Başbakan Programın detaylarını açıkladı

Cazibe Merkezleri Programının detaylarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, çağrı ve veri merkezlerine yapılacak desteklere değinerek, "Müsait kamu binalarını tahsis edeceğiz. İletişim altyapısı devlet tarafından yapılacak. Kuruluş aşamasında personelin eğitilmesi için kişi başına 2 bin 500 lira destek vereceğiz. Kullanılan elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayacak" dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 24.01.2017, 17:01 24.01.2017, 17:01
691
Başbakan Programın detaylarını açıkladı

Cazibe Merkezleri Programının detaylarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, çağrı ve veri merkezlerine yapılacak desteklere değinerek, "Müsait kamu binalarını tahsis edeceğiz. İletişim altyapısı devlet tarafından yapılacak. Kuruluş aşamasında personelin eğitilmesi için kişi başına 2 bin 500 lira destek vereceğiz. Kullanılan elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayacak" dedi. 
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ‘Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı’nda açıklamalarda bulundu. Programın detaylarını paylaşan Yıldırım, "Esas itibarıyla iki şekilde anlatabiliriz. Bir üretime destek var, iki hizmet sektöründe faaliyet gösteren özellikle çağrı merkezi kurulması, veri merkezi kurulması. Bu iki hizmet sektörüne ayrıcalıklı destek var. Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. İstenen danışmanlık hizmetini biz karşılayacağız, devlet parasını verecek, yatırımcı, girişimci böyle bir hizmeti alacak. Ayrıca yatırım için yer üreteceğiz. Ne lazım, arsa, bu organize sanayi bölgesi veya yoksa organize sanayi bölgesi dışında. Tercihimiz varsa organize sanayi bölgesi içinde olması. Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere yatırım desteği vereceğiz, veri merkezi kurmak isteyenlere de" ifadelerini kullandı.
Başbakan Yıldırım, "Diyelim ki fabrika kuracaksınız, yatırım tutarı asgari 2 milyon lira olacak ve en az 30 kişiye iş sağlayacağınızı garanti edeceksiniz. Bunlar asgari sınırlar. Eğer, hizmet sektöründe çağrı merkezi açacaksınız en az 200 kişiye iş sağlayacağınızı taahhüt edeceksiniz ve bu 200 kişiyle hizmet sözleşmesini yaptığınızı ibraz edeceksiniz. Veri merkezi için de, bilgilerin saklanması lazım, eskiden arşivler vardı, orada dosyalar falan depolara dolduruluyordu, şimdi de kutuların içinde bilgiler var. 5 bin metrekarelik bir temiz alan, beyaz alan, bunu taahhüt edecek ve bu şekilde veri merkezi kuranlar bu destekten yararlanacak. Desteklerde öz kaynak yüzde 30, kredi yüzde 70. Cebinden sen 30 lira koyacaksın, devlet de 70 verecek. Biraz kendi cebinden de para koyacaksın" dedi.

"20 bin metrekareye kadar binalar desteklenecek"
"Organize sanayi bölgeleri parselleri büyük şehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, diğer şehirlerde il özel idarelerine devredilecek" diyen Yıldırım, "Bu fabrika binaları fizibiliteye uygun inşa edilecek. Bina inşaatların 20 bin metrekare olması veya 10 milyon TL bedel olması öngörülüyor. 20 bin metrekareye kadar binalar desteklenecek. 20 binden fazla olunca desteklenmiyor mu? Daha fazla yatırım daha fazla destek olması lazım. Siz şimdi 20 binden başlayın, ikinci 20 bini de ikinci desteğe tayin edin. İlk 20 bin metrekaresi devletten, diğer kısmına kredi alabiliyorsun. İlk 20 bin metrekare kapalı alan bedelini tamamen devlet karşılıyor. 5 kuruş cebinizden para çıkmıyor. Onun üzerindekilerde de faizsiz kredi var. Bedel ne? 10 milyona kadar olan kısmını devlet karşılıyor, 10 milyonluk sabit yatırım. Daha sonra 15 yıl boyunca burada yatırım imalat yaptıktan sonra isterseniz, size sembolik bir bedelle devrediliyor fabrika. 15 yıl kullanacak, sembolik bir kira vereceksiniz, daha sonra da tamamen mülkiyetini alacaksınız. Ne güzel iş ya, biz de mi yapsak acaba?" ifadelerini kullandı.

"100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel desteğimiz var"
100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel desteğin olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti: 
"OSB’lerde yatırıma uygun arsa yoksa, o zaman hazinenin yerleri, arazilerinden uygun arsa verilecek. Diyelim ki arsa yok, bu sefer hazinenin elindeki arazilerden fabrika olmaya uygun, şehrin imar planına uygun araziler bulunup yatırımcıya tahsis edilecek. Ayrıca büyük yatırımlar da organize sanayi bölgeleri dışında özel desteklenecek. 100 milyon ve üzerindeki yatırımlara özel desteğimiz var. Binayı yaptınız, içeriye makine alacaksınız, onların da sermayesini karşılıyoruz, bu sermayeyi karşılarken bir ayrıcalık yapıyoruz. Eğer bunu yerli kaynaklardan temin ederseniz, kredi şartları başka, ithal şeklinde temin ederseniz kredi şartları başka. Nedir? Kredi 2 yıl ödemesiz 6 yıl. Bu ithal ederseniz, alırsanız dışarıdan yatırım için kredi 2 yıl ödemesiz toplam 6 yıl olacak, sıfır faiz olacak. Eğer yerli makine teçhizat alırsanız, burada ödemesiz dönemi 3 yıla, toplam süreyi de 10 yıla çıkarıyoruz, yerli üretimi teşvik ediyoruz."
Bu tür desteklerin mevcut işini büyütmek isteyenlere de verileceğini anlatan Yıldırım, "Diyelim ki yenileme, büyüme yapıyorsunuz, bunlar için de benzer şekilde desteklerden yararlanacaklar. Burada önemli bir husus, yatırımın yüzde 30’unun öz kaynaktan karşılanma şartı burada da devam ediyor, faiz sıfır" dedi.

"Düşük faizli işletme kredisi veriyoruz, kredi 4 yıl vadeli olacak"
Üçüncü programın işletme kredisi olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, "Hammade gelecek, işletmenin önce harekete geçmesi için cansuyu lazım, para lazım. Burada da düşük faizli işletme kredisi veriyoruz, kredi 4 yıl vadeli olacak. İlk yılı ödemesiz, bir yıl para yok. İkinci yıl, üçüncü yıl geri ödemeli olacak ve düşük faizli olacak. Cari faizin yarısı. Bu da tam bir destek" diyerek destekten faydalanamadıklarını ifade eden kişiye "Sesin çıkmıyor" şeklinde karşılık verdi.
Yıldırım, işletme döneminde de 2 yıl ödemesiz olmak üzere 5 yıl kredi verildiğini belirterek, "Aslında bu 23 ili kapsayan teşvik programı bütün Türkiye’nin imalat sektörünü destekleme anlamına geliyor. Oradaki imalatları destekleyerek Doğu’da yatırımın yapılmasının önünü açıyoruz. Yatırımını Doğu’da büyütmek isteyenler, onlara da özel destekler vereceğiz. Taşıma ve lojistik destekleri" dedi.
Çağrı ve veri merkezleri desteklerine ilişkin konuşan Yıldırım, "Müsait kamu binalarını tahsis edeceğiz. İletişim altyapısı devlet tarafından yapılacak. Kuruluş aşamasında personelin eğitilmesi için kişi başına 2 bin 500 lira destek vereceğiz. Kullanılan elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayacak. Elektrik ihtiyacı aslında düşük olmuş, ben bunun biraz daha artırılmasını düşünüyorum. Bakanlar Kurulu bu desteklerin miktarını değiştirmeye de yetkili, dolayısıyla buradaki desteklerin oranlarını değiştirme şansımız var. Bu iş nasıl olacak? Vatandaş ne yapacak? Bunu açıkladık. Yarın vatandaş ne yapacak? Duydu, bütün Türkiye dinliyor. Yapacakları şey önemli illerde yatırım destek ofisleri var, Kalkınma Ajanslarının bünyesinde, birkaç ilde sorumlu, bu Kalkınma Ajanslarının içinde yatırım destek birimleri var. Bu birimlere, diyelim Erzurum’da gidecek yatırım destek birimine müracaat edecek veya doğrudan Kalkınma Bakanlığı Kalkınma Bankası desteğin verileceği yer Kalkınma Bankası. Bu işe gerekli olan kaynak ayrılmıştır, dolayısıyla projeler buraya verilecek. Projenin hangi desteklerden hangi oranlarda yararlanacağına karar verilecek. Zaman kaybı olmadan vatandaş işine gücüne bakacak. Bu işin koordinasyonunu Kalkınma Bakanlığımıza verdik. Benim görevim de bu işlerin doğru yapılıp yapılmadığını takip etmek. Arkadaşlar uygulayacak, bir aksaklık varsa onu da gidermek benim boynumun borcudur. Burada milletimizin huzurunda söz veriyoruz. Verdiğimiz sözün eksiksiz yerine getirilmesi de bizim boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı.

"3-5 kuruş para alayım gibi düşünüyorsanız hiç yanaşmayın, çalışmaz"
Yatırım ortamı için her şeyin hazır olduğunu söyleyen Yıldırım, "Programı sağır sultan duydu, siz duymadım derseniz üzülürüm. Nerede iş aksıyor sorun varsa bu sorunları bize ileteceksiniz, ilgili valilere, bakanlıklarımıza, olmadı bize. Zaman kaybetmeye tahammülümüz yok. Bir yandan terörle ilgili mücadelede ciddi mesafeler aldık. Vatandaşlarımız da orada artık, bu yavaş yavaş iş hayatının canlanması, hayatın normalleşmesi, yatırımların hızlanmasına bağlı. Bugün için bu ortamlar mevcut. Terörle ilgili kırsalda, şehirlerde mücadele tam kapasite devam ediyor. Bundan sonra daha da güzel olacak. Yatırım ortamı için her şey hazır. Para hazır, imkanlar hazır bundan sonra iş yatırımcılara düşüyor. İşi yapacak olanlar sizlersiniz. Dolayısıyla biz de uygun olarak, iş aş sağlayan projelere gözümüz kapalı destek vereceğiz. Geleyim buradan 3-5 kuruş para alayım gibi düşünüyorsanız hiç yanaşmayın, çalışmaz" şeklinde konuştu.

"Yatırımcılar daha işin başında ne tür destek alacaklarını görecekler"
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise, Cazibe Merkezi Programının 23 ili kapsadığını ve gelişmişlik düzeyleri daha düşük olan illerin kalkınması için önemli bir hamlenin başlatıldığını belirterek, bölgelerin rekabet gücünün artırılması, işsizliğin azaltılması için Cazibe Merkezleri Programının başlatıldığını ve bu programın paket bir program olduğunu ifade etti. Bir bütün olarak bir paketin ortaya konduğunu anlatan Elvan, yatırımcıların daha işin başında ne tür destek alacağını göreceğini ve bu yatırımcıların belirli illere yoğunlaşmasını istediklerini söyledi. Elvan, illerin belirli alanlarda uzmanlaşmalarını istediklerine dikkati çekerek, ciddi desteklerin sağlanacağını ve topyekün bir kalkınmanın harekete geçirileceğini açıkladı.
Toplantıya, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 23 ilin valisi, milletvekilleri ve gazetelerin ekonomi müdürleri katıldı.

5 ayrı merkezde 23 ilde uygulanacak
Cazibe Merkezleri Programıyla, uygulama kapsamındaki illerin refah seviyesinin yükseltilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, üretim ve ihracata yeni bir ivme kazandırılacak. Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki iller arasında, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tuncel ve Van yer alıyor. Program, danışmanlık hizmeti desteği, yatırım yeri tahsisi desteği, bina yapımı desteği, faizsiz yatırım kredisi desteği, faiz indirimli işletme kredisi desteği, üretim tesisi taşıma desteği, çağrı merkezi yatırım desteği, veri merkezi yatırım ve enerji desteğinden oluşuyor. Başvuruların değerlendirilmesinde öncelik kriterleri, yüksek istihdam sağlayan, ithal ikamesi sağlayacak ürün üreten, ihracat potansiyeli olan, ileri-geri bağlantıları ile diğer alt sektörleri tetikleyen nitelikte, Ar-Ge ve yenilik içeren, yerli makine ve teçhizat veya yerli teknoloji kullanan yatırımlar ve tecrübeli ve kurumsal kapasitesi yüksek yatırımcılar desteklerden öncelikli olarak faydalanacak. İmalat sanayii yatırımları, asgari sabit yatırım tutarı 2 milyon TL ve asgari istihdam 30 kişi, çağrı merkezi yatırımları asgari istihdamı 200 kişi ve hizmet sözleşmesinin yapılmış olması, veri merkezleri yatırımları asgari beyaz alan 5 bin metrekare ve asgari standart TIER-, üretim tesisi taşıma asgari istihdam taahhüdü 200 kişi ve son iki yılda üretim faaliyetinin sürdürülmüş olması, yatırım kredileri asgari öz kaynak oranı yüzde 30 olarak belirlendi.
Başvuru formlarına www.kalkinma.com.tr adresinden ulaşılabilecek. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:20
Güneş 05:46
Öğle 12:29
İkindi 16:08
Akşam 19:03
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 32 35
16. Malatyaspor 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Ümraniye 29 41
9. Tuzlaspor 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 29 47
9. Leeds United 31 45
10. Aston Villa 30 44
11. Arsenal 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 31 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 66
2. Atletico Madrid 29 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 29 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@