BAKAN KURUM'DAN MÜJDE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "kentsel dönüşüm sahipleri ile AFAD konutları sahipleri aynı ödeme imkanına sahip olacak" müjdesini verdi.

ELAZIĞ GÜNCEL 27.04.2022, 15:56 27.04.2022, 17:21 Günışığı Gazetesi
679
BAKAN KURUM'DAN MÜJDE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,  kentsel dönüşüm kapsamında hak sahibi olan vatandaşlarla ilgili, “Kentsel dönüşümden hak sahibi olan kardeşlerimiz de bundan böyle AFAD'dan hak sahibi olan kardeşlerimizle aynı ödeme imkânlarına kavuşuyor. Ödemeleri de Eylül 2022 itibariyle başlayacak ve faizsiz bir şekilde, 18 yıl eşit taksitle ödemelerini gerçekleştiriyor olacaklar.” dedi.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Elazığ’a geldiler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, valilikteki değerlendirme toplantısının ardından Rüstempaşa, Mustafapaşa ve Sürsürü Mahallelerinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Elazığ Valiliğine geçen bakanlar  İl değerlendirme toplantısına katıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, "Elazığ ve Malatya'da toplamda 36 bin konut yapılarak Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem dönüşümlerini yapmış olduk. Tamamlanmış konutlarımızı teslim ettik. Etaplar halinde de teslim sürecimiz devam ediyor" dedi. Bakan Soylu 'da peşi sıra gelen afetlerle büyük acılar yaşandığını, bu sıkıntılı günlerde devletin tüm kurumlarıyla vatandaşların yanında olduğunu söyledi.

SOYLU: "DEVLETİMİZ BÜTÜN GÜCÜYLE TÜM  KURUMLARIYLA EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞTI"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ’da yapılan çalışmaları anlatarak  "Acılar yaşadık, sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Vatandaşımızın bu süreçlerden sonra beklediği, devletimizin kendine el uzatmasıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade, bize verdiği talimatlar ve tüm paydaşlarımızla, tüm arkadaşlarımızla her an her meseleyi takip etme konusunda ortaya koyduğu duyarlılık elbette ki bize ayrı bir güç verdi. Sonra sıkıntılar olmadı mı? Özellikle afette her meselenin kendine ait oluşturulabilecek farklı bir çözümü söz konusu. Ev yapılamayacak yerlerde evler yaptık. Vatandaşımızın devlete olan itimadının, güveninin sarsılmamasına yönelik adım ortaya konuldu. Elazığlı, Malatyalı hemşerilerimiz kışın ortasında çok zor günler geçirdiler ama el birliğiyle bu atlatıldı. O zorluğun atlatılması diğer karşı karşıya kaldığımız afetlerde bize öğretici oldu. Hem kısmen bize güven verdi, cesaret verdi hem devletin el birliğiyle tüm kurumlarıyla ortaya koyduğu süreç bize ciddi bir öğreticilik ortaya koydu. Afetlerin acı tecrübeleri var ama afetlerin şöyle bir sonucu da var; şehirler yenileniyor. Altyapısıyla yenilenmiş oluyor, binalar yeniliyor. Yeni dönemin hem imar ve inşa açısından hem de ihya açısından modelleri de ortaya çıkmış oluyor. Bir afet konutu değil, orta üst diyebileceğimiz donanımla olabilecek bir konut yapımıyla ve modeliyle karşı karşıya kaldık. Bu da Türkiye'nin geldiği noktanın, seviyenin neresi olduğunu göstermektedir. " dedi

SOYLU: "CUMHURBAŞKANIMIZIN VERDİĞİ TALİMAT; 'BİZ VATANDAŞIMIZA

MODEL VE ÖRNEK BİR KONUT YAPACAĞIZ'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Elazığ’la ilgili kendilerine verilen talimatı açıklayarak; "Elazığ’la ilgili Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat; 'Biz vatandaşımıza model ve örnek bir konut yapacağız' oldu. O konutlar bundan sonrası için de örnek teşkil edecek. Şehirlere bir de karakter kazandırıyor. Biz tamamlayalım, afet konutlarını bitirelim diye bir anlayış ortaya konulmadı. Hem vatandaşımıza yakışır hem de devletin elini uzatmasıyla birlikte ortaya konulacak konutlar o şehre bir mimarı üslup kazandırıyor." diye konuştu.

KURUM: “KONUTLARIMIZIN YAKLAŞIK 17 BİN 800’ÜNÜ TESLİM ETTİK”

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da Sivrice merkezli yaşamış olduğumuz depremde 41 canımızı kaybetmiştik 37 Elazığ 4 Malatya olmak üzere 41 canımızı kaybetmiş ve tüm Türkiye olarak yasa boğulmuştuk. Bizde o gün bakanımızla birlikte Elazığ’ımızın yarasını sarmak için cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde harekete geçtik. Cadde cadde, sokak sokak harekete geçtik. Biz sözler verdik. Kardeşlerimiz bize inandılar. Biz de bundan önce olduğu gibi onların beklentilerini boşa çıkartmadık. Rezerv alanlarda yeni konutlar yapmış olduk. Bu çerçevede konutlarımızın yaklaşık 17 bin 800’ünü teslim ettik. Yaklaşık 18 bin konutumuzu teslim ettik. Etaplar halinde teslim sürecimiz devam ediyor. Vatandaşlarımız kentsel dönüşmelerin ödemelerini nasıl yapacaklarıyla ilgili beklentiler vardı. Konut bedelleri hak sahibi vatandaşlarımızın almış olduğu konut fiyatlarına yakın olacak. Ödemeleri Eylül 2022 itibariyle başlayacak. Faizsiz bir şekilde 18 yıl eşit bir şekilde ödemelerine başlamış olacaklar” dedi.

KURUM: ELAZIĞ’DAN 1 AY BOYUNCA AYRILMADIK

Bakan kurum, “Bakanlıklarımız, AFAD, Jandarma, UMKE, Kızılay, Kentsel Dönüşüm ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzle; TOKİ ve İller Bankamızla; Sürsürü’nün, Mustafapaşa’nın, Rüstempaşa’nın, Abdullahpaşa’nın sokaklarından, caddelerinden 1 ay boyunca ayrılmadık. Bir enkaz alanından bir diğerine, depremzede kardeşlerimizle birlikte koştuk. Şu anda iftarımızı yaptığımız Abdullahpaşa’nın sokakları, binaları, şu duvarları şahittir; ne zaman bir sokağın köşesini dönsek, acaba oradan bir güzel haber alabilir miyiz umudunu yaşadık. Ne zaman ekiplerimiz “sessizlik!” diye bağırsalar, kalbimiz birisi bulunur diye heyecanla çarptı. Hamd olsun, şehrin tamamında arama-kurtarma, hasar tespit ve yıkım çalışmalarımızı hep birlikte tamamladık. O bir ay boyunca Türkiye, büyük bir aile oldu. Milletimiz tüm fertleriyle; millet olmanın ne anlama geldiğini tüm dünyaya gösterdi.  Ben bu anlamda “Gel kardeşim diyerek; sarsılan binlerce eli sımsıkı tutan, milletimizi yüreğine saran” tüm arama-kurtarma, hasar tespit ekiplerimize ve aziz milletimize teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

KURUM: “TEK BİR AFETZEDE KARDEŞİMİZİ DAHİ EVSİZ BIRAKMADIK”

Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını yaptıklarını belirten Bakan Kurum; “Depremin ardından hiçbir kardeşimizi açta, açıkta bırakmadık. Cumhuriyet tarihimizin en hızlı ve en kapsamlı kentsel dönüşüm çalışmasını, Elazığ ve Malatya’mızda başlattık. Yeşil alanlarıyla, spor salonlarıyla, parklarıyla, geniş otoparklarıyla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla, yeni yaşam alanlarıyla Yeni Elazığ’ı hep birlikte imar, inşa ve ihya ettik. Elazığ ve Malatya’da toplam 36 bin yeni yuva ve işyerimizin inşa çalışmalarında artık son aşamaya geldik. İlk etapta 7 ay gibi kısa bir sürede tamamladığımız 8 bin yuvamızı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, depremzede kardeşlerimize, sizlere teslim ettik. Kalan konutlarımızı da etaplar halinde teslim ederek, tek bir afetzede kardeşimizi dahi evsiz bırakmadık. Şunun altını gururla çizmek istiyorum: Türkiye artık vatandaşlarını depremlere, sellere, yangınlara, afetlere teslim etmiyor.” İfadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN HAK SAHİBİ OLAN DEPREMZEDELERE MÜJDE

Kentsel dönüşümden hak sahibi olan vatandaşlara müjde veren Bakan Kurum; “Artık enkaz altında kalan bir Türkiye yok! Gerek afet anında gerek sonrasında vatandaşının yaralarını hızla saran, ona yeni sıcak yuva, bereketli yeni iş imkânı sunabilen; milletinin yanında güçlü bir Türkiye var! İşte sizlerin yanında olduğumuzun bir göstergesi olarak buradan bir müjdemi paylaşmak istiyorum. Kentsel dönüşümden hak sahibi olan depremzede kardeşlerimizin, bizden bir istekleri oldu. Tabi biz, kardeşlerimizin isteklerine kayıtsız kalamadık, kalamayız. Kentsel dönüşümden hak sahibi olan kardeşlerimiz de bundan böyle AFAD’tan hak sahibi olan kardeşlerimizle aynı ödeme imkanlarına kavuşuyor. Evlerinizin bedelleri, AFAD hak sahibi olan vatandaşlarımızla birbirine çok yakın olacak. Ödemelere evlerinizi teslim aldıktan sonra başlayacaksınız, 18 yıl vadeyle ve vade farksız olarak geri ödeyeceksiniz. Hayırlı, uğurlu olsun.” diye konuştu

BAKAN KURUM VE SOYLU İNCELEMELERDE BULUNDU

Bakan Kurum ve Soylu, toplantının ardından kentsel dönüşüm yapılan Mustafapaşa, Rüstempaşa ve Sürsürü Mahallelerinde incelemelerde bulundu. Bakan Soylu daha sonra kentten ayrılırken, Bakan Kurum Abdullahpaşa Mahallesi'nde vatandaşlarla birlikte iftar yaptı.

BAKAN KURUM, ELAZIĞ’DAN AYRILMADAN EV ZİYARETLERİNDE BULUNDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şehirden ayrılmadan önce ev ziyaretlerinde bulundu. Bakan Kurum Abdullahpaşa Mah. Kentsel Dönüşüm alanında ikamet eden Yavuz ailesini ve Bızmışen Mahallesinde Kentsel Dönüşüm alanında ikamet eden Şehidimiz Fethi Sekin’in babası Zeki Sekin’i ziyaret etti. Bakan Kurum, Abdullahpaşa ve Bızmışen Mahallesinde ev ziyaretlerinde bulunduktan Elazığ’dan ayrıldı. Bakan Kurum’u; Elazığ Valisi Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Tolga Ağar, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ve il yöneticileri Elazığ Atatürk Havalimanından uğurladı.

KURUM: GÖNLÜMÜZ HEP BURADA OLACAK

 Bakan Kurum, Elazığ'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, “Bugün yaklaşık 2 yıl aradan sonra yine Elazığ’da vatandaşlarımız ile bir aradaydık iftarda. Gakkoşlarımız, hemşehrilerimiz bizleri bağrına bastılar. Hep birlikte çok büyük acılar çektik. 41 kardeşimizi kaybettik. O gün acılarına ortak olduk bugün sevinçte bir aradaydık. Çok zor bir süreci atlattık şehir olarak. Elazığ bu anlamda tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştirdi. İnşallah bir daha böyle kaza bela vermesin diliyoruz. Biz hiçbir vatandaşımızı açta açıkta bırakmadık. Olabilecek en iyisini yapmanın gayreti içerisinde olduk. Hiçbir zaman Elazığ’dan elimizi çekmeyeceğiz. Gönlümüz hep burada olacak. Yapılması gereken hizmetleri de hep birlikte yapmaya devam edeceğiz. Ben bizi bağrına bastıklarından dolayı kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (3)
asss 1 ay önce
kerpiç evi yıkıldığı için 2 yıldır çadırda yaşayan 94 yaşındaki kadın.sizi gidi yalancılar diyor.
Mehmet aktaş 1 ay önce
Sayın murat kurum acaba sosyal konut mağdurları için bir şey söyledimi söz bele olmi gardaş önce söz biz mağdur olduk benim hakkım olan yerimi depremzedeye verdi fakat anlamadığım bu niye biz deprem zede deyilmiz onlar bizden fazlamıdı sallandı bizde aynı sallandık benim suçum ne burda 2 yıl önce vereceyiniz ev zamanında verilmedi neyse gel zaman getzaman bu bir hikaye TOKi sen önce benim gel bi gönlümü AL ben bunu bili yorumki bu iş olacak ele yok kerdeş SİZE Nese BİŹÉDE O
Harput’lu 1 ay önce
Allah razı olsun. 40 senelik mütahit ve çoğu kooperatif yapımı olan Abdullah Paşa örnek bir mahalle oldu. Kötü konuşanlar siyaset yapıyor
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@