, seçilmiş cumhurbaşkanının kaldığı mekanı bombalayarak canına kast eden, cumhurbaşkanlığı külliyesini, TBMM’yi bombalayan bu alçak girişimlere karşı halkın idam talebini yadırgamamız gerekiyor. Türkiye’de bu ve buna benzer girişimlere ve hatta tüm terör olaylarını organize edenlere karşı bu tür bir yasanın getirilmesi toplumun beklentisidir.
 
Darbe süreci ekonomiyi nasıl etkiler?
İdris Alan: Hükümetimiz darbe girişi sonrası güvenlik tedbirleri ile birlikte ekonomik tedbirleri de hemen gündeme alarak iş dünyasının yanında olduğu mesajını ilk gün verdi. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal, açıkladığı vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ve varlık barışına yurtiçi varlıkların da dâhil edilmesine ilişkin kararı açıkladı. Sayın Ağbal bu açıklamasıyla tahsilatlarda sıkıntı yaşandığı bir dönemde, Devletimiz, ‘Merak etmeyin biz sizin arkanızdayız’ demiştir. Ayrıca, iş dünyamızdan gelen yoğun taleplere olumlu karşılık verilerek, matrah artırımı ve stok affı konusunda da adım atılması son derece yerinde olmuştur. Merkez Bankası da yaptığı açıklamada piyasalara güven vermiştir. Tüm özel sektörümüzün bu imkânlardan azami şekilde faydalanacağından eminim. Darbe girişiminin hemen arifesinde uluslar arası derecelendirme kuruluşunun Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu düşürmesini ise Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi kasıtlı bir açıklama olarak görüyorum. Çünkü darbe girişiminin etkilerinin bir hafta on gün yada bir iki ayda ortaya çıkması beklenmemelidir. Bu bir süreçtir. Biz Elazığ iş dünyasının temsilcileri olarak şunun üzerinde hep durduk ve Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için iş dünyasının daha fazla üretmeye, daha fazla yatırım ve istihdam sağlamaya gayret etmesine işaret ettik.
 
2023 hedeflerinde aksama olur mu?
İdris Alan: Yaşanan süreç zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde piyasaların kilitlenmemesi ve tüm çarkların dönmesi hususunda tüm kesimlerin hassas olmasını istiyoruz. Darbeyi bahane ederek iş ve işlemlerin aksaması, devlete iş yapan iş adamlarının hak edişlerinin zamanında ödenmesi, ihalelerin yapılarak günlük hayatın devam etmesi gerekiyor. Üyelerimizden zaman zaman bankalarla ilgili sorunlar duyuyoruz. Teminat mektubu, çek ya da kredi noktasında yardımcı olunmadığı üzerine serzenişler var. Bugün itibarı ile kurumları ya da bankaları eleştirmiyorum. Çünkü tüm kurumların yaşamış olduğu ağır bir süreç ve travma söz konusu, ancak bunu uzatmadan piyasaların işleyişini kolaylaştırmak için hükümetimizin yapıcı açıklama ve tavrına uygun şekilde davranmalarını bekliyoruz. Hükümetimiz ekonominin herhangi bir sekteye uğramaması için darbe girişiminin ikinci günü ekonomik tedbirler alırken bankaların yada diğer kurumların buna aykırı davranış içinde olmaları kabul edilmez. Özetleyecek olursak, hükümetimiz tüm kurum ve kuruluşları ile ekonomik tedbirler noktasında iş dünyasını rahatlatacak adımlar atmıştır. Ben sizin vasıtanızla kendilerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Son olarak yaptığınız açıklamada OHAL kararını desteklediğinizi açıkladınız. Bu karar ekonomi ve temel hak ve hürriyetleri nasıl etkileyecektir?
İdris Alan: Öncelikle şunu iyi analiz etmek gerekiyor. Türkiye hiçbir şey yokken keyfine bir OHAL kararı almış değil. Ülkenin birliğine, halkına, demokrasisine ve Sayın Cumhurbaşkanının hayatına kast edilmiştir. OHAL böyle bir girişim sonrası alınmıştır.
Olağanüstü hal uygulaması, bütün uygar ülkelerde olduğu gibi, sivil ve özgür hayatın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve milletin canına, malına ve devletine göz dikmiş darbecilerin bir an evvel kanunun karşısına çıkartılabilmeleri ve yeni kalkışmalara cesaret edememeleri için getirilmiştir. Darbe teşebbüsü sonrası olağan üstü bir durum yaşıyoruz ve bu tür durumlarda olağan üstü tedbirlerin alınması zorunludur. Geçtiğimiz aylarda Fransa’da yaşanan terör olayı sonrası hemen olağanüstü hal ilan edildi ve sürenin dolması ile 6 ay daha uzatma kararı alındı. Devlet, kendisine yönelik tehditlere karşı önlem almak zorundadır. Bu kapsamda OHAL, yerinde alınmış etkin bir mekanizmadır. Kamu düzeninin korunması ve hizmetlerin etkin bir şekilde işlemesi için bu kararın alınması zaruri ve yerinde olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, tüm hükümet yetkililerinin tüm açıklamalarında üzerinde ısrarla durulan en önemli konu OHAL ile temel hak ve hürriyetlere ve aynı zamanda ekonominin seyrine zarar verilmeden sadece terörle mücadele kapsamında değerlendirileceği olmuştur. Bu bakımdan iş dünyası olarak OHAL için herhangi bir endişemiz bulunmamaktadır.
 
Okurlarımız adına teşekkür ediyoruz.
İdris Alan: Ben sizlere teşekkür ediyorum. Halkımızın bir daha böyle acılar yaşamamasını Yüce Allah (c.c.)’tan niyaz ediyorum. Tüm okurlarımıza ve halkımıza en derin saygılarımı sunuyorum.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@